Багатий врожай. Чому в Україні вигідно збирати ягоди

26 грудня 2017, 17:27

Двоє містян вирішили організувати малиновий бізнес на найродючіших землях країни. І ось чому

У самому центрі Полтавщини, а саме в селі Орданівка, яке розташоване за 30 кілометрів від Диканьки, про яку писав Микола Гоголь – найродючіші землі в Україні.

На цій землі такий чорнозем, що його можна мало не намазувати на хліб, як масло.

Відео дня

Фруктові сади

Тут справжній рай для аграріїв! І вже понад десять років на цій землі займається садівництвом Роман Цінченко. Він є засновником товариств Диканські ягоди та Сади Полтавщини. На землях Диканського району було закладено перші ділянки яблуневих садів. "Це було 8 гектарів саду", – посміхається підприємець.

Роман Цінченко вже десять років займається садівництвом на Полтавщині
Роман Цінченко вже десять років займається садівництвом на Полтавщині Фото:

Його партнер – Сергій Стеценко, основний бізнес якого – мобільний зв'язок. "Але останні 3 роки ми почали розглядати інвестиції у різні інші проекти. В першу чергу, це був мед, потім пішли ягоди й сади", – зізнається Стеценко.

Щорічно світовий ринок споживання ягід зростає мінімум на 3%

Рік тому Сергій та Роман вирішили об’єднати зусилля. Взяли в оренду 30 гектарів полтавської землі, на шістнадцяти – зробили органічний малинник. Ділянка не граничить з жодними хімічними полями. Добрив і пестицидів тут не було досить тривалий період. Тому сертифікат на "органічність" компаньйони отримали відразу і почали працювати.

Ягідництво дуже перспективна ніша. За оцінками фахівців, щорічно світовий ринок споживання ягід зростає мінімум на 3%. Та аби заробляти – спочатку треба вкладати. Підприємці вже інвестували у проект понад 2 млн грн. Аби розвивати бізнес і далі – треба ще стільки ж. Допомогти зголосилася і місцева влада.

У Сергій Стеценко основний бізнес - мобільний зв'язок, але зараз він вирішив вкладеться в вирощування ягід
У Сергій Стеценко основний бізнес - мобільний зв'язок, але зараз він вирішив вкладеться в вирощування ягід Фото:

Витрати і допомога

Бізнесменам обіцяють відшкодувати половину витрат на обладнання. Олексій Матюшенко, голова Гадяцької адміністрації, каже, що мова йде про виділення коштів на купівлю холодильника. 150 тис. грн виділяє районна рада Гадяцького району з подачі районної адміністрації. Вже й пройшла профільна комісія з цього питання.

У чиновників – свої цілі! Забезпечити селян роботою, аби ті не тікали з села. А органічне ягідництво – саме та сфера, де потрібно багато рук. "Якщо на території 15 гектарів працюватимуть близько 150 людей, на території 30 гектарів працюватимуть до 300 людей", – жадає Матюшенко.

Володимир Широбоков, працівник компанії, каже, що на селі взагалі роботи немає і люди не знають, де їм тут її знайти: "Тому бажано, щоб більше було таких господарств".

Ціни на малину у Європі у півтора-два рази вищі за українські

Вже, напевно, стало звичним, що українці їздять до Польщі чи Сербії збирати малину чи полуницю. Насправді, вже найближчим часом, можливо, туди нікому буде їхати, тому що всі будуть працювати в Україні. Тут ідеальні умови для того, щоб вирощувати органічні ягоди. Причому, починаючи з цього року, держава стала дотувати таких виробників, що ще більше прискорить бум ягідного органічного виробництва.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Приваблива ніша

Зараз українську ягоду скуповують поляки, серби, які потім її продають як європейську німцям і французам. "Наше завдання – вийти безпосередньо на цей ринок і продавати напряму", – каже Стеценко.

Те, що відбувається на українському ринку ягід, інакше як божевіллям не назвеш. Тільки за минулі 5 років у 9 разів було збільшено експорт українських ягід до країн Євросоюзу. Утричі минулого року збільшено експорт малини, у 3,5 рази – експорт лохини та журавлини.

Якщо оперувати цінами минулого сезону, то ціна закупівлі в Україні була від 2 до 2,5 євро за один кілограм малини. Від півтора до двох разів ціна відрізняється на органічну малину в Європі, якщо порівнювати зі звичайною малиною.

У столичних магазинах влітку пачка у 200 грамів лохини коштує 79 грн. Півкіло органічної малини – 175 грн. Це говорить про те, що ягоди дійсно користуються великим попитом і можуть продаватися у магазинах за досить високою ціною.

А українські ягоди, особливо органічні, не поступаються за якістю тому, що привозять з Європи. Інакше їх не купували б у Євросоюзі такими шаленими темпами.

Показати ще новини
Радіо НВ
X