Акціонер Діамантбанку затриманий НАБУ. Чи буде тепер докапіталізація

20 квітня 2017, 20:30
Детективи Національного антикорупційного бюро України затримали колишнього народного депутата від фракції Народний фронт Миколу Мартиненка

Цю інформацію підтвердили у прес-службі НАБУ після того, як журналісти зафіксували те, як екс-нардеп у супроводі вийшов з будівлі, де розміщені депутатській приймальні, і сів у мікроавтобус антикорупційного бюро.

Відео дня

За словами члена громадської ради НАБУ Олексія Гриценка, Мартиненко «сховався від вручення підозри НАБУ в приймальні народного депутата [фракція Народний фронт] Дениса Дзензерського». Приймальні депутатів користуються недоторканністю, тому НАБУ не може зайти всередину.

Після затримання Мартиненку мають повідомити про підозру. Після чого суд обере йому запобіжний захід.

Близький товариш екс-прем’єра Арсенія Яценюка у 2016 році добровільно-примусово відмовився від депутатського мандату. Тоді розгорівся скандал навколо розслідування, яке ще у 2015 році розпочало Національне антикорупційне бюро України щодо його можливої причетності до корупції.

«Справа Мартиненка» базується на фактах отримання неправомірної вигоди на суму 30 млн швейцарських франків при закупівлях державного підприємства Енергоатом обладнання у чеської компанії Škoda JS та її легалізації на суму понад 6,4 млн євро. З 2013 року у прокуратурах Швейцарії та Чеської Республіки розслідується кримінальна справа проти Мартиненка за підозрою у цій справі.

Депутати Мартиненка намагалися заблокувати цю справу. У січні 2017 року Солом’янський районний суд Києва ухвалив рішення, яким суд зобов'язав НАБУ прийняти рішення про закриття провадження, в якому фігурує екс-нардеп. Проте Бюро продовжило досудове розслідування.

Окрім того, наприкінці січня детективи НАБУ затримали в.о. голови правління державної компанії Об’єднана гірничо-хімічна компанія Руслана Журила. Останній вважається близьким до Мартиненка, та підозрюється в завданні збитків держпідприємству на суму понад 300 млн грн. Як встановили детективи Бюро, у 2014 році затриманий разом з іншими особами, у тому числі, громадянами інших держав, створили групу для отримання неправомірної вигоди в інтересах пов’язаних компаній, зареєстрованих за кордоном.

Корупційна схема, на думку детективів НАБУ, зводилась до реалізації за заниженими цінами титанової продукції, що використовується в авіаційній та хімічних галузях, приватним компаніям-посередникам, зареєстрованим в Австрії та Латвії, та пов’язаним зі службовими особами ОГХК. У листопаді 2015 року нардеп Сергій Лещенко звинуватив ОГХК в невигідності продажу продукції австрійській компанії Bollwerk. Лещенко стверджує, що Bollwerk є «компанією-прокладкою» Мартиненка. Журило випустили під заставу у 12 млн грн.

Лояльним до справ екс-нардепа виявилися й інші державні органи. В оприлюдненому меморандумі з Міжнародним валютним фондом зазначено, що Національний банк України дещо змінив календар докапіталізації банків другої двадцятки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Згідно з оновленим графіком, банки повинні вийти на значення нормативу адекватності регулятивного капіталу як мінімум 5% до кінця квітня, тоді як ще в лютому в Нацбанку заявляли, що цей мінімум має бути досягнутий до кінця березня.

Як повідомило НВ Бізнес джерело на банківському ринку, НБУ надав статус проблемного Діамантбанку через недостатній рівень капіталу. У лютому 2017-го банк повідомляв, що планує найближчим часом збільшити свій капітал ще на 750 млн грн за рахунок додаткової емісії акцій.

Участь у квітневому розміщенні акцій мав брати і Мартиненко. Станом на 16 березня 2017 року його частка в банку становила 2,5%. Основними мажоритарними акціонерами фінустанови є Ігор Керезь (44,5%) та Давид Жванія (23,8%). Хоча кінцевими власниками Діамантбанку вважаються саме Жванія та Мартиненко, хоча офіційно Мартиненко з'явився серед бенефіціарів Діамантбанку лише у січні поточного року.

У відповідності до графіку нової емісії, кошти мають бути зараховані на викуп акцій з 24 квітня, пише Finbalance. Таким чином, якби НБУ, Мінфін та МВФ не погодили зміну графіку докапіталізації – Діамантбанк вже міг бути виведеним з ринку. У самому банку повідомляли, що кошти вже почали надходити, проте чи буде докапіталізація завершена, наразі не відомо.

Показати ще новини
Радіо НВ
X