Чергова загроза. Транзит газу через українську ГТС різко скоротився

28 липня 2016, 19:24
Газове питання в черговий раз опинилося на порядку денному. Новою загрозою для України стала проблема з транспортуванням російського газу до ЄС

За оперативними даними Укртрансгазу, зниження почалося 23 липня. А вже 26 липня середньодобовий транзит склав 136 млн кубометрів, що на 30% менше середнього показника з початку липня (близько 190 млн кубометрів). При цьому скоротився транзит у словацькому напрямку через станцію Ужгород в ЄС.

Відео дня

Джерело Інтерфаксу в галузі повідомило, що зниження транзиту Газпромом пов'язане з низькими заявками європейських споживачів, у зв'язку з жаркою погодою.

Керівник Нафтогазу України Андрій Коболєв пов'язав зниження транзиту з тиском Москви на Київ. На його думку, метою такого підходу Росії є зменшення доходів України від цього бізнесу, а також просування будівництва Nord Stream II.

За словами Коболєва, РФ хоче показати Європі, що Україна не може бути транзитною країною. А невиконання Газпромом транзитної угоди може бути подане на розгляд Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, що восени 2014 року і взимку 2015 року Газпром обмежив постачання в Європу через Україну, намагаючись таким чином позбавити останню можливості реверсу газу.

Стурбованість зниженням транзиту висловив і президент Укртрансгазу Ігор Прокопів, який розповів, що Росія скоротила технічні заявки, пояснюючи це ремонтами на її мережах. Другою причиною, на його думку, може бути перенасиченість європейського ринку газу.

Прокопів також погодився з керівником Нафтогазу і визнав існування загрози, про яку сказав останній.

Росія штучно намагається створити дефіцит газу в Європі для підвищення цін, додав директор з розвитку бізнесу Нафтогазу України Юрій Вітренко в коментарі НВ Бізнес. За його словами, це негативно позначиться і на Україні, яка купує газ у ЄС.

Але річ не тільки в Росії. Європа зменшила закупівлю російського газу, оскільки не потребує великих обсягів влітку, а запаси вони практично не накопичують, пояснює президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар.

До того ж, агресивна політика Росії стимулює ЄС переходити на альтернативні джерела газу, каже голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик. Зараз розширюється видобуток сланцевого газу в Європі. Також США збільшує кількість терміналів для поставок газу в скрапленому вигляді.

"Тому тенденція зменшення споживання російського газу може продовжитися", – говорить Боровик.

Європа стала більш енергоефективною, що автоматично призводить до зниження споживання, додає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Також, на думку Устенка, не можна виключати і геополітичний фактор, який хоч і є в даному разі менш важливим, та все ж таки присутній. Мова йде про комплекс новин, починаючи з відновлення переговорів про будівництво Турецького потоку.

"Це може виставити Україну в невигідному світлі для її міжнародних партнерів", – вважає Устенко.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X