Чи не повторить ТАС-імперія Тігіпка долю "королівства" Лагуна

19 серпня 2017, 21:44
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб передасть ТАСкомбанку частину активів та депозитів неплатоспроможного банку

ТАСкомбанк займеться виведенням з ринку неплатоспроможного банку Новий. Таке рішення прийняв ФГВФО 18 серпня 2017 року.

ТАСкомбанк, отримає усі права та обов'язки перед вкладниками банку Новий. "Передбачається, що … відновлюються всі умови депозитних та інших договорів за переданими зобов'язаннями, в тому числі строк і валюта вкладу, процентна ставка тощо", - зазначено у повідомленні ФГВФО.

Відео дня

Також банк отримає зобов'язання перед 1-8 чергами кредиторів. Зобов'язання перед 9-й чергою кредиторів (які є пов’язаними із банком особами), як зазначено у повідомленні, фінустанова візьме на себе лише частково, решта – лишиться у сфері ФГВФО.

Точну суму активів та пасивів, які забере на себе ТАСкомбанк, у Фонді не вказали. Станом на 1 липня 2017 року обсяг активів банку Новий складав 562,6 млн грн. Кредити надані пов'язаним особам, згідно з фінзвітністю банку, складали 86,1 тис. грн.

Нагадаємо, Нацбанк визнав неплатоспроможним банк Новий 13 липня 2017 року. Причиною для виведення з ринку став недостатній розмір регулятивного капіталу. Акціонерами фінустанови були Державне космічне агентство України (із часткою 18,3%) та низка фізичних осіб (які володіли не більше, ніж по 9,9%).

Час "старих" банкірів

ТАСкомбанк (раніше Бізнес-Стандарт) належить до групи ТАС, в яку ще входить 4 страхові та 7 фінансових компаній, а також процесинговий центр. Основним акціонером установи виступає екс-віце-прем'єр-міністр (2010-2012 рр) Сергій Тігіпко, із часткою акцій 99,86%. За даними Нацбанку, на 1 липня 2017 року за розміром загальних активів ТАСкомбанк займав 19-е місце (10,6 млрд грн) серед 88 діючих банків.

Портфель банку Новий – не перший актив, який придбав ТАСкомбанк. У червні поточного року фінустанова також стала приймаючим банком за зобов'язаннями та активами неплатоспроможного Діамантбанку. Кінцевими власниками останнього були Давид Жванія та Микола Мартиненко.

За умовами угоди, ТАСкомбанк перейняв близько 1,1 млрд грн пасивів. Балансова вартість активів, які Діамантбанк передав до ТАСкомбанку, за оцінкою ФГВФО також склала близько 1,08 млрд грн. Проте, як пише видання Економічна правда , насправді ринкова вартість тих активів може складати щонайменше 3 млрд грн. Серед найцікавіших активів, які передав Діамантбанк – нерухомість та корпоративні кредити.

У грудні 2016 року група ТАС також викупила у греків 25 за розміром активів (4,9 млрд грн) Універсал Банк. Згідно заяви Тігіпка, група має намір об'єднати банки. Якщо наміри групи ТАС втіляться у життя, то ТАСкомбанк, після поглинання усіх придбаних активів, претендує увійти у топ-15 банків країни.

За словами опитаних НВ Бізнес експертів, на українському банківському ринку настав час зкуповувати банки та їхні портфелі. Адже, з одного боку, наразі вже всі банки пройшли стрес-тестування і є реальне розуміння фінансового стану і можливостей кожного гравця. З іншого – банківська система ще не відновилася після кризи, і можна поки ще можна придбати гарні активи із хорошим дисконтом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"ТАСкомбанк має амбітні плани щодо нарощення своєї присутності на банківському ринку країни, а зараз пропозиції на ринку вистачає, то ж є хороша можливість реалізувати свої плани за помірних капіталовкладень", - каже виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

На її думку, враховуючи ту кількість банків, які із різних причин змушені були покинути ринок, дисконт може бути вражаючим: "Не здивуюся, якщо вартість деяких угод може складати навіть 1 гривню, за умови покриття інших боргів продавця".

Або ТАС, або пас

ТАС не єдина і не перша установа, яка нарощує свою частку на ринку. Про наміри агресивного приросту заявляла угорська група ОТП, продовжує скуповувати активи Альфа-Банк Україна. Робить спробу повернутися на банківський ринок колишній власник Укрсиббанку Олександр Ярославський.

"Це позитивний сигнал, що бізнесмени готові вкладатися в активи, готові вкладатися в українську економіку", - каже аналітик банківського сектору групи Інвестиційний Капітал Україна (ICU) Михайло Демків.

Віддаючи перевагу агресивному приросту, банкіри розраховують, що невдовзі відбудеться суттєвий ріст темпів кредитування і відновлення ділової активності.

Хоча експерти й уточнюю, що це можливо при покращенні економічного та законодавчого клімату в країні. В іншому ж випадку топ-менеджмент та акціонери фінустанов йдуть на ризик повторити долю екс-власника групи Дельта Миколи Лагуна.

"У [Дельта] банку дійсно була вкрай агресивна стратегія, спрямована на органічний приріст (власного кредитного портфеля) і неорганічне зростання (купівля інших банків і кредитних портфелів), і ми не були готові до такого макроекономічного сценарію падіння, - прокоментував Лагун свою політику виданню ДТ.юа , вчора, 18 серпня.

Як результат, третина кредитного портфелю опинилася на окупованих територіях, через девальвацію гривні погіршилися активи та виросли пасиви. Хоча саме ймовірність макроекономічного падіння у 2013 році, за його словами, оцінювали як "вкрай невисоку і навіть, певною мірою, форс-мажором".

"На цьому етапі скупки активів групою ТАС рано говорити про банківську імперію Тігіпка, хоча певна паралель із Дельта у всіх виникла у голові. По-перше, тому що об'єми активів значно менші. По-друге, по цінах зараз ринок взагалі на дні", - коментує Демків.

Проте, за його словами, якщо й надалі будемо спостерігати за групою ТАС такі поглинання, то це дійсно вже буде тривожним дзвіночком для регулятора, адже гарантувати відсутність форс-мажорів, враховуючи, що Україна перебуває у стані війни, щонайменше недалекоглядно.

Показати ще новини
Радіо NV
X