Чи спроможна українська промисловість залучити інвестиції - Перша Шпальта

27 листопада 2017, 15:00
Валовий внутрішній продукт (ВВП) в Україні за три квартали збільшився на 2,1%. Це начебто добре

Тільки ось промислове виробництво в нас з січня до жовтня зменшилося на 0,2%.

Виходить, економіка зростає, але не завдяки промисловості. Відбувається це тому, що з Україною хочуть торгувати, хочуть нашу сировину, але не дуже поспішають тут щось виробляти, як це роблять в інших країнах.

Відео дня

Ба більше, якщо порівняти потенціал, для прикладу, візьмемо ту ж саму деревообробну галузь, у нас з Польщею однакова кількість лісів. Але поляки виготовляють товарної продукції зі свого лісу на $28 млрд на рік, а ми в Україні робимо $2,5 млрд на рік.

Деревообробна галузь, це лише один з прикладів. Але потрібно констатувати. Гроші в Україну вкладати не поспішають. Цього року прямі іноземні інвестиції в нашу країну за даними НБУ складуть $2,1 млрд. Наступного вони зростуть до $3 млрд. Але цього замало.

$2 млрд – це приблизно 2% від річного ВВП. І це поки що мало. Країни – наші сусіди на заході, в Центральній Європі – Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина, Румунія – вони щорічно отримують як мінімум 3-4% від ВВП прямих іноземних інвестицій.

"У 90-ті та на початку 2000-х років ці країни отримували в середньому близько 5%. Тому тут Україна повинна прагнути залучати як мінімум $4-5 млрд прямих іноземних інвестицій рік", - каже Томаш Фіала, президент Європейської бізнес-асоціації.

Що для цього потрібно? Звісно, імідж країни. Але потрібен і економічний стимул. Інвестори просто повинні розуміти, що це вигідно. "Коли створюються інвестиційно привабливі умови, то інвестори з різних абсолютно країн зацікавлені приходити в Україну", - переконаний Віктор Галасюк, голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва.

З ним згоден Іван Компан, викладач Единбурзької бізнес-школи, який додає, що Україні потрібно створити такий клімат, щоб інвесторам було цікаво сюди інвестувати.

Для інвестора важлива економічна стабільність та прозорість.

За словами Мацєя Зєліньского, керівника українського представництва світового промислового гіганта Siemens, зробити треба всього декілька речей. Вирішити питання щодо приватної власності і надати можливості обороту і продажу землі. "Якщо тут покращаться стандарти, завдяки прискоренню реформ, то почнуть з'являтися зовнішні інвестори", - впевнений Зєліньскій.

І ще одна умова. Щоб в Україну зайшла компанія масштабу Siemens або менша і почала виробництво, мусить бути ринок, кадри та перспективи зростання. А без виконання певних вимог і стандартів нам буде вкрай важко когось сюди заманити.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також у спеціальному репортажі Першої Шпальти дивіться про те, як зміниться світова економіка і як це вплине на Україну.

Крім того провідні фахівці дискутують про те, чи зупинить новий закон знущання силовиків над бізнесом.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера і ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X