Банкіри розгрібають кредити «своїм»

12 жовтня 2016, 20:52
Половина українських банків порушила нормативи НБУ, видаючи позики пов’язаним компаніям

Національний банк за дев’ять місяців 2016 року перевірив 44 найбільші банки на предмет фінансування пов'язаних із ними підприємств. За даними регулятора, станом на 1 жовтня 2016 лише у 23 кредитно-фінансових установах максимальний розмір ризику по таких операціях не перевищував нормативи НБУ.

Відео дня

Решта, 21 банк, порушуючи нормативи, активно закредитували бізнес своїх акціонерів, взяли на себе зобов'язання фінансувати пов’язаних осіб та закупилися цінними паперами цих юросіб. «Діагностика виявила, що у деяких банків рівень виданих пов’язаним особам кредитів перевищує норму в декілька разів», – повідомляє керівник управління моніторингу пов’язаних із банком осіб Олексій Рудий.

При цьому, в НБУ не уточнюють ні назви банків, ні реальних цифр. За офіційною статистикою, на 1 вересня поточного року норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов'язаними з банком особами по системі в цілому становив 29,06% при максимальному значенні 25% від капіталу.

За оцінками експертів, у деяких фінансових установах кредити інсайдерам (пов’язаним власником особам) можуть становити від 40% до 80%. Так, наприклад, у збанкрутілому банку Хрещатик кредити пов'язаним особам перевищували 80%, у банку Фінанси і кредит – «рідним» підприємствам видали 76% кредитного портфелю, ВАБ Банк та Фінансова ініціатива – по 96% і 64%.

Інсайдерські кредити в загальному кредитному портфелі найбільшого українського банку – Приватбанку – складають близько 30%, хоча вони можуть досягати й 80%, в залежності від того, яку кількість підприємств вважати спорідненими.

«Кредитування акціонерів – це ризик для банку, тому що часто це відбулося не на ринкових умовах, без достатніх застав, а при негативних тенденціях ці кредити не погашаються» – коментувала раніше ситуацію в. о. заступника голови НБУ Катерина Рожкова.

У відповідності до взятих перед МВФ зобов’язань щодо оздоровлення банківського ринку, НБУ вимагає від фінустанов графіки погашення заборгованості пов’язаних компаній. Так, за даними регулятора, 4 банківські установи вже погодили із Нацбанком трирічні графіки зменшення обсягу активних операцій із інсайдерами, ще 14 фінустанов – готують. Інші три банки, які порушували дані показники, вже виведені із ринку: Хрещатик, Михайлівський, Фідобанк.

На сьогодні 14 банків, а У жовтні процес діагностики операцій із пов'язаними особами закінчується ще у 14 банків. До кінця 2016 року Національний банк України планує перевірити всі банківські установи.

В Україні, за словами експертів, історично складалася ситуація, коли промислові групи плодили банки для подальшого фінансування свого бізнесу. Ресурси, які можна було зібрати у населення в якості депозитів більш доступні, ніж запозичення на ринках капіталу, враховуючи усю технічну роботу та регулятивні обмеження, з якими можна зіткнутися під час емісії акцій.

«Так, дійсно обсяг кредитування пов’язаних осіб дуже великий, і це одна із причин, чому банки банкрутують. Але банкрутують вони тоді, коли бізнес акціонера не в змозі далі обслуговувати кредити через кризові явища в економіці», – каже радник голови правління банку Новий з юридичних питань Олександр Ярецький.

Тож саме по собі кредитування пов’язаного бізнесу не є злом за сприятливого економічного клімату.

З іншого боку, у попередні десятиліття підприємці заводили у власні банки свій бізнес ще й в силу незадовільної ситуації із захистом прав кредиторів в країні. «Промислові» банки просто не могли собі дозволити ризики кредитування непідконтрольного бізнесу, оскільки ніхто не гарантував повернення позики, так само як і можливість стягнути заставне майно із позичальника.

Так, наприклад, за словами Ярецького, який свого часу працював із проблемними активами банку Форум Вадима Новинського, фінустанова за роки своєї діяльності встигла перекредитувати бізнеси практично усіх українських олігархів на фоні того, що кредитувала і бізнес свого власника. Проте саме через топ-10 найбільших позичальників, які не обслуговували майже 50% кредитного портфелю Форуму, банк не зміг подолати кризу.

«Бізнес Новинського до моменту введення тимчасової адміністрації до банку нормально обслуговував свої кредити. Проблема полягала більше у незадовільному захисті прав кредиторів. Через позичальників, які не були пов’язані із кредитором. З ними не можливо було домовитися чи судитися», – розповідає Ярецький.

На сьогодні банкам із перелімітом кредитування пов’язаних осіб вже заборонено кредитувати особі для погашення зобов'язань перед іншою пов'язаною з банком особою, купувати активи інсайдерів, а також опосередковано здійснювати кредитні операції, в тому числі розміщувати кошти в іншому банку для кредитування цим банком пов'язаних осіб.

Професійна спільнота схвально реагує на вимоги НБУ, хоч і підкреслює, що регулятор повинен був зайнятися цим питанням ще 10-15 років тому, і не дозволяти олігархічним групам будувати банківську систему «по-українськи».

Інше питання, яке виникає в рамках боротьби за чисту банківську діяльність, за словами радника голови правління Вернум Банку Станіслава Шлапака, якщо з проблемою почали боротися, то чи означає це, що із нею боротимуться ефективно, справедливо і без перегинів.

Задля того, щоб попередити вибірковість підходу зі сторони регулятора, експерти пропонують передбачити більшу підзвітність та прозорість регулятора, який приймає рішення щодо подальшої роботи чи ліквідації банків, які порушують нормативи НБУ.

До кінця року Нацбанк планує перевірити портфелі банків на відповідність нормативам і решти п’яти десятків фінустанов.

Показати ще новини
Радіо НВ
X