Чому олігарх Тарута воює із Гонтаревою

19 жовтня 2016, 22:00
Між парламентом та Нацбанком розгорілася війна за вплив на фінансову систему країни

Народні депутати звернуться до Президента України Петра Порошенка із закликом звільнити голову Національного банку Валерію Гонтареву. За відповідне рішення проголосували в комітеті Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності 18 жовтня на засіданні.

Відео дня

На думку нардепів-членів комітету, ділова репутація очільниці НБУ сильно постраждала через низку звинувачень у руйнуванні економіки країни. Зокрема, йдеться про матеріали, розповсюджені бізнесменом та позафракційним народним депутатом Сергієм Тарутою під час щорічної зустрічі Міжнародного валютного фонду та Світового банку у Вашингтоні (США) на початку жовтня поточного року.

Нагадаємо, в буклетах була інформація, яка начебто дає підстави звинуватити голову Нацбанку у фінансуванні через компанію ICU (власницею якої була Гонтарева до 2014 року) російського бізнесу президентської кондитерської компанії Roshen, та у зв’язках із російським державним банком ВТБ.

Також у розповсюджених матеріалах йшлося про начебто зростання частки російських банків в українській економіці, операції із відмивання грошей держави через облігації та співучасть голови Нацбанку у банкрутстві банку Хрещатик на фоні підтримки «напівживого» Платинум Банку.

Тоді на порядку денному зустрічі МВФ і СБ розглядалося й питання реалізації програми розширеного фінансування щодо України. Тож представники Нацбанку розцінили такі дії, як кампанію, направлену на підрив економічної та інформаційної безпеки України (карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років), оскільки інформація може нанести шкоду державним інтересам.

У відповідь на публічний скандал 13 жовтня НБУ звернувся до Служби безпеки України, Генеральної прокуратури та Національного антикорупційного бюро з проханням відкрити кримінальні провадження стосовно Тарути у зв'язку з поширенням провокаційних матеріалів.

Парламентський тандем

Заява профільного комітету, як і листівки Тарути, лише один із чергових кроків у війні, яка розгорнулася в останні тижні між парламентом та НБУ.

Так, минулого тижня фінкомітет звернувся зі зверненням до Генпрокурора та Національного антикорупційного бюро про притягнення Гонтаревої до кримінальної відповідальності за ігнорування засідань фінкомітету. Депутатів, зокрема, не влаштовує, що очільниця НБУ не з’являється перед депутатами, пояснюючи це зайнятістю, повідомив про це НВ Бізнес голова профільного комітету, депутат від Радикальної партії (РП) Сергій Рибалка.

На підставі цього звернення Тарута пообіцяв включити до порядку денного сесії Верховної Ради на поточний пленарний тиждень питання звільнення голови Нацбанку. «Одна постанова – це клопотання перед президентом про звільнення Гонтаревої, друга – щоб створити тимчасову слідчу комісію. І якщо їй [Гонтаревій] немає чого приховувати, нехай вона прийде і працює з нами», – заявив він на засіданні ради керівників фракцій у понеділок, 17 жовтня.

У тандемі із Тарутою відставки голови Нацбанку зажадала і його давня партнерка – Юлія Тимошенко: «Ми на цьому тижні збираємо всіх активістів, які представляють інтереси ошуканих вкладників… щоб негайно Гонтарева була звільнена з посади».

Відповідно до закону про Національний банк президент може подати пропозицію до Верховної Ради щодо дострокового звільнення голови НБУ, якщо існує доведений факт, що через дії чи бездіяльність відповідної посадової особи вона себе скомпрометувала – втратила бездоганну ділову репутацію.

Проте, за словами старшого партнера юридичної фірми Кравець та партнери Ростислава Кравця, звинувачення депутатів ґрунтуються на суб’єктивному ставленні до очільниці Нацбанку, яка не виправдала їхні очікування щодо курсу національної валюти чи оздоровлення банківської системи.

«Це не дає реальних підстав для притягнення до якої-небудь відповідальності. Тут немає складу злочину, лише суб’єктивна позиція», – коментує юрист.

Не з’їсти, так хоч вкусити

Опитані експерти сходяться в думці, що змістити Гонтареву без волі президента або реального доведеного факту вчиненого злочину депутатам не вдасться, і вони самі це розуміють.

«Вони [депутати] мають намір не відставки Гонтаревої, яка просто неможлива, а ослаблення позицій Нацбанку, що повинно перешкодити незалежності регулятора в прийнятті рішень» – впевнений спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

До того ж, такі публічні заяви та вчинки народних депутатів, за словами Кравця, можуть розцінюватися суспільством та іноземними партнерами, як тиск на НБУ та загроза розбудови інституційної незалежності регулятора. Останнє було однією із ключових вимог, під якою підписалася держава заради фінансової підтримки МВФ.

