Чи продовжаться реформи, - точка зору експертів

2 січня 2018, 10:55

Рік, що минає запам'ятався низкою гучних скандалів пов'язаних з корупцією. І одним з головних з них була спроба Верховної Ради нівелювати роботу Національного антикорупційного бюро прийнявши відповідний законопроект.

На щастя законопроект не прийняли. Але осадок залишився. Разом з іншими діями влади це створює враження що реформи в країні закінчилися. Тому ми вирішили задати підприємцям, топ менеджерам єдине питання: реформи все?

Відео дня

Олег Прохоренко, голова правління Укргазвидобування

Укргазвидобування за підсумками 2017 роки отримає зростання на рівні 4,4% в порівнянні з 2016 і вийде на 15,2 млрд м куб. власного видобутку природного газу.

Позитивні події. ВРУ прийняла нові ставки ренти на видобуток газу з нових свердловин на рівні 12% і 6% в залежності від глибини. Це повинно стимулювати інвесторів вкладати більше грошей в нові свердловини і таким чином збільшувати видобуток. Зміна до постанови №570 дозволила виходити з обсягами скрапленого газу на електронні аукціони. З 1 січня 2018 року запрацює закон №3038, який залишає 5% ренти від видобутку газу місцевим органам влади.

З негативних речей. Видача ліцензій. Йдуть зміни завдяки нашій співпраці з Держгеослужбою. І якщо буде вирішено ряд регуляторних питань, то зможемо отримувати нові ліцензії через аукціони, або як компанія, на яку покладено спеціальні зобов'язання. Не прийнятий закон №3096-д, який спростить порядок землевідведення для об'єктів нафтогазової галузі. Сьогодні, щоб отримати дозволи на буріння, йде 2-3 роки.

Якщо скласти докупи ці зміни - регуляторні, фіскальні стимули, сервісні - то бачимо, що картина складається позитивна для видобутку газу. І ці речі дозволять реформам тривати.

Павло Рябікін, генеральний директор аеропорту Бориспіль

Вважаю, що проблеми останніх років полягали в тому, що було зайве захоплення реформами заради процесу реформ, без усвідомлення мети. Те, що відбувається зараз, можна назвати необхідною паузою для осмислення.

Тому що розпочаті і закладені важливі дії, які змінять ті чи інші галузі. Це поліпшення державного корпоративного сектора, на черзі реформа управління державною власністю. Реформи будуть продовжені.

Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest Group

Думаю, що найцікавіше тільки починається. У країни немає стратегічного плану більш-менш зрозумілого. Всі сконцентровані на боротьбі з корупцією. Хоча це не головна частина. Важливо прибрати передумови до корупції. Тому що інакше боротися будемо вічно. Відбувається переломний момент економічних реформ. Наприклад, очікуваний перехід на оподаткування виведеного капіталу замість податку на прибуток - це економічна революція, масштабів якої в Україні не було з 92-го року.

Сподіваюся, будуть зрушення по фонду оплати праці. З економічними реформами гарна перспектива. Бачу, що рухаємося в більш-менш правильному напрямку. З тим же ПДВ. Незважаючи на огріхи, ситуація мілліоннократно краще, ніж 3 роки тому.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Інші реформи. Медична була погано підготовлена з точки зору піару, мало роз'яснена людям. Тому не вважаю, що з реформами все. Але багато хаосу, мало стратегії.

Ілля Кенігштейн, керуючий партнер Creative Quarter

На даному етапі, йде спроба зміцнення старих вертикалей. На щастя, ці вертикалі побудовані як піраміди з піску, оскільки закріплювати нічого, нема на чому і нема за що.

Реформи так чи інакше відбудуться. Чи не тому, що цьому сприятиме наш уряд, а тому, що світ настільки глобалізований, технології настільки сильні в світі. І в результаті завдяки їм ці позитивні зміни почнуться і у нас. Технології глобальних компаній, які сьогодні розвиваються колосальними темпами, приведуть до того, що і в Україні корупція буде переможена. Вона буде переможена не НАБУ, а буде переможена завдяки ось цим глобальним технологіям. Коли вже фактично перевіряти на чесність того чи іншого чиновника буде не ще один чиновник, а це буде робити технологія. Питання тільки, коли це станеться.

