Чого очікувати від нового міністра АПК

18 квітня 2016, 07:00
У четвер, 14 квітня Верховна Рада проголосувала за новий Кабінет міністрів. На посаду міністра аграрної політики та продовольства було призначено Тараса Кутового

Кутовий – виходець із бізнесу. З 2004 по 2009 рік він був фінансовим директором інвестиційної компанії "XXI століття" Льва Парцхаладзе. У 2010 і 2011 роках обіймав посаду президента агрокомпанії Райз. Також в 2011 році був керуючим директором представництва А1 Глобал Холдінгс Лімітед – інвестиційного підрозділу московської Альфа-груп в Україні.

Відео дня

Пізніше, у 2012 році, Кутовий став народним депутатом від партії Удар, а в 2014 переобрався, ставши депутатом БПП і очолив комітет з питань аграрної політики та земельних відносин.

Бізнес НВ вирішив поговорити з представниками агробізнесу і дізнатися, що думають про нового міністра та які надії на нього покладають.

Що знають про нового міністра

Коментарі, статті та публічна інформація Кутового мають іміджевий характер, вважає голова комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті України Олег Юхновський. Складно сформувати чітке розуміння, як він бачить вирішення концептуальних проблем АПК і яку державну політику в цій сфері буде проводити.

Юхновський зазначає, що поки незрозуміло, якою буде позиція Кутового зі складних питань галузі, як він зможе відстоювати цю позицію перед урядом, з урахуванням думки не тільки агрохолдингів, але і малого фермерства.

Діяльність Кутового в аграрному комітеті сприймалася деякими учасниками ринку критично. Наприклад, вони критикують встановлення мінімального терміну оренди земельних паїв на 7 років. "Це створює преференції лише для певних компаній. Що стосується економічних новацій, я за цей період їх не спостерігав", – сказав він.

Втім, на думку голови асоціації Укрцукор Андрія Дикуна, Тарас Кутовий конструктивна та неконфліктна людина, що розбирається в аграрному секторі. Він добре знає аграрний комітет і зможе налагодити роботу в тандемі "комітет-міністерство"."З розмов з народними депутатами, які з ним працювали, відгуки про нього позитивні. За Кутового двері аграрного комітету були завжди відкриті. Є пропозиції – приходьте", – говорить Дикун.

Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький вважає аграрний комітет VIII скликання одним з найбільш системних з точки зору розгляду законопроектів та ефективності роботи і позитивно висловлюється про новообраного голову Мінагропрод, як про керівника.

Політична позиція Кутового була "і нашим і вашим", він дотримувався компромісу, каже директор інформаційно-аналітичної компанії "Проагро" Микола Верницький. Він зазначає, що Кутовий не засвітився на ниві боротьби з корупцією. Очевидно, що і в міністерстві буде продовжена така ж політика.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чого чекають від Кутового

Важко чогось чекати від міністерства, так і від самого Кутового, продовжує Верницький. Все буде залежати від економічної політики держави. Можна виділяти субсидії, скасовувати їх, але поки що грошей в бюджеті більше не стане, нічого не станеться. "А гроші в бюджеті з'являються не завдяки міністру. Я не очікую якихось змін", – сказав він.

Багато чого буде залежати від позиції прем'єр-міністра, додає генеральний директор Індустріальної молочної компанії і президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса. Одного бажання міністра недостатньо. Без підтримки коаліції, президента і прем'єр-міністра дуже складно що-небудь реалізувати, який би міністр не був.

За словами засновника і генерального директора групи Агротрейд Всеволода Кожум'яки, від кожного нового міністра бізнес чекає максимальної дерегуляції. "Також всі чекають продажу держкомпаній в будь-якому вигляді – цілком, окремо, за мільйон, за долар, за гривню. Від них треба позбавлятися і якомога швидше. Найбільше хвилює ДПЗКУ. Це штучна монополія, яка вбиває ринок і проїдає дірку в бюджеті, в яку вилітає за $100 млн на рік. Те ж саме я думаю про Аграрний фонд", – говорить він.

Важливим для бізнесу залишається і формування чіткої позиції щодо оподаткування та підтримки тваринництва, каже голова Асоціації союзу птахівників Сергій Карпенко. На його думку, завданнями для нового міністра буде розширення експортних можливостей та земельна реформа. Також потрібно закінчити реформу Держпродпотребслужби, яка працює поки тільки на папері. Рішення необхідно, бо воно стосується експорту, який тісно пов'язаний з ветеринарним законодавством.

Досить популізму

Дикун від нового міністра очікує, що він не стане повторювати помилок попередників, грати в громадські ради і створювати видимість роботи, а займеться реальною підтримкою агросектору.

"Якісь висновки можна буде робити через три місяці, коли міністр зорієнтується, зробить перші кроки. Тоді стане зрозуміло, чи буде він і далі спиратися на радянську систему управління чи буде модернізувати її з урахуванням інтересів всіх представників аграрного бізнесу ", – сказав Юхновський.

Показати ще новини
Радіо НВ
X