Такі припущення вже підкріплені реальним фактом. Минулого тижня у Верховній Раді депутати зареєстрували законопроект, який вносить зміни до закону про Національний банк. Укладачами проекту виступили лідер РП Олег Ляшко, ще кілька радикалів, члени фінкомітету ВРУ та представник БПП Леонід Козаченко.

Як пояснюється в супровідних документах, зміни до закону мають забезпечити більшу прозорість діяльності НБУ та підвищити його відповідальність перед суспільством. Проте разом із вимогами щодо частішої публічної звітності та розкриття більшої кількості інформації щодо грошово-кредитної політики та діяльності банківської системи депутати пропонують розширити права та повноваження ради НБУ.

До складу ради призначаються представники Верховної Ради та президента, і саме їм депутати делегують повноваження розробляти засади грошово-кредитної політики. Тобто фактично, правління НБУ стає виконавцем рішень осіб, яких Рада та президент ставлять наглядати за діяльністю регулятора.

Також законопроект передбачає можливість у будь-який момент припиняти рішення та акти правління НБУ без рішення суду, а також звільнення керівництва Нацбанку на підставі голосування депутатів щодо незадовільної роботи НБУ.

Як зазначають представники НБУ, введення такого «нагляду» зробить центральний банк керованим органом та встановить штучний контроль обмінного курсу гривні.

«Те, що відбувається із травлею НБУ, є неподобством і руйнацією цивілізованих правил гри», – відреагував на дії та заяви депутатів призначений по квоті ВРУ член Ради НБУ, в.о. президента Київської школи економіки Тимофій Мілованов.

Гра за гроші

Сама Гонтарева пов’язує активізацію боротьби проти неї з особистими інтересами як політиків, так і бізнесменів. «Ви ж розумієте, скільки банків виведено. Ви візьміть наш комітет із банківської діяльності і подивіться, хто там сидить, які в них інтереси. Подивіться, що Тарута робить», – каже голова НБУ.

Зокрема, за її словами, Національний банк, закривши банки-пилососи, перекрив доступ противників до коштів, які вони за допомогою кишенькових банків кредитували власний бізнес та виводили з економіки мільярди гривень. «А ми зараз ще дамо таку інформацію, які там [у виведених банках] олігархи у нас сидять, і в яких ще є», – підкреслює вона.

У Тарути власного банку нема, проте в одного із членів фінансового комітету ВРУ Івана Фурсіна є у власності банки Місто та Кліринговий дім. Бізнес Фурсіна експерти неодноразово пов’язували із бізнес-інтересами бізнесменів Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна, що неодноразово спростовувалося, доки НБУ не змусив визнати реальну структуру власності банків. З’ясувалося, що Юлія Льовочкіна володіє часткою у банку Кліринговий дім разом із Фурсіним.

Питання до прозорості діяльності та виконання нормативів виникають і до Приватбанка Ігора Коломойського.

Мілованов: Один із великих банків, що не хоче капіталізуватись і не може виконувати свої зобов'язання перед клієнтами, був би дуже зацікавлений у тому, щоб політична позиція НБУ послабшала

Мають власні рахунки з НБУ й інші члени профільного комітету ВРУ. Так, Імексбанк депутата партії Відродження Леоніда Клімова Нацбанк вивів у травні 2015-го. При цьому в листопаді 2014 Клімов взяв під особисту поруку кредит рефінансування в НБУ. Зараз сторони судяться за цей кредит, адже Клімов повертати гроші відмовився.

Перший заступник фінкомітету ВРУ Михайло Довбенко банку не мав, проте тримав вклади в банку Хрещатик, який Нацбанк вивів на початку 2016-го. У декларації Довбенка вказано, що на рахунках Хрещатика він тримав ₴7,8 млн. На запитання НВ Бізнес, який розмір вкладу він втратив, Довбенко зіслався на декларацію.

Екс-голова правління банку Хрещатик Дмитро Гриджук каже, що в Довбенка було кілька депозитів і він встиг забрати перед банкрутством ту суму, яка лежала на рахунках «на вимогу». На строкових депозитах (без права дострокового зняття) лишилося ₴2,5-2,8 млн.

Не банками єдиними

«Гаманець радикалів – Сергій Рибалка, засвітився в офшорному скандалі про те, що його компанії виводили кошти на Кіпр», – каже фінансовий експерт Центру протидії корупції Антоніна Волкотруб.

Для того, аби виводи гроші з країни у всі попередні роки, за її словами, фінансово-промислові групи використовували власні банки, або банки-мийки, яких в останні два роки закрили кілька десятків.

Окрім того, Нацбанк, у тому числі через вимоги МВФ, прийняв низку обмежень щодо виведення коштів із країни через банківську систему. Після того, як розкрили реальну структуру власності банків і ті стали вимагати підтверджень оплати послуг, товарів та кредитів із нерезидентами, виведення коштів припинилося.

