Бензин знову дорожчає, стабільний тільки газ – огляд ринку нафти і палива за тиждень

21 травня 2016, 16:27
Минулий тиждень приніс новий виток подорожчання не тільки світових цін на нафту, але й палива в Україні

За тиждень ціни на нафту марки Brent показали зростання майже на 2%. Якщо 13 травня ціна була на рівні $47,83/барель, то до наступної п'ятниці – 20 травня – вона зросла до позначки $48,72/барель.

Відео дня

создано в infogr.am
создано в infogr.am Фото:

Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн пояснює, що причинами зростання котирувань на нафту стали заворушення в Нігерії і посилення протистояння між владою і опозицією у Венесуелі. За його словами, обидва конфлікти проходять у важливих з точки зору забезпечення світового ринку нафтою регіонах, що підсилює побоювання трейдерів щодо стабільності поставок сировини. При цьому накопичені у світі запаси "чорного золота" стримують більш різке зростання цін і запобігають короткочасні провали у поставках. Крім того, ринок підтримується зростаючим видобутком нафти на Близькому Сході і в Росії.

"Схоже, що нафтовий ринок впіймав кураж, і зупинятися не збирається", – говорить Куюн.

Втім, не позаздриш і українським автомобілістам, говорить аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко. У середині травня, незважаючи на стабільну валюту, роздрібні ціни знову пішли вгору.

"Вогнище подорожчання припало на минулий тиждень, коли роздріб додав за лічені дні гривню", – пояснює Сіренко. У середньому стели українських АЗС до п'ятниці показали ціну у 22,15 грн/л на бензин А-95, додавши у вартості 4,1%, А-92 – 21,49 грн/л (+4,2%) дизпаливо – 19,12 грн/л (+4,5%).

Куюн додає, що у преміальних мережах (ОККО, Socar, Shell, WOG) вартість бензину А-95 і ДП зросла на 0,5 грн/л до 23,99 грн/л і 20,99 грн/л відповідно. У мережах економ-сегмента до кінця тижня вартість А-95 досягла позначки 21,30 грн/л, ДТ – 17,36 грн/л.

Стабільним на цьому тлі виглядає лише скраплений газ. Так, за даними компанії А-95, весь тиждень середні роздрібні ціни були в межах 8,3 грн/л.

Сіренко стверджує, що хвилю подорожчання оператори пояснюють зростанням котирувань у Європі. Еталонний сорт Brent на європейських ринках 18 травня котирувався у середньому по $49,25/барель. "У результаті український роздріб, не витримавши тиску, кинувся вгору", – сказав він.

создано в infogr.am
создано в infogr.am Фото:

Крім цього, основною причиною зростання цін на АЗС Куюн називає зліт оптових цін, які у травні сильно зросли, особливо на дизпаливо – 1250 грн/т (7,2%). За його словами, першоджерелом став саме світовий ринок нафти, який у травні погрожує взяти висоту $50/барель. І це незважаючи на те, що ще на початку року аналітики енергетичних ринків прогнозували падіння до $20/барель.

создано в infogr.am
создано в infogr.am Фото:

Якщо нафта стабілізується на нинішніх рівнях, подальше зростання цін на заправках малоймовірне, говорить Куюн. Можна очікувати хіба що корекції цін в мережах економ-сегмента.

Сіренко додає, що новий виток подорожчання бензину в Україні дає два чітких сигнали: про високе фіскальне навантаження на літр палива і неготовність уряду до високих цін на нафту. Також існує необхідність переходу на альтернативне моторне паливо, зокрема на скраплений газ. По першому пункту належить у черговий раз вказати чиновникам на допущені помилки у 2014-15 роках, говорить Сіренко. Наприклад, на введення роздрібного акцизу на нафтопродукти і повну неготовність його адміністрування, а як наслідок – необхідність його скасування (сьогодні це трохи більше 1,20 грн/л).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Ну, а альтернатива у вигляді газу стала давно зрозуміла в Україні. Цей ринок вже 5 років зростає на 10-15% на рік. Низькі котирування на газ, які не завжди синхронні з динамікою цін на нафту, а також помірні акцизи, не рахуючи того ж помилкового роздрібного, дають переваги газу перед дорожчим бензином", – сказав Сіренко.

Показати ще новини
Радіо НВ
X