Банки спишуть до 20% боргу підприємствам, які постраждали від кризи

31 березня 2016, 16:22
Верховна рада прийняла у першому читанні законопроект Про фінансову реструктуризацію

Проект закону передбачає застосування механізму добровільної фінансової реструктуризації боргів українських підприємств перед кредиторами.

Передбачені зміни в законодавстві, як пояснює Руслан Демчак, народний депутат БПП, дають можливість досудового врегулювання питання заборгованості підприємств перед банками, постачальниками та іншими пратнерами, з якими підприємство не може розрахуватися.

Відео дня

Розроблений механізм передбачає, що навколо кожного підприємства створюватимуться кредитні комітети, головна умова, щоб до них входив хоча б один банк. Як правило, проблемні позичальники мають заборгованість відразу у декількох банках, відповідно, у комітеті будуть представники кількох фінустанов.

В ході обговорення кредитори оцінюють ризики, і вирішують, чим кожен з них може поступитися підприємству. На те, щоб дійти консенсусу, комітету надається три місяці. Якщо за цей час кредитори не розв'язують проблему заборгованості підприємства, то щодо боржника розпочинають, у відповідності до закону, процедуру банкрутства.

Кредитний комітет, наприклад, здатний списати підприємству до 20% боргу, може дофінансувати підприємство, і навіть ввести додаткових членів ради правління, щоб підсилити менеджмент.

Піти на переговори про перегляд умов погашення заборгованості, у відповідності до законодавства, зможуть не всі боржники. Мова лише про ті компанії, які в останні 2-2,5 роки постраждали від кризових явищ: через девальвацію національної валюти, анексію Криму і бойові дії на сході країни втратили частину бізнесу, і зараз мають труднощі з обслуговуванням боргів.

За словами Олени Коробкової, виконавчого директора Незалежної асоціації банків, потрапити під цю процедуру можуть близько 30-40% підприємств, які наразі мають проблеми з платоспроможністю.

‘‘Ми маємо відмовитися від радянського принципу, коли підприємства після кризи 1990-х були просто порізані на металобрухт. Зважаючи на досвід інших країн, механізм, що пропонується зараз, дав можливість врятувати там до 50% підприємств’’, - каже Демчак.

Аналогічний досвід фінансової реструктуризації вже має Туреччина, яка запустила механізм у 2004 році. Велика кількість підприємств відновила повноцінну роботу

У перспективі фінансова реструктуризація не лише врятує корпоративний сектор, і збереже робочі місця, але й оздоровить банківську систему. Наразі такі кредити просто віднесені до категорій проблемних чи безнадійних, під них банки формують значні резерви, вилучаючи з обігу живі кошти і фіксуючи збитки.

До того ж НБУ блокує видачу таким підприємствам додаткових коштів, а в рамках фінансової реструктуризації Нацбанк відкриє можливості дофінансовувати підприємства.

За оцінками Олександра Павлова, банкіра-керівника департаменту по роботі з фінансовими установами ЄБРР в Україні, сьогодні близько половини банківських кредитних портфелів в країні в тій чи іншій мірі є проблемними. Ці кредити заважають банкам концентруватися на новому кредитуванні і затримують можливість розвитку банківської системи.

До прийняття закону про фінансову реструктуризацію кредитори і боржники не спроможні сісти за стіл переговорів через колізії у податковому законодавстві. В процесі списання певної суми боргу, обидві сторони не звільняються від оподаткування де-факто не завершених фінансових операцій. ‘‘Підприємство має недоотриманий прибуток, а банк не може віднести цей борг до статті витрат. Законопроект вносить відповідні зміни до Податкового кодексу’’, - каже Коробкова.

Законопроект у другому читанні депутати мають розглянути протягом наступних двох місяців. ‘‘Ми сподіваємося, що вже у другій половині 2016 року механізм буде застосовуватися на практиці’’, - каже Павлов.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X