Битва законопроектів: наскільки дорогими будуть імпортні бренди в Україні

9 червня 2017, 18:09
Для того, щоби товари з-за кордону продавалися в нашій країні за доступними цінами, потрібно на законодавчому рівні виключити саму можливість монополії, якою зараз зловживають окремі компанії

Ринок імпортних товарів в Україні потрібно позбавити монополізму та наблизити до стандартів, які застосовуються у розвинених країнах. До такого висновку прийшли крупні гравці ринку та експерти, які сьогодні прийняли участь у круглому столі Національний принцип вичерпання прав на торговельні марки – можливість чи загроза для України?

Відео дня

Нещодавно суспільну думку сколихнула новина про те, що митниця може заборонити імпорт в Україну товарів 1200 відомих брендів. Для урегулювання цього питання в Верховну Раду надійшли два законопроекти – урядовий №5699 і №5419, відомий за іменем одного з великої кількості авторів, Вікторії Пташник.

Останній пропонує закріпити в Україні національний принцип вичерпання прав. Це означає, що в нашу країну завозити певний товар зможе лише якийсь визначений імпортер. Завдяки ексклюзивному становищу він зможе встановлювати вигідні для себе розцінки з високою маржею.

За словами засновника Rozetka.ua В’ячеслава Чечоткіна, в нашій країні офіційний товар дорожчий від неофіційного в рази. "Багато прикладів, коли електроніка дорожча в два рази, ніж у сусідніх країнах", - підкреслив він.

На сьогодні, зазначив Чечоткін, в Україні нема чіткого визначення, що таке паралельний імпорт, а що таке контрабанда. Цим користується великий бізнес, змушуючи звичайних покупців платити більше і звинувачуючи решту гравців ринку в контрабанді. "Це призводить до зростання цін, до відсутності конкуренції за якістю товару", - переконаний засновник Rozetka.ua.

Він вважає, що законопроект №5699 "веде Україну в розвинене майбутнє". Однак у нього нема належної підтримки. "А от у (законопроекту – ред.) 5419 є чітко визначена лобістська група", - зазначив Чечоткін.

Автори цього документу обґрунтували необхідність його прийняття тим, що це потрібно для виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Однак, за словами Дмитра Гузія, юриста та експерта РПР, законопроект №5419 – "це захист монополії" і він не має нічого спільного із законодавством ЄС.

Гравці ринку та експерти висловилися за запровадження в Україні міжнародного принципу вичерпання авторських прав. Він дозволить усім бажаючим імпортерам ввозити товари в Україну, що створить цінову конкуренцію. Тому що зараз, наприклад, на деякі ліки ціни в Україні можуть в 25 раз перевищувати ціни у Литві, зазначила юрист фонду Пацієнти України Євгенія Фердман. За її словами, після запровадження цього принципу ціни на ліки в Євросоюзі знизилися на 11%, а в Грузії – на 40-45%.

Показати ще новини
Радіо NV
X