Упевнений, що інтернет-торгівля буде рости семимильними кроками, освоювати нові ніші і нові методи. Сподіваюся, що в наступному році все-таки прийде PayPal. Біткоіни - це величезний міхур, який роздувається. Особливість будь-якого міхура в певний момент лопнути.

Віталій Дятленко, засновник сервісу uklon

Загалом не вважаю, що реформи в Україні згортаються. Але ворогів у реформ дуже багато. Якщо взяти приклад з нашої індустрії, це законопроект про таксі, якого всі давно очікують. Законопроект, який пропонується, застарілий. В ньому не розглядаються світові практики, які уже апробовані і успішно використовуються в Європі.

Він націлений на інтереси конкретних фірм, не беручи до уваги всю специфіку ринку, посилює силовий вплив і збільшує тіньовий оборот таксоперевезень в Україні. Саме обговорення подібних законопроектів – симптом того, що реформи можуть повернути у зворотній бік. Але думаю, що суспільство достатньо сильне, щоб змусити чиновників та навіть олігархів проводити реформи в інтересах всієї країни, а не окремих груп людей.

Славомир Новак, в.о. голови Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор)

Не відчуваю такої атмосфери, щоб реформи зупинились в Україні. Але я відповідаю тільки за дорожню галузь. З 1 січня в нашій галузі відбудеться масштабна реформа – децентралізація доріг. Буде чітко видно, хто відповідає за рівень доріг.

Місцеві дороги – це відповідальність губернаторів, обласних адміністрацій. Дороги державного значення – це відповідальність Укравтодору.

Друга реформа – імплементація дорожнього фонду. Це європейський стандарт, інструмент, який працює по всіх країнах Євросоюзу. На жаль, до цього часу він не працював в Україні. Це буде стабільне джерело фінансування на багато років вперед для дорожньої галузі. Ніхто не може сказати, що в дорожній галузі немає реформ.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України

Найпростіше сказати, що усе погано, до твоїх ідей не прислухаються. Кинути зброю і піти. Вважаю, що це неправильно.

Потрібно боротись, доводити своє і наполягати на своєму. Так ми робимо в Міністерстві інфраструктури. І я щасливий, що багато з розпочатих проектів, про які казали, що це ніколи у вас не вийде, виходять.

Ми заводимо світових інвесторів, міняємо державні компанії, привчаємо їх, що красти не можна, потрібно працювати ефективно. Від ефективності залежать їх посади і зарплати. Не завжди це вдається. Але коли вдається, тоді радість.

Ігор Смелянський, в.о. гендиректора Укрпошти

Я впевнений, що реформи будуть, але це залежить від кожного з нас. Не треба дивитись, чи йдуть у когось реформи, чи не йдуть. Я прихильник теорії маленьких добрих справ. Давайте кожен день зробимо щось гарне. І тоді реформи підуть.

Райвис Вецкаганс, в.о. голови Адміністрації морських портів України (АМПУ)

Наша галузь знаходиться в процесі постійного реформування з 2013 року, коли був прийнятий закон про морські порти України.

У портах існує багато функціоналу, який не є притаманним адміністраціям морських портів в інших країнах. Наприклад, будівельні підрозділи, соціальні об'єкти (спортивні комплекси, кафе, швейний цех і так далі), велика кількість внутрішніх охоронців. Поступово компанія передає ці об'єкти за профілем. Це перша частина реформи, яку планується провести в наступному році.

Глобальна реформа це децентралізації АМПУ, коли місцева влада будуть брати участь у розвитку портів у вигляді рівноцінних партнерів. Така практика розвинена в портах Європи. Наприклад, в Роттердамі, коли муніципалітет є власником акцій конкретного порту.

Гостро стоїть питання договорів концесії і приватизації маленьких стивідорів, які сьогодні не витримують конкуренцію з приватними портовими операторами. Парламент повинен підтримати міністра в цьому напрямі реформування портів.

Анатолій Амелін, співзасновнік Українського інституту майбутьного

Не думаю, що це все. Енергія, яка була після Майдану, на жаль, вже розгублена. Революцію роблять романтики, а плодами користуються негідники.

