Бухгалтерська голка: як бізнес житиме без російської 1С

16 травня 2017, 22:21
РНБО посилила економічні санкції проти Росії, чим зачепила інтереси сотень тисяч українських компаній

Сьогодні, 16 травня, президент Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) щодо посилення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів. У перелік санкцій потрапили більше 1,2 тис. фізичних осіб і 468 компаній. Зокрема, санкції передбачають блокування доступу до програмного забезпечення 1С, Софтлайн Груп, корпорації Парус.

Відео дня

В Україні програмним продуктом 1С:Підприємство торгують за договором франчайзингу понад 500 компаній і користується більше 300 тис. підприємств.

Користувачами бухгалтерської програми 1С через дешевизну є переважно малий та середній бізнес. Великі корпорації можуть дозволити собі більш дорогі та просунуті іноземні рішення від IBM, Microsoft, Oracle, TotalSoft та SAP. Для порівняння, вартість ліцензійного програмного забезпечення 1С коштує від 9 тис. грн, тоді як про закордонні аналоги мова йде вже про євровалюту.

У компанії 1С вже встигли пояснити, що самі продукти не підлягають санкціям, і підприємства, які їх закупили, можуть продовжувати ними користуватися. Проте бізнес може втратити техпідтримку встановленого програмного забезпечення, хоча в самій компанії цю інформацію заперечують.

Спроба перейти на нове програмне забезпечення, не розроблене у країні-агресорі, може зайняти у підприємців і підприємств від кількох місяців до року, а санкції набирають чинності вже сьогодні.

НВ Бізнес звернувся до екс-заступника міністра фінансів Олени Макеєвої, яка приводила діяльність вітчизняних аудиторів і бухгалтерів до міжнародних стандартів, з питанням, у що можуть перетворитися санкції проти російських компаній для українського бізнесу.

Олена Макеєва, голова ради директорів аудиторської фірми Аксьонова та партнери

Я негативно ставлюся до санкцій щодо 1С. В Україні 99% бухгалтерів працюють на програмі 1С. На сьогодні ще рівноцінної альтернативи програмі 1С немає. Є, звісно, аналоги, але вони дуже дорогі і дуже важкі для освоєння бухгалтерами.

Такими програмами, як SAP, наприклад, користуються великі іноземні компанії, бо вони коштують сотні тисяч гривень, в залежності від модифікації. А малий і середній бізнес точно не спроможний купити таку програму. Більше того, я працюю з великою кількістю бухгалтерів, очолюю громадську організацію бухгалтерів, і можу вас запевнити, сьогодні знайти фахівця зі знанням SAP чи іншого іноземного забезпечення дуже важко.

Тобто перед забороною 1С потрібне серйозне переозброєння наших бухгалтерів. А що таке ведення бухгалтерського обліку не в бухгалтерській програмі – це можливість шахрайства, великі помилки і несвоєчасність проплат. Ведення бухгалтерського обліку забезпечує своєчасну, у повній мірі сплату податків до бюджету. Причому і державними компаніями, й іноземними, й українськими.

Що сьогодні? Ті компанії, які придбали офіційно ліцензію в 1С, мають право використовувати її. Це їхній власний продукт. Питання в тому, як оновлювати програму, особливо, коли постійно змінюється законодавство. І постає питання – хто його буде проводити. Найімовірніше, зросте ринок неліцензійного використання 1С. Вони й на сьогодні є. Ними користуються ті, хто не має грошей придбати офіційну версію.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

По-друге, не всі закордонні аналоги на сьогодні відповідають вимогам податкового законодавства. Бухгалтерський облік вести можна, а от податковий облік - не можна.

Третє – податківці як будуть перевіряти наші компанії? Думаєте, вони краще за наших бухгалтерів знають SAP. Вони взагалі таке програмне забезпечення не знають, там і 1С не всі знають, а в таких програмах, як SAP вони точно не розберуться.

Тобто ми отримуємо сьогодні ризики, що компанії будуть не впевненими, що правильно складена звітність. З іншого боку, держава як це тепер буде перевіряти, теж не зрозуміло.

Стосовно нових компаній, які хотіли би придбати 1С, то такої можливості легальної не буде. Вони повинні купувати інший продукт, альтернативний, дорожчий. І одразу шукати бухгалтера, який зможе працювати в ньому.

Проте є і ложка меду в цій історії – це ринок аутсорсингу бухгалтерських послуг. На сьогодні аутсорсинг також коштує дорожче, ніж мати власного бухгалтера. Проте, можливо, завдяки цим санкціям ринок аутсорсингу почне зростати. І цей попит якраз вирівняє ціни на бухгалтерські послуги. В європейських країнах, навіть у Польщі, вигідно віддавати на аутсорсинг ведення бухгалтерії, тому що це невеликі гроші.

Підсумовуючи виклики і перспективи

Виклики:

Абсолютна більшість бухгалтерів та українських компаній користуються саме 1С, альтернативи для мас-маркету в Україні немає.

Такі програмні продукти як SAP, Oracle – ERP системи не є альтернативою, адже дуже дорогі.

Існує гострий дефіцит бухгалтерських кадрів.

Ані SAP, ані інші аналогічні продукти в базовій версії не мають податкових модулів, таким чином інвестиція на їх розробку дорожчає.

В умовах перманентних податкових змін, бізнес буде змушений інвестувати в ІТ.

На податкові перевірки чекатиме колапс, якість податкових перевірок, і без того низька, ще більше погіршиться.

Оплата праці бухгалтерів, які вміють працювати з ERP-системами, значно зросте.

Перспективи:

Компанії, які придбали 1С до дня накладення санкцій, можуть користуватися і надалі 1С.

В якості альтернативи варто розглянути аутсорсинг бухгалтерських послуг.

Українські IT-компанії нарешті розроблять новий продукт, але ця перспектива не поточного року.

Показати ще новини
Радіо NV
X