Ахметов розплатиться Укртелекомом за борги перед державою

29 березня 2017, 19:30
Власник найбільшого фіксованого оператора не виконав приватизаційні умови, тому Фонд держмайна підготує рішення про повернення підприємства у державну власність

Фонд державного майна (ФДМ) за підсумками перевірки дійшов висновку, що акціонер Укртелекому – компанія ЕСУ, якою володіє СКМ Ріната Ахметова – неналежним чином виконала приватизаційні умови. Юридичний департамент відомства розпочав підготовку документів, необхідних для повернення акцій Укртелекому в державну власність. Про це НВ Бізнес сьогодні повідомили в прес-службі Фонду держмайна.

Відео дня

У 2011 році, коли президентом був Віктор Янукович, Укртелеком викупив єдиний учасник торгів – ТОВ ЕСУ, яким володіла австрійська компанія EPIC. Новий власник найбільшого фіксованого оператора заплатив за 92,79% акцій номінальну ціну, 10,575 млрд грн. СКМ Ріната Ахметова придбала ЕСУ через два роки після тендеру. Народний депутат Сергій Лещенко провів розслідування та встановив, що до приватизації Укртелекому мали відношення Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін.

Відповідно до приватизаційних умов, новий власник Укртелекому мав залучити інвестиції, а також створити та безкоштовно передати державі систему спеціального зв’язку для урядових потреб. Оператор відзвітував, що все збудував. Однак Держслужба спецзв’язку та захисту інформації неодноразово заявляла, що не може прийняти на баланс урядову мережу, не відокремлену від комерційної.

Фонд держмайна 17 лютого 2017 року склав акт перевірки про порушення зобов’язань, які взяла на себе компанія ЕСУ. СКМ не погодилася з підсумками перевірки і оскаржила їх. Однак 22 березня цього року на своєму засіданні ФДМ залишив без змін свої висновки. У відомстві повідомили, що поки залишається невирішеним питання боргів Укртелекому перед державними банками. Оператор 15 вересня 2015 року придбав у Ощадбанку та Укрексімбанку облігації на загальну суму 2 млрд грн. Під заставу Укртелеком передав свої акції згаданим банкам.

У СКМ наполягають на своїй незгоді з "окремими висновками" перевірки ФДМ. "Враховуючи характер претензій Фонду держмайна та їх зв’язок з діями попередніх власників Укртелекому, ТОВ ЕСУ вважає необхідним досягнення розумного компромісу щодо виконання приватизаційних зобов’язань", - повідомили НВ Бізнес у прес-службі СКМ. Компанія зазначила, що в разі звернення ФДМ до суду ЕСУ "готове захищати свою позицію та право власності на акції Укртелекому".

Про борги перед держбанками СКМ надала ухильну відповідь: "ЕСУ працює над планом реструктуризації зобов'язань. Деталі цього плану та процес його обговорення ми не коментуємо".

Спостерігачі розповіли НВ Бізнес про кілька сценаріїв, за якими може розвиватися протистояння Фонду держмайна та СКМ. Керівний партнер інвесткомпанії Standart NV Карен Чіфталарян переконаний, що державі потрібно надзвичайно зважено та обережно підійти до питання про націоналізацію Укртелекому. Якщо справді були порушення, то винні мають бути покарані, а акції – повернені в держвласність, зазначив він. Якщо ж виявиться, що правда на іншій стороні, то це дуже негативно позначиться на інвестиційному іміджі України, попередив Чіфталарян.

Керівник юридичної компанії Axon Partners Дмитро Гадомський назвав три варіанти подальшого розвитку подій у справі ФДМ проти ЕСУ. По-перше, сторони можуть і не звернутися до суду, а вирішити суперечку мирним шляхом. По-друге – судовий розгляд. Оскільки справа резонансна і мова йде про значні суми, то вона може розглядатися роками. І по-третє – сторони звертаються до суду і вже в процесі досягають мирової угоди. З юридичної точки зору, це буде "найсильнішим рішенням", переконаний Гадомський.

Партнер юридичної фірми ЄПАП Україна Маркіян Ключковський вважає, що наслідки протистояння ФДМ і СКМ можуть бути різними, аж до повернення Укртелекому у власність держави. Цей процес може зайняти тривалий час, зазначив він. Ключковський навів приклад Запорізького алюмінієвого комбінату, коли уряд повернув собі контроль над цим підприємством лише після багаторічних судових процесів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X