Чи насправді зупинилося свавілля силовиків

29 вересня 2017, 20:50
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Нещодавно президент Петро Порошенко заборонив проведення перевірок бізнесу

Порошенко пообіцяв бізнесу зупинити "маски-шоу" за умови добровільної здачі документів.

В Україні навіть відкрили оперативну лінію в Службі безпеки України (СБУ) для скарг на незаконні дії силовиків і рейдерські захоплення.

Відео дня

За підсумками зустрічі голови держави, прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і генпрокурора Юрія Луценка з бізнес-асоціаціями, Комітету Верховної ради з питань податків на чолі з Ніною Южаніною поручено терміново розробити новий законопроект про Службу фінансових розслідувань.

Очікується що цей законопроект приймуть до кінця цього року, а з другого кварталу 2018 року він запрацює на повну, одночасно скасувавши право всіх інших силовиків перевіряти бізнес.

Чи дозволить це домогтися того, щоб інвестиційний клімат в нашій країні став кращим, щоб бізнес менше чіпали силові і перевіряючі органи, НВ Бізнес поставив ці питання провідним спеціалистам із залучення інвестицій. І ось що вони кажуть:

Юлія Ковалів, голова Офісу інвестиційної ради при Президенті України

Насправді питання, яке піднімав бізнес, – це чи можна одну й ту саму інформацію, яку потрібно правоохоронним органам у кримінальних розслідуваннях, отримати нормально, прийшовши з запитом, з листом про надання копій документів, а не присилаючи туди наряд силовиків. І на думку бізнесу, виглядає дуже дивно, коли компанія, яка, до прикладу, торгує зерном або продає якісь товари широкого вжитку, до неї в офіс приїжджають 20-30 озброєних людей, вирізають двері, з автоматами. Це не є бандити, не торгують зброєю, не торгують наркотиками. І виглядає таке застосування сили непропорційно тому, якого розміру кримінальне розслідування розслідується. Ми пам’ятаємо кілька кейсів гучних обшуків правоохоронними органами великих компаній, які стали заголовками новин Financial Times чи Wall Street Journal. Якщо говорити про інвестиційний клімат, то це насправді те, як сприймають Україну у світі.

Одна з речей, як її сприймають, – це або міжнародна преса, або те, про що говорять міжнародні компанії, які вже сьогодні працюють в Україні. Якщо перше, що вони розказують своїм колегам і тим інвесторам, які хочуть зайти в Україну, це такі приклади, як до них стукають у двері, то це впливає на загальний інвестиційний клімат держави. І те, про що домовився бізнес з керівниками правоохоронних органів, з керівництвом держави, – це зміна їх підходу до того, як будуть здійснюватись розслідування, і що таких "маски-шоу" не повинно бути. І компанії самі заявили, що вони готові на першу вимогу правоохоронних органів повністю надавати їм всю необхідну інформацію. Насправді тут питання, як ми змінюємо картину відносин бізнесу і силовиків. І на фото цієї картини не має бути автомату, не має бути масок, бронежилетів, озброєної людини.

Ігор Мазепа, гендиректор інвесткомпанії Concorde Capital

Захід дійсно необхідний, але недостатній для того, щоб істотно збільшити або поліпшити наш український інвестиційний клімат. Тому що крім таких базових речей, існує ще дуже велика дорога, яку треба пройти, з точки зору імплементації реальних реформ: пенсійна, земельна, медична, приватизація і так далі. Я б сказав, що це така приємна новина, але вона недостатня для того, щоб істотно поліпшити наш клімат. Рейдерство, на жаль, - це звичайна річ. У ньому беруть участь і судді, і прокурори, і чиновники, і інші бізнесмени-конкуренти, які наймають цих суддею і прокурорів, чиновників.

Мені здається, що це наслідок загальної безкарності і правового нігілізму, який гуляє в країні. І найкращий спосіб і найшвидший – дійсно провести чесну, зрозумілу, прозору реформу судової системи, яка все розставить на свої місця. По-друге, забрати всі ці функції у поліції, у СБУ, у прокурора - розслідування фінансових злочинів. І віддати це або новоствореному органу, або якомусь іншому реформованному окремому органу, який на собі сконцентрує не такі безмежні наїзди, а інтелігентне, чесне, зрозуміле, аналітично осмислене розслідування. І тоді більшість питань в принципі пропаде автоматом. Якщо бізнес переконаний, що щось йде не так, він може завжди звернутися в чесний суд і довести свою правоту. Але при цьому його ніхто не пресує, при цьому його ніхто не гнобить і він може далі продовжувати свою звичайну роботу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X