Амстердам на Дніпрі. Чому голландська юрисдикція стає невигідною

12 квітня 2018, 10:45

Наприкінці березня міністр фінансів Олександр Данилюк і державний секретар Мінфіну Нідерландів Менно Сніл підписали протокол про внесення змін до Конвенції між Україною і Нідерландами про уникнення подвійного оподаткування.

Фактично документ прибирає нульові ставки для пасивного доходу. Зміни до конвенції повинні бути ратифіковані парламентами обох країн, тож підприємці мають час підготуватися до них.

Відео дня

Основна мета перегляду конвенцій - це зміна ставок для недопущення відтоку капіталів з країни, а в цьому випадку - України, розповіла Яна Бугрімова, радник міністра фінансів.

Протокол передбачає оподаткування дивідендів за ставкою 5% - якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка володіє безпосередньо щонайменше 20% капіталу компанії, що сплачує дивіденди. У всіх інших випадках оподаткування здійснюватиметься за ставкою 15%. Також виключено положення щодо оподаткування девідендів і роялті за нульовою ставкою.

Нідерланди залишаються однією з основних юрисдикцій, де зареєстровано близько 30% українського великого бізнесу. Нідерланди були досить популярною юрисдикцією для реєстрації українських компаній за рахунок нульових ставок оподаткування.

Країни діють згідно з планом BEPS (Base erosion and Profit Shifting) – проектом Організації економічного співробітництва та розвитку з розробки заходів протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутку. Юристи стверджують, що такий крок був очікуваним.

“Враховуючи те, що у Нідерландах є досить значний податок на прибуток, фактично Нідерланди втрачають свою певну конкурентну перевагу стосовно, наприклад, Кіпру. Тому що на Кіпрі прибутковий податок 12,5%, у Нідерландах – 20 і більше”, - відзначив керуючий партнер юридичної фірми Ілляшев і партнери Михайло Ілляшев.

Однак, після підписання такого ж документу з Кіпром, бізнес досить швидко переорієнтувався на Нідерланди та інші країни. Проте великі холдинги, що мають материнські контори в Нідерландах, не поспішають покидати країну.

Так, інвестиційна група Смарт-Холдинг не розглядає варіант зміни цієї юрисдикції для володіння своїм стратегічним бізнесом через зміни конвенції, заявляє Юлія Кір’янова.

За її словами, Нідерланди надають інвесторам дуже багато інших варіантів та можливостей, тому холдинг не розглядає країну як низькоподаткову юрисдикцію.

Зміни в конвенції будуть важливими як для компаній, для яких рівень оподаткування є критичним критерієм, так і для нових груп. Проте, є й інші країни, де реєструвати холдингові структури для управління бізнесом в Україні простіше та дешевше.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

“Нові групи, які лише створюються, можуть вибирати для холдингової структури інші юрисдикції, де трошки простіше й дешевше працювати. Це Естонія, Мальта, це той самий Кіпр”, - розповідає партнер юридичної компанії Sayenko Kharenko Аліна Плющ.

Зупинятися на досягнутому український Мінфін не збирається. В міністерстві готують аналогічні угоди, що прибирають нульові ставки оподаткування і з іншими країнами. Так, міністерство планує провести переговори щодо перегляду конвенцій із Францією, Німеччиною, Швецією, Японією, ОАЕ і Чорногорією, розказала Бугрімова. Вона відзначила, що це ті країни, з якими проведуть переговори у 2018 році, але не всі, з якими необхідно провести перемовини.

Парламенти Нідерландів та України ще не ратифікували зміни, тому поки що нульові ставки на пасивний прибуток не будуть діяти.

Ті, для кого нові ставки виявляться завеликими, залишаться в країні, куди можна перевести управляючі компанії. Але все йде до того, що низьких податкових юрисдикцій у світі просто не залишиться.

Показати ще новини
Радіо NV
X