Найбільші аграрні активи України підуть з молотка

17 травня 2016, 20:17
У суботу, 14 травня міністр аграрної політики і продовольства України Тарас Кутовий на своїй сторінці в Facebook заявив, що Державну продовольчо-зернову корпорацію України (ДПЗКУ) і Аграрний фонд потрібно приватизувати

"Переконаний, що такі підприємства як Аграрний фонд і ДПЗКУ можуть бути більш ефективними, і немає сенсу тримати їх на балансі держави", – пояснив міністр.

Заступник директора департаменту з управління державною власністю Сергій Рекун розповів НВ Бізнес, що його управління вже направило у Мінекономрозвитку та Мінфін свої пропозиції щодо змін до постанови Кабінету міністрів №271 "Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році". Вони необхідні для того, щоб розширити коло об'єктів для продажу у цьому році.

Відео дня

У прес-службі Мінагрополітики зазначили, що зараз міністерство опрацьовує зміни до постанови №271. Передбачено доповнити список 21 компанією, у тому числі ДПЗКУ та Аграрним фондом.


ДПЗКУ була створена у серпні 2010 року. Вона володіє мережею лінійних і портових елеваторів потужністю 3,75 млн т, млинами, комбікормовим та круп'яним заводами. Потужність портових елеваторів у Одесі та Миколаєві складає 2,38 млн т на рік.

Аграрний фонд був створений у квітні 2013 року для інвестування в сільське господарство і форвардних закупівель урожаю. Компанія займається купівлею-продажем зерна та продуктів його переробки. До складу Аграрного фонду входить два дочірніх підприємства: Агрофонд-зерно і Агрофінфонд. До 2013 року Аграрний фонд був бюджетною неприбутковою організацією, але з ініціативи Мінагропроду став публічним акціонерним товариством.


Ще у квітні минулого року на той час міністр агрополітики Олексій Павленко також заявляв про необхідність приватизувати багато держпідприємств, в тому числі ДПЗКУ.

На думку аналітика ІК Eavex Capital Івана Дзвінки, приватизація повинна зробити компанії більш ефективними, а також допоможе викорінити корупцію у них.

Нагадаємо, що в серпні минулого року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти колишнього голови правління ДПЗКУ і його заступника. Їх підозрюють у зловживанні службовим становищем та заволодінням коштами компанії.

Обидва підприємства цікаві своїми активами, упевнена аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Так, у ДПЗКУ є елеватори, потужності по переробці зернових, і він є повноцінним трейдером.

Складніше ситуація з китайським кредитом, який отримала ДПЗКУ. Шпигоцька каже, що важко уявити особливості її функціонування у разі приватизації. Потрібно домовлятися з китайською стороною.


У 2012 році ДПЗКУ домовилася про кредит з Експортно-імпортним банком Китаю. Загальна сума кредиту була $3 млрд, з яких корпорація отримала лише $1,5 млрд на закупівлю зерна. Друга частина кредиту передбачалася як "in kind", тобто корпорації повинні були надаватися товари для роботи. Але сторони не змогли домовитися, що саме це будуть за товари і друга частина кредиту так і не використовувалася.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У грудні минулого року посол КНР заявляв про зацікавленість у купівлі ДПЗКУ китайськими бізнесменами.

Втім, директор інформаційно-аналітичної компанії Проагро Микола Верницький стверджує, що розмови про продаж ДПЗКУ і Аграрного фонду ведуться вже роками, але до реальної приватизації справа так і не дійде. За його словами, по-перше, активи підприємств не такі цінні, як це може здатися на перший погляд. По-друге, повністю компанії нікому не потрібні, так як не всі підприємства, що входять до їх складу цікаві – деякі зношені. Залишається відкритим питання з китайським кредитом у ДПЗКУ. Китайці або заблокують приватизацію, або будуть вимагати повернення боргу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X