Чого очікувати Україні від світової економіки у 2018 році, - думки експертів

23 січня 2018, 21:30
1858
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чого очікувати Україні від світової економіки у 2018 році, - думки експертів  - фото

Наша країна традиційно залежить від зовнішніх ринків. Чи достатніми темпами сьогодні рухається Україна, щоб бути готовою до викликів у поточному році?

В уряді розраховують на зростання економіки України в 2018 році. У Кабміні запланували мінімум "плюс" 3% до ВВП країни в поточному році, на 2019-2020 прогнозується вже 4%, говорить міністр фінансів Олександр Данилюк. Втім, експерти не поділяють оптимістичною впевненості чиновників.

Раніше глава МВФ Крістін Лагард говорила про можливість повторення економічної кризи. Для України це означає погіршення стану зовнішніх ринків, від яких залежить її експорт, зокрема, сировинний. Як завжди, для України важлива ціна на залізну руду, метали і зерно. Але прогнози на цих ринках зростання не дають.

Криза також означає, що буде менше "апетиту" до інвестування, оскільки під час кризи інвестори фокусуються на ринках своїх країн, або менш ризикованих інвестиціях, ніж українська економіка. Це несе певний негатив для нашої країни.

За даними ООН, в 2017 році другий рік поспіль прямі іноземні інвестиції в світі впали на 16%, склавши $1,5 трлн. Втім, інвестиції в країни з ринками, що розвиваються, до яких відноситься і Україна, збільшилися до $653 млрд. Україні вдалося отримати лише соту частину цих коштів.

За словами глави Мінфіну, Україна зараз знаходиться в такій ситуації, коли потрібно очікувати кризи, незалежно від того, буде він чи ні. Достатніми чи темпами сьогодні рухається Україна, чи буде вона готова до викликів? НВ Бізнес розпитало експертів, чого чекати від світової економіки в 2018 році.

Денис Саква, старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital

Ми очікуємо, що в наступному році ціна на залізорудну сировину дещо знизиться в порівнянні з 2017 роком. Якщо в минулому році ціна на 62%-вий залізорудний концентрат перебувала десь на рівні $71, то в наступному році ми очікуємо в межах $60-65. Це пов'язано з обмеженням виробництва сталі в Китаї. До цього прогнозу можливі як апсайт, так і даунсайт.

Якщо Китай буде більш активно обмежувати виробництво сталі, то це призведе до більш значного зниження руди в наступному році. Якщо ж перебудова Китаю з інвестицій в інфраструктурні проекти переміститися більше в споживання, то можливе зростання пропозиції.

Єлизавета Малишко, аналітик зернового ринку Украгроконсалтинг

Останні три сезони ціни на пшеницю на світовому ринку (і на українському ринку також) залишалися на досить низькому рівні. Але ця ситуація поступово виправляється. Зараз світовий ринок посилає сигнал на зростання цін на пшеницю. І, можливо, в цьому році ми побачимо це зростання і в Україні.

Чому цей сигнал позитивний? Тому що виробництво зерна в Україні фінансується переважно за рахунок самих фермерів. Тобто чим вище буде ціна на пшеницю, тим більший прибуток отримає український сільгоспвиробник. Пшениця залишається прибутковою культурою для вітчизняних виробників.

Другим фактором, який буде формувати світові ціни в 2018 році, - буде фактор виробництва зерна саме в Україні. Нинішні тенденції показують, що площі під пшеницю в Україні залишаються на тому ж рівні, що і в минулому році, навіть можуть трохи збільшитися. І виробництво зерна за сприятливих погодних умов буде досить великим. На сьогодні ціни на зерно на світовому рівні формують регіон Чорного моря і Україна в тому числі. Якщо в Україні і в сусідніх країнах буде великий врожай пшениці, то це буде сприяти зниженню цін, стримувати їх.

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера

2018 рік буде роком серйозного зростання світової економіки, в середньому можна очікувати близько 3%. Темпи зростання будуть задавати країни з більш високим економічним рівнем. Тобто всі ті країни, які входять до Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). США - основний драйвер світового економічного зростання.

Варто звернути увагу на те, що країни з ринками, що розвиваються, до яких відноситься і Україна, будуть показувати економічне зростання від 4 до 4,5%. І в зв'язку з цим зростання ВВП України на рівні 3%, як це передбачено держбюджетом-2018, безсумнівно недостатньо. Це знову не дасть можливості не те що б наздогнати світову економіку, а хоча б скоротити наше відставання. Тож розрив продовжить збільшуватися.

Сергій Калінін, керуючий партнер LegalBlockBit

Є кілька факторів, які впливають на вартість біткоїну, його курс сильно "зав'язаний" на світові тенденції і регулювання. Зараз на цей ринок заходять так звані інституціональні гравці - інвестиційні фонди, пенсійні, хедж-фонди. Можна спрогнозувати, що на тлі попиту від таких великих гравців ціна буде йти вгору.

Зараз всі чекають зростання біткоїну, ніхто не розраховує на якісь значні події, які можуть опустити котирування. Судячи з настроїв учасників світових фінансових центрів, більшість бачать діапазон вартості на 2018 рік від $20 до $30 тисяч за один біткоїн. За умови, що не відбудеться ніяких значних подій. Наприклад, в якій-небудь країні заборонять біткоїни, або заборонять торгувати ними, або введуть певне дуже жорстке регулювання. В цілому більшість учасників ринку сходяться на думці, що 2018 рік буде роком регулювання в сфері криптовалют.

Віталій Шапран, член Українського товариства фінансових аналітиків

Попередні дані за 2017 рік свідчать, що відбулося зростання інвестицій приблизно на 20%. На ринку облігацій обертаються близько $1,1 трильйона. Що стосується ринку капіталу, то там ситуація дещо складніша - в обігу більше півтрильйона ліквідних акцій, але маємо більш динамічну курсову вартість.

Лідерами зростання залишаються ринок акцій і світовий ринок облігацій. У 2018 року ми також очікуємо позитивні зрушення в результаті податкової реформи в США, що призведе також до зростання на 10-12% ринку акцій. Також очікується найбільше зростання ринку облігацій, корпоративних, муніципальних, облігацій з високою прибутковістю.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Головне

Футбол

Вчора, 13:57

thumb img
Збірна України втратила півзахисника перед стартом у відборі на Євро-2020
Бокс

Вчора, 20:34

thumb img
Журналіст дізнався найбільш ймовірного суперника Усика для дебюту в супертяжах
Геополітика

Вчора, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело