Американці запросили Наталію Яресько врятувати Пуерто-Рико

23 березня 2017, 21:21
Колишній міністр фінансів відповідатиме за реструктуризацію боргу протекторату США

Наталія Яресько, п’ятнадцятий міністр фінансів України, призначена виконавчим директором Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico (FOMB).

«Я прийняла запрошення попрацювати виконавчим директором Ради з фінансового контролю та управління для Пуерто-Рико», – повідомила екс-чиновниця під час інтерв’ю Новому Времени.

Відео дня

FOMB створений американським конгресом у 2016 році. Сім членів FOMB призначаються на посаду президентом Сполучених Штатів Америки. Вибір конгресу США на американку українського походження пав не випадково. На посаді голови FOMB Яресько займатиметься стабілізацією фінансової ситуації, що склалася на цій території, опираючись на досвід роботи міністром фінансів в Україні.

«Цю пропозицію я отримала саме тому, що досвід виходу України з кризи в 2014-2015 роках у світі визнаний успішним, заслуговує на увагу і є таким, що може бути застосований для інших країн і територій в кризових ситуаціях», – розповідає екс-міністр.

Пуерто-Рико – острівна територія під юрисдикцією США, яка має один із найвищих показників ВВП на душу населення у Південній Америці. ВВП вільно-асоційованої держави становить близько $100 млрд, тут проживає близько 3,6 млн жителів. Для порівняння, ВВП України у 2016 році склав близько $93 млрд, із населенням у 42 млн осіб. Проте і зовнішні борги острова не менші, ніж у нас: більше $70 млрд – у латиноамериканців та $71 – в українців.

6 квітня минулого року губернатор острівної держави Алехандро Гарсія Паділья заявив, що Пуерто-Рико не може розрахуватися з боргами. Та вже першого липня американський протекторат допустив технічний дефолт. Ситуація на острові погіршується тим, що молоде населення масово покидає свою батьківщину, мігруючи у пошуках більших заробітків на континентальну американську землю. Усе населення Пуерто-Рико має подвійне громадянство – пуерториканське та США.

«Ґрунтуючись на досвіді України, ми будемо стабілізувати ту тяжку фінансову ситуацію, в якій опинилася ця територія. Працюватимемо з реструктуруванням боргів, дефіцитом бюджету, пенсійними витратами», – каже Яресько.

За її словами, FOMB намагатиметься запустити зростання економіки території, ґрунтуючись знову ж таки на досвіді України, у тому числі негативному – щодо питання швидкості впровадження реформ, покликаних піднімати економіку.

«У нас є повноваження керувати місцевим урядом у фіскальній реформі і реструктуруванні боргів», – уточнює Яресько.

Експерт з країн третього світу

Опитані НВ Бізнес експерти не сумніваються в успіху Яресько на новій посаді. Україна, як і більшість латиноамериканських держав, є складним ринком і економікою, що розвивається. Тож вона дійсно може застосувати там набутий досвід.

До найбільших досягнень Яресько наші співрозмовники відносять реструктуризацію зовнішнього державного боргу України у 2015 році.

«Це те, чим вона може пишатися, хоча я й не можу погодитися, що ця реструктуризація була оптимально зроблена для України, – каже Олександр Паращій, керівник відділу досліджень в Concorde Capital. – Також я можу відмітити серед її досягнень – запровадження бюджетної дисципліни».

Саме за Яресько, як каже аналітик, була призупинена практика перегляду бюджетних витрат посеред року, і наші міністерства почали вчитися економити. «Апетит у наших чиновників до державних коштів завжди був непомірним, а мінфін за Яресько почав вчити їх не вимагати фінансування, а працювати в рамках їхніх бюджетів», – каже Паращій. У результаті це допомогло суттєво скоротити бюджетний дефіцит України.

Також Яресько безпосередньо приймала участь у заходах щодо макроекономічної стабілізації у 2014-2015 роках, що дозволило Україні показати економічне зростання у минулому році.

«Вона прийшла до Мінфіну зі своєю командою у дуже кризовий момент. І нам разом вдалося закласти основи для подальшої співпраці, яку ми продовжуємо наразі із діючим урядом. Це і програми щодо реформування банківського сектору, і робота по реструктуризації і оздоровленні економіки», – розповідає старший радник Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Антон Усов.

Попит на кадри

За словами колишнього міністра економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса, це призначення ще раз показує, що в Україні у минулому уряді, в цілому, люди були достатньо компетентні. «Звісно, це дуже висока оцінка професіоналізму Наталії Яресько. Але її призначення також підтверджує, що на світовому рівні деякі реформи, які провів минулий технократичний уряд, отримали визнання навіть більше, ніж в Україні», – каже екс-очільник МЕРТ.

Мова йде і про очищення банківської системи, і про реформу в енергетичній сфері, і в сфері державних закупівель ProZorro. «Це також й досягнення в покращенні стандартів корпоративного управління із прозорим призначенням керівників ключових державних компаній», – каже Абромавичус.

Експерти погоджуються, що на українських пост-майданних реформаторів може бути запит з боку міжнародних організацій. Наприклад, колишні заступники голови Національного банку України після звільнення з центрального банку подалися працювати до Міжнародного валютного фонду. Так, Олександра Писарука призначили старшим експертом МВФ по фінансовому сектору, а Владислава Рашкована заступником виконавчого директора від України в МВФ.

Хоча, на думку Усова, попри заслуги Яресько на посаді міністра, на її користь не могло не зіграти те, що вона, є американкою. «Українського походження, але американкою. Американським інвестбанкіром. Це давало змогу нам завжди говорити однією мовою», – розповідає радник ЄБРР.

У Європейського банку та Яресько тривалі партнерські стосунки, як із міжнародним інвестором. ЄБРР знає її ще по роботі у Western NIS Enterprise Fund, який Яресько очолювала із 2001 року. Міжнародна організація досі разом із компанією, яку заснувала Яресько – Horizon Capital – співфінансує комерційні проекти.

Тож попит на українських реформаторів, за словами Усова, насправді обмежиться кадрами, які і до роботи в технократичному уряді були цікавими для іноземних роботодавців завдяки своєму досвіду у корпоративному секторі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X