Чи можна впоратися з корупцією – Перша Шпальта

13 травня 2017, 20:13
Одна з основних проблем нашої країни – корупція. Через неї наша держава щорічно втрачає мільярди доларів

Це і несплачені податки, і відсутність інвестицій і банальні крадіжки державних коштів. Якщо б цього не було, то не потрібно було б брати гроші у Міжнародного валютного фонду, або економити на пенсіях для громадян, які пропрацювали понад 40 років, а зараз жебракують.

Відео дня

Корупція руйнує державу. Демонтує державу. Вона знецінюється. А люди не відчувають, що вони живуть в сильній країні. "Країну, в якій корупція, легше контролювати як економічно, так і політично", – вважає Моніка Маковей, міністр юстиції Румунії в 2004-2007 роках, член Європейського парламенту.

В інтерв'ю Першій Шпальті пані Маковей розповіла, яким чином Румунія за останні 12 років досягла значних успіхів у боротьбі з корупцією і що все це робила одна спеціалізована структура DNA (антикорупційного директорату). З 2005 року DNA розпочала свою роботу і з тих пір зросла, отримала належну підготовку і досвід. Наприклад, у 2016 році в Румунії було близько 900 остаточних вироків по справах DNA.

Здається, проблему з корупцією розуміють усі і в Україні. І навіть дещо в нашій країні було зроблено для того, щоб подолати це ганебне явище.

Боротьба з корупцією на законодавчому рівні ведеться дуже добре, вважає Володимир Козленко, генеральний директор аудиторської компанії Crowe Horwath: "Мається на увазі, прийняте дуже добре законодавство. Воно дійсне, і міжнародними і вітчизняними фахівцями визнане, як прогресивне. Дуже дієве".

На мою думку, Тимофія Мілованова, почесного президента Київської школи економіки, люди недооцінюють, що корупціонери недооцінюють e-декларації. "Це, можливо, найбільша реформа. Вона найважливыша, аніж усі реформи, які зазвичай обговорюють", – підкреслює Мілованов.

Складно розраховувати на те, що це питання може вирішитися за один день. "Ми не зможемо цих людей призвести до відповідальності. Але суспільство загалом знатиме, хто корупціонер. А хто чесна людина", – говорить експерт.

Але навіть якщо сильно постаратися, то все одно всіх не пересаджають. "Якщо у тебе регулятивне середовище таке, що воно створює умови для корупції. Стимулює корупцію. Якщо для того, щоб там, наприклад. підключити водоканал або до мереж, або газ, треба десять дозволів. Там корупція низова вона буде. Вона нікуди не піде", – вважає Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії.

"Краще, щоб органи, які борються з корупцією, були разом і підкорялися одному керівникові, і щоб жодна людина з цих установ, нехай це поліція, детективи, IT-фахівці не доповідала нікому за межами організації", – наголошує Маковей.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також у програмі дивіться інтерв'ю в.о. голови морського торгового порту Южний Віталія Жуковського, про те як вітчизняні порти залучають великих світових вантажовласників.

Завершує випуск огляд економічних подій тижня від спеціального кореспондента ПШ Майкла Щура.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X