Чи легко вести бізнес в Україні

2 жовтня 2017, 16:45
У найближчий місяць буде опубліковано щорічний звіт з легкості ведення бізнесу Doing Business-2018, який готує Світовий банк

Згідно з торішнім рейтингом Doing Business-2017, Україна піднялася на три рядки і посіла 80-е місце з 190 країн. У цьому звіті говорилося, що в нормативно-правовій базі, що регулює розвиток бізнес-середовища в Україні, все ще залишається багато проблем.

Відео дня

Цього літа президент України Петро Порошенко заявив про те, що в оновленому рейтингу наша країна підніметься на 10 позицій і посяде вже 70-й рядок.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман у свою чергу запевнив, що в разі продовження дерегуляції Україна може досягти 40-ї сходинки. Адже, за його словами, уряд за останні півроку провів ряд важливих дерегуляції, і направив до парламенту чотири нові законопроекти. Після їх прийняття та імплементації Україна зможе потрапити до рейтингу Топ-40 Doing Business.

Про те, що сьогодні заважає розвитку бізнесу в Україні та як піднятися в списку Doing Business вище, НВ Бізнес розповіли експерти.

Заступник співголови Стратегічної групи радників з підтримки реформ Павло Кухта

Можу припустити, що цього року, порівняно з минулим, ми просунемося десь на 10 місць у Doing Business за рахунок своїх прогресів у попередні часи: з високовольтних електромереж, податків і т.д. І це великий прогрес. Ми, швидше за все, будемо в лідерах (серед кількох топових країн) з ривку в Doing Business.

При цьому в парламенті зараз у нас лежить пакет законопроектів, які й покликані зробити стрибок у Топ-40 (які анонсував Гройсман). Все буде залежати від того, як ці закони будуть імплементуватися.

Підрахунок рейтингів Doing Busness щорічно відбувається таким чином: ведуться експертні заміри, збирається статистика і до 31 березня ставиться крапка. На основі цього зрізу і виводиться позиція в рейтингу. Тому, якщо до 31 березня 2018 року буде прийнято і імплементовано анонсований пакет законопроектів, то ми отримаємо цей різкий стрибок до Топ-40.

У рейтингу є цілий ряд аспектів ведення бізнесу, від зовнішньої торгівлі до підключення до електромереж. У нас зараз основне проблемне місце – це банкрутство бізнесу і мізерні повернення грошей у разі банкрутства. Тобто дуже погана захищеність права власності в цій сфері.

Крім цього, проблема дозволу на будівництво – теж наша традиційна біда. Треба дивитися ширше, рейтинг рейтингом, а є ще якісь ключові аспекти, які потрібно вирішити. Зокрема, цей пакет Doing Business містить нове поняття, яке покликане вирішити проблему некредитування. Адже погано кредитують через те, що кредити майже ніхто не віддає. Тобто в Україні через слабкий захист прав власності, слабких корумпованих судів дуже легко не повертати кредити. Ми з цим банкопадом і зіткнулися.

Виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко

Нам не варто занадто сильно захоплюватися рейтингами. Я часто чую дискусії з приводу того, а що треба зробити, щоб, наприклад, підскочити в рейтингу Doing Business. І основне, що обговорюється, це саме, які технічні кроки для цього потрібно зробити. Намагаються бити не по всій платформі, а роблять якісь окремі точкові удари. Наприклад, ми перебуваємо у хвості списку з легкості підключення до електричних мереж. Давайте зробимо зрушення в цьому напрямку для того, щоб ми злетіли на верхівку.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Наступне наше дуже вузьке місце в Doing Business – це Construction Permit (дозвіл на будівництво). Давайте зробимо зрушення в цьому напрямку для того, щоб ми могли зробити прогрес у цілому в рейтингу.

Варто відзначити, що рейтинг враховує кількість існуючих податків. Один з таких моментів нашого поліпшення в торішньому рейтингу, це те, що навіть якщо ти поєднуєш, ти не змінюєш податкову ставку. Сумарно вона у тебе залишається колишня. Але якщо ти всі податки об'єднуєш разом, наприклад, платив два податки 20% і 15%, потім ти ставиш єдиний податок у 35%, то ти все одно будеш робити просування в рейтингу.

Такі технічні кроки ніби-то покращують твою позицію, але в реальності ситуації принципово не змінюють. Треба враховувати все в комплексі. А в комплексі у тебе вималюється картинка – місце розташування твоєї країни щодо всіх інших країн, які є в твоєму меню, як у бізнесмена або інвестора.

Виходячи з цього, можна сказати, куди ти будеш вкладати гроші. Тому що є концептуальна теорія в світі фінансів, яка звучить так, що чим вищий рівень ризику в економіці, тим більшу прибутковість ти повинен вимагати на вкладений в цю економіку капітал. Чому до нас не заходять інвестиції? Тому що рівень прибутковості на вкладений капітал тут, в українській економіці, він майже такий же, як в економіці набагато менш ризиковою.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський

В оновленому рейтингу зростання України однозначно буде, оскільки було багато дій, спрямованих спеціально на підвищення в цьому списку. Багато рішень приймалися про зміну регуляторної політики, виходячи з методології розрахунку даного рейтингу.

Інша справа, що подібний підхід досить односторонній. Оскільки, якщо ми очікуємо, що підвищення рейтингу Doing Business приведе до України додаткові іноземні інвестиції, то ми повинні розуміти, що є елементи, які стосуються Doing Business, а є елементи, які стосуються ризиків країни. І якщо ми подивимося на ті ризики, про які говорять, зокрема, іноземні інвестори в дослідженні ідей Dragon Capital, то там ми побачимо, що основні перешкоди носять більш системний характер. Тобто вони саме стосуються корупції та судової системи.

Можливості корупції скорочуються при поліпшенні регуляторної політики, це очевидно. Але те, що стосується можливості рейдерства, можливості державного рекету, тиску з боку правоохоронних органів, можливості втрати права власності через корумпованість судової системи, все це залишається. Тому без вирішення цих проблем є велика ймовірність того, що зміна місця в цьому рейтингу не дасть нам такого впливу, як можна було б очікувати.

Основна проблема, яка стримує наше економічне зростання – це низька якість державного управління. Тобто ті рішення, які могли б бути прийняті набагато раніше, вони приймаються дуже довго. У нас високий рівень корумпованості людей, які приймають рішення на всіх рівнях, включаючи депутатів, оскільки багато рішень вимагають законодавчого врегулювання.

Поліпшення в цьому рейтингу буде, але наскільки великим і який буде від нього ефект, це інше питання.

Показати ще новини
Радіо NV
X