Фурса: В один момент і в одній точці збіглися інтереси популістів, страховиків, пошарпаних олігархів і одного великого банку, якому дуже не хочеться бути націоналізованим

Проте не всі дірки залатали, і в МВФ про це добре знають. Страхові компанії також використовуються в українських «схемниках». «Страхові компанії використовуються у схемах для виведення коштів. Можна шляхом перестрахування за кордоном застрахованих об’єктів. Можна через страхування менеджерських ризиків на підприємствах, щоб потім ці гроші перевести у кеш», – каже Волкотруб.

Саме тому в меморандумі Фонду прописана обов’язкова вимога прийняти у другому читанні до кінця 2016 року законопроект, який передбачає ліквідацію Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Відповідно до проекту закону про регуляторний спліт функції Нацкомфінпослуг будуть розділені між Нацбанком (страхові компанії, фінансові компанії, кредитні спілки і т.п.) та Нацкомісією з цінних паперів і фондового ринку (пенсійні фонди).

Минулого місяця заступник голови НБУ Олег Чурій вже заявив про намір очищення страхового ринку після того, як контроль над ним буде передано Нацбанку. Проте фінкомітет ВРУ без бою не здається. Нещодавно члени профільного комітету, які відповідають за небанківський сектор, запропонували внести правки до законопроекту щодо ліквідації Нацкомфінпослуг.

Зокрема, під час підготовки до другого читання Максим Поляков запропонував не ліквідовувати Нацкомісію повністю, лишивши під її наглядом лише страховий ринок, а решту секторів передати іншим регуляторам. Відповідальною за роботу Нацкомфінпослуг має бути рада Нацбанку, та сама, яка має отримати більше повноважень. А Нацбанк, згідно з правками, має координувати діяльність Нацкомфінпослуг та фінансувати її.

Варто зазначити, що Рибалка та Поляков тривалий час конкурують між собою за вплив на страховий ринок, зокрема на розподілення фондів Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ). Свідками публічних скандалів представників політиків на зібраннях МТСБУ були неодноразово як учасники страхового ринку, так і журналісти.

До слова, Тарута також публічно виступає противником ліквідації Нацфінпослуг із передачею її функцій Національному банку.

Звідки ноги ростуть

Загалом усі заяви лідерів політичних фракцій, у тому числі Тимошенко, опитані НВ Бізнес експерти сприймають як чистий популізм. Чого вони не могли пояснити – чому за це діло взявся Тарута.

«Тарута давно із Тимошенко в теплих стосунках. Коли Тимошенко була прем’єром, то підприємства Тарути були серед лідерів, кому повертали ПДВ», – коментує колишній член НКРЕ, експерт в енергетичній галузі Андрій Герус.

Саме Тарута в минулому «відбілював» ім’я Тимошенко, коли її підозрювали в причетності до вбивства у 1996 році партнера Тарути по бізнесу Євгена Щербаня. «Тимошенко не замовляла убивство Щербаня», – заявляв він під час слідства.

«Може, Тарута сам собі щось надумав, а можливо, у них із Тимошенко була попередня домовленість» – розмірковує Герус.

Сам Тарута на дзвінки НВ Бізнес не відповідав, у його офісі обіцяли зв’язати редакцію із бізнесменом, проте до моменту виходу статті цього не сталося. У медіа український олігарх запевнив, що його позиція по відношенню до голови НБУ не має політичного підтексту, а лише професійний.

Професійний інтерес Тарута на фінансовому ринку справді має. Йому опосередковано належить близько 25% акцій страхової компанії Кремінь.

Згідно з даними реєстру юросіб, 99,1% СК Кремінь належить товариству ВСК Іншуранс Груп. Остання, у свою чергу, належить компанії з управління активами Альтера Ессет Менеджмент (52%) і компанії Регіон (25%). Регіоном володіє компанія Азовімпекс, співзасновником якої і є брати Сергій та Олександр Тарути.

За підсумками першого півріччя 2016 року Кремінь є лідером за залученими страховими платежами – ₴1,5 млрд. Для порівняння, одна із найбільших компаній – АХА Страхування – за цей самий період зібрала валових премій на ₴0,6 млрд.

При цьому діяльність компанії в січні-червні поточного року була збитковою – мінус ₴1,9 млн. І це не дивно, адже 97,65% премій Кремінь перестраховує в інших СК.

«На фоні падаючого фінансового ринку, СК теж показують що в них падає кількість укладених договорів. Натомість об’єми перестрахування ростуть. Це говорить про те, що СК активніше, ніж у 2014 році після втечі старої влади, використовують перестрахування для виводу коштів фінансово-промислових груп, – каже експерт зі страхового ринку, на правах анонімності. – Уся промисловість у нас на сході України і росту економіки ми не бачимо, тому перестраховувати насправді нема що».

На початку місяця Кремінь стала фігурантом судового розгляду щодо можливого незаконного заволодіння бюджетними коштами у розмірі ₴10 млн. Ці гроші правоохоронці класифікували, як «відкат» за укладання договору на оздоровлення учасників АТО.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X