Імпортери витісняють Фірташа на ринку добрив

27 травня 2016, 13:18
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Зупинка підприємств, підконтрольних Дмитру Фірташу, на Сході країни, а також проблеми з діючими азотними заводами, привели нових гравців на український ринок

У I-кварталі 2016 року імпорт добрив в Україну збільшився у 1,5 рази або на 55% порівняно з аналогічним періодом минулого року, повідомляє Державна служба статистики. Так, за січень-березень поточного року добрив ввезли на $235 млн.

Відео дня

У 2015 році імпорт добрив в Україну збільшився на 19% – до $708 млн, у порівнянні з минулим роком. Експорт досяг позначки в $534 млн, що на 23% менше показника 2014 року.


Попередні два роки через кризу аграрії вносили менше добрив, ніж потрібно, пояснює генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький. Тепер вони намагаються це компенсувати. Таким чином, внутрішнє споживання дещо збільшилося.

Крім того, в кінці минулого року був прийнятий законопроект №2558а, який лібералізував ринок мінеральних добрив і спростив процедуру доступу на ринок для міжнародних виробників, продовжує Висоцький. Це стимулювало конкуренцію, так як раніше ринок був монополізований і обмежений.

До лібералізації практично монопольне становище на ринку займала холдингова компанія Ostchem. Заводи холдингу працювали дуже нестабільно, каже директор групи Агротрейд Микола Грінченко.


Ostchem – холдингова компанія, що входить у фінансово-промислову групу компаній Group DF Дмитра Фірташа. В Україні Ostchem об'єднує 4 заводи хімічної промисловості: концерн Стірол, Північнодонецьке об'єднання Азот, черкаський Азот і Рівнеазот. Дистрибуцію мінеральних добрив забезпечує компанія Украгро НПК, а транспортування – порт Ніка-Тера.


Заводи у Сєверодонецьку і Горлівці не працюють зараз, а Рівнеазот та Черкаський Азот мають проблеми з поставками газу і проходять розслідування, додає директор Укрпромзовнішекспертизи Володимир Власюк.

Вочевидь, що у внутрішніх виробників проблеми і випускати добрива практично немає кому, каже керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Він пояснює, що крім заводів Фірташа залишилися два підприємства – Дніпразот і Одеський припортовий завод. Але у першого невеликі потужності, а другий працює на експортні поставки.

Таким чином, на український ринок почали виходити нові гравці, каже Висоцький. У цьому році на ринку було багато білоруських добрив, додає Грінченко. Також з'явилася продукція з Середньої Азії – Казахстану і Туркменістану.

Втім, таке положення мало впливає на аграрний сектор. За словами Грінченка, ціни на добрива залишилися на рівні минулого року. Зазвичай, ціни знижуються тільки з березня через закінчення сезону, а в серпні зростання поновлюється. "Ринкові коливання ціни збереглися, і добрив було достатньо", – говорить він.

Висоцький каже, що зараз вже основні добрива внесені. Можливе незначне збільшення у III-кварталі під осінню посівну. Але в наступні роки, зростання внутрішнього споживання може дати поштовх імпорту і збільшити його на 10-15%.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X