Асоціація з ЄС почала приносити перші плоди Україні

ЄС продовжує залишатися головним експортним ринком України

ЄС продовжує залишатися головним експортним ринком України

Ринок Євросоюзу виявився найбільш гостинним у минулому році для українських експортерів

Експорт товарів з України в Євросоюз знову почав зростати в 2016 році після дворічного скорочення. Згідно з даними Держстату, минулого року обсяг торгівлі між Україною та ЄС збільшився на 3,7% і склав $13,5 млрд. «Створення поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі між ЄС і Україною виявилося вигідним для України», – такого висновку дійшли в Європейській службі зовнішніх зв'язків, проаналізувавши дані Держстату.

Там наголошують, що в той час, як продовжує знижуватися експорт з України в інші країни світу, включно з Росією, сукупний торговельний обіг між Україною і ЄС зріс на 8,1%. Загалом за рік багато імпортних тарифів ЄС для українських товарів були знижені, а експорт українських сільськогосподарських товарів здійснюється за безмитними квотами, відзначають європейські дипломати.

Зростанню торгівлі сприяло кілька чинників. З одного боку, відновилося економічне зростання в країні, що стало можливим у тому числі більше постачати української продукції на ринок ЄС. З іншого – українські виробники навчилися виходити на ринок і успішно на ньому торгувати. «Вітчизняні експортери почали активніше шукати вихід на ринок ЄС і партнерів на ньому. Це загалом сприяло зростанню торгівлі», – констатує Вероніка Мовчан, директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Причому росли не тільки за рахунок поставок продукції АПК, досить важливий приріст торгівлі був зафіксований щодо електричного обладнання, зокрема щодо запчастин для машин. «Це стало можливим за рахунок того кластера, який розвивається зараз на західній Україні», – зазначає Мовчан.

ЄС став ключовим торговим партнером для України. Якщо в 2013 році частка ЄС у загальному експорті країни ледве доходила до 25%, а найбільшим ринком для українських постачальників була Російська Федерація, то за підсумками 2016 року він сягає майже 40%. «Якщо рахувати обсяги експорту української продукції у грошовому вираженні, то цей географічний перерозподіл не компенсував той рівень, який досягався раніше», – розповідає Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

Утім, навіть такі результати не є приводом розслаблятися. Загальний обсяг експорту України на зовнішні ринки скоротився в 2016 році вдвічі порівняно з докризовим 2013 роком – з $63,36 млрд до $36,31 млрд. Але і за цей час економіка України стиснулася, більшою мірою через політичну та економічну кризи і бойові дії на сході.

З іншого боку, 65% українського експорту - це продукція з низьким рівнем доданої вартості. Продукція, яка схильна до великих ризиків на тлі змін кон'юнктури на світових ринках. Будь-яке уповільнення зростання світової економіки призводить до того, що страждають, перш за все, країни з сировинною економікою. Так і сталося з Україною.

Досягнення колишніх результатів можливе. З точки зору торгівлі з ЄС, Мовчан вважає, що Україні потрібно гармонізуватися у сфері технічного регулювання, фітосанітарних стандартів, це допомагає знизити нетарифні бар'єри і веде до більш легкого і дешевого виходу на ринок. А економіка країни повинна зростати від 5% і вище впродовж кількох років поспіль.

Крім того, важливо продовжити реформу митної служби, провести автоматизацію і весь комплекс заходів, спрямованих на спрощення торгівлі, здешевлення та переміщення товарів через кордон. А також слід спростити валютне регулювання, що таким чином стимулюватиме експорт.

На думку Устенка, державі потрібно проводити структурні реформи, щоб змінити якість інвестиційного клімату і відійти від старої архаїчної системи, коли економіка прив'язана до експорту. «Не нормально, коли в структурі ВВП країни 50% займає експорт. Потрібно цю частку зменшувати», – підкреслює економіст.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: