Чи "подарує" Фонд гарантування вкладів американському агрохолдингу $104 млн, виведених із Дельта Банка

9 лютого 2016, 12:29
Розгорівся новий скандал з приводу вкрадених у Дельта Банку коштів, в якому замішаний один з ключових українських інвесторів

У Вищому господарському суді Києва почалася судова тяганина, в яку втягнуто один із найбільших іноземних інвесторів в Україні – агрокомпанія Cargill. Американський продовольчий гігант підозрюється у змові щодо виведення незаконним шляхом з збанкрутілого Дельта Банку активів на суму понад 2,5 млрд грн ($104 млн). Про це повідомив заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО Андрій Оленчик.

Відео дня

Нагадаємо, у другому кварталі 2014 року в Дельта Банку почалися серйозні проблеми з ліквідністю – вкладники забрали з банку близько 2,5 млрд грн. До того ж, банк поніс суттєві втрати майна в результаті анексії Криму і війни в Донбасі. Протягом року основний акціонер банку Микола Лагун заявляв, що знайде кошти на докапіталізацію банку, у тому числі за допомогою компанії Cargill, яка з 2011 року була співвласником майже 30% акцій банку.

Замість цього, як повідомили НВ джерела, задіяні в судовому процесі, Дельта Банк, Cargill і ряд українських компаній-позичальників протягом 2014-2015 років нібито уклали 17 угод правонаступництва за договорами кредитування. Банк випустив акредитиви [довірчі документи] на ім'я Cargill під, як запевняють співрозмовники НВ, штучно створену заборгованість Дельти перед агрохолдингом. "За акредитивами банк зобов'язується платити Cargill суми, за якими не розплатилися підприємства за контрактами, укладеними з Cargill. Ці підприємства-позичальники отримали раніше кредити в Дельта Банку і на сьогодні залишаються боржниками банку", – розповідає джерело НВ в Дельта Банку на правах анонімності. Таким чином, був проведений взаємозалік заборгованості.

У справі значаться раніше видані банком кредити компаніям Яблуневий Дар (три кредитні лінії по 40, 11,5 і 12 млн євро, з яких сукупно близько 52 млн євро потрапили під договір про правонаступництво), Танк Транс (кредит до 37 млн євро, 8,5 млн євро з яких під акредитивами), Стройбуд Іллічівськ (4,5 млн дол) і Іллічівський зерновий порт (400 млн грн). В цілому, банк зараз веде близько 160 судових справ за так званим нікчемних правочинів. Банк намагається відсудити активи вартістю 20 млрд грн, зазначає Оленчик.

Остання така угода правонаступництва було укладено 5 лютого 2015 року, фактично за місяць до введення в Дельта Банку тимчасової адміністрації (3 березня 2015 року), коли банк був визнаний проблемним. Однак документи в банку, які б засвідчили, що Дельта Банк дійсно випустив ці акредитиви, відсутні. Дану інформацію НВ підтвердили відразу два різних джерела.

"За запитами Дельта Банку надати документи, які підтверджували б законність цих акредитивів, друга сторона частково не могла, частково надала, але є питання до їх підробки. Є ще такі акредитиви, які використовувалися для взаємозаліку боргових зобов'язань за різними кредитними договорами, – ділиться відомостями Роман Бадаліс, голова громадської організації Союз вкладників АТ Дельта Банк. – Половина акредитивів, завдяки яким була створена ця штучна заборгованість, взагалі не враховувалася у банку на дату заходу тимчасової адміністрації. А сама схема взаємозаліку була проведена в період, коли дії банку підпадали під обмеження Національного Банку. Тобто видно, що все робилося поспіхом".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

До моменту публікації матеріалу в компанії Cargill на запит НВ не відповіли. Основний акціонер Дельта Банку Микола Лагун також не знайшов часу, щоб в телефонному режимі прокоментувати ситуацію.

Варто відзначити, що Cargill, який понад 20 років інвестував в агросектор України, вимушено в 2011 році приєднався до статутного капіталу Дельта Банку. Поглинувши Кредитпромбанк, Дельта отримав у спадок зобов'язання перед агрохолдингом. Не маючи можливості розрахуватись живими грошима, з Cargill розрахувалися акціями Дельта Банку.

"Тобто фактично Cargill забрав свої гроші. Єдине, що оскільки до того моменту вже була введена тимчасова адміністрація в банк, то поняття "своїх грошей" вже немає, є черговість кредиторів", – говорить один з колишніх топ-менеджерів Дельта Банку.

Опитування кількох колишніх топ-менеджерів Дельти говорить про те, що справи, пов'язані з компанією Cargill, вів особисто перший заступник голови правління банку Віталій Масюра. Вчора ж у ряді ЗМІ з'явилася інформація про те, що Масюра, нині знаходиться в Лондоні, підозрюється в розкраданні понад $50 млн Дельта Банку. Слідство встановило, що в кінці 2014 року Масюра перевищив свої повноваження і підписав договір застави, за яким банк надав гарантійний депозит за зобов'язаннями офшорної компанії Jamico Finance Ltd (Британські Віргінські острови) перед Bank Winter & Co AG (Австрія), і надав Bank Winter & Co AG право самостійно списувати кошти з коррахунку Дельта-Банку. Печерське управління ГУ Національної поліції у м. Києві заарештувало майно банкіра і його родичів, серед якого є нерухомість і 15 автомобілів.

Додзвонитися до Віталія Масюри вчора не вдалося, один з його номерів більше не дійсний, другий був поза зоною досяжності. Однак, як відзначають банківські експерти, операції такого типу Масюра провести самостійно не міг. "Щоб списати з кореспондентського рахунка банка в НБУ кошти без акцепту [платіжна вимоги, виписана постачальником, що сплачується банком після згоди боржника], потрібна свіфтовка [електронний документ, в якому передаються платіжні інструкції з одного банку в інший]", – запевняє один з колишніх топ-менеджерів банку на правах анонімності.

Тому якщо мова йде про документарні операції, то Масюра не володів достатніми повноваженнями, щоб самостійно відправити свіфти, такий документ вимагає участі великої кількості людей із мінімум двох підрозділів банку: це казначейство і бек-офіс. "Лагун і Попова [Олена, президент Дельта Банку] прекрасні казначеї, і якщо їх провів Масюра... то всі інші грабіжники банків просто хулігани, порівняно з ним", – говорить банкір на правах анонімності.

До того ж, за словами опитаних експертів, викликає подив, що такі операції провернули без уваги Національного банку України, адже у Дельта Банку останні кілька місяців працював куратор від НБУ. До моменту виходу матеріалу Національний банк коментарі по даній справі надати не встиг.

"Cargill – це інвестор світового рівня, тому, швидше за все, очі закривалися вже на всіх рівнях. Йому важливо було забрати свої гроші", – говорить один з колишніх топ-менеджерів Дельта Банку. Так, наприклад, відповідачем у судовій справі із компанією Яблуневий Дар (засідання суду у справі відбудеться сьогодні, 27 січня 2016 року) виступає не безпосередньо компанія Cargill, а саме підприємство-позичальник (ЯбДар).

Показати ще новини
Радіо NV
X