Корумпована система зміцнилася і витісняє молодих, іноді трішечки романтичних людей, які хотіли поміняти країну. Правда виявилася жорсткішою ніж здавалося.

Система державного апарату корумпована, більш цілісна і найбільш взаємопов'язана. Елементи цієї системи підтримують один одного. Сьогодні бачимо реванш корупціонерів проти антикорупціонерів. Події останнього місяця про це голосно і чітко говорять. Але це не кінець.

На ділі революція не завершена. Тому що класично революції завершуються тоді, коли один клас змінює інший. Зміни класів не відбулося. Відбулася зміна однокласників.

Ігор Баленко, власник мережі Фуршет

Реформи йдуть. Просто йдуть повільніше, ніж хотілося б. Це пов'язано з тим, що доводиться долати багато перешкод, які ставлять перед нами політичні сили. Заважає те, що на невдачах в реформах піаряться різні політичні сили. І кожен раз, коли відбувається невдача, це розгортається в дебати.

Виникли проблеми між НАБУ і прокуратурою. Відомства повинні були між собою розібратися, домовитися про правила гри. Парламент і президент повинні були підключитися до цього процесу. Це теж одна з реформ.

Але вона загальмовується тими, хто робить з цього політичний піар. А коли на цьому піаряться і ситуація обговорюється в іноземних ЗМІ, то це бачать інвестори. Західний бізнес, який здатний вкласти багато грошей, боїться таких скандалів.

Максим Нефьодов, заступник міністра економіки

Вважаю, що реформи – це не кнопка, яку натискаємо і далі починається щастя. Реформи – це процес боротьби та перетворень. Всі хочуть змін. Але мало хто хоче змінюватись сам. Тому реформи йдуть з певними складнощами.

Боротьба ж ведеться з корупціонерами, в них намагаються відібрати десятки мільярдів гривень, які кожного року осідають у їх кишенях. І що, вони раді віддавати ці кошти? Звичайно, ні.

Тому супротив і складнощі передбачувані. Але треба не збавляти обертів, потрібно більше людей готових працювати в центральних органах влади, в місцевих органах влади аби рухати цей процес вперед.

Потрібно згуртоватись і зконцентрувати зусилля на процесі, не витрачати часу на суперечки. Якщо будемо рухатись таким чином, то не сумніваюсь, що ми переможемо.

Аркадій Маслов, комерційний директор TEZ Tour Ukraine

Безумовно Україна має перспективи. Країна повинна скористатися цими можливостями і провести реформи в галузі економіки.

Але є величезна "але". Бачимо, що відбувається останнім часом. Якщо говорити про туристичний ринок, то останні 10 років гравці ринку беруть активну участь в ухваленні закону про туризм і курортах в Україні.

На жаль, а віз і нині там. Цей документ гуляє по кабінетах Міністерства економіки, по комітетах Верховної Ради. І коли він там нагуляється, нікому це невідомо.

Олег Назаренко, директор Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів

Я реформ раніше не бачив, тепер вони тільки починаються. Реформи - не все Реформи тільки-тільки починаються.

Перший крок - це скасування утилізаційного збору в нашому сегменті. Зараз це скасування ПДВ і акцизу при імпорті електрокарів.

Реформи я раніше не бачив взагалі. Тепер тільки вони починаються.

Олександр Данилюк, міністр фінансів

Відповім, як кажуть в Одесі – не дочекаєтесь або не дочекаються.

Дійсно, зараз супротив збільшився. Але реформи не зупинились і не можуть зупинитись. Треба рухатись вперед, тому що від цього залежить майбутнє нашої держави. Якщо зупинимось і залишимось на тій стадії, на якій зараз є.

Думаю, це нікого не влаштовує.

Юрій Кострикін, директор з розвитку кадрового порталу HeadHunter Україна

Думаю, що і бізнес, і українців цікавить не сам процес, а результат. Що стосується реформ, то, напевно, вони тривають, тому що про завершення ніхто не повідомляв. А ось швидкість виконання реформ і сам процес, звичайно, не влаштовує нікого. Тому що не видно проміжних результатів, які б влаштовували і бізнес, і населення. Тому думаю, що процес йде. На скільки він розрахований і коли буде завершення, про це поки важко судити.

Показати ще новини
Радіо НВ
X