Агентство Fitch зробило принизливий прогноз для України

28 березня 2018, 21:47

ВВП країни виросте значно менше, ніж міг би. Виною всьому популізм і корупція.

На початку тижня Міжнародне рейтингове агентство Fitch повідомило свій прогноз - валовий внутрішній продукт України зросте цього року на 3,2%, а наступного - на 3,7%. Це краще, ніж 2-3%, які агентство очікувало ще в жовтні минулого року, але дуже мало в нинішніх умовах.

Відео дня

"Річ у тому, що наша країна належить до країн, які розвиваються, а ця група буде зростати на рівні 4,5%", - пояснює директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Це означатиме, що наше відставання збільшить яму, яка існує між нами та основним світом. Цей прогноз не позитивний", - додає він.

"Так, наша країна встановила торік рекорд за всі роки після початку війни і втрати Криму. Але нам потрібно 5-7%, а не 3%, тому що ми істотно відстаємо від світової економіки", - додає Дмитро Яблоновський, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії.

Тим більше, що за оцінками головного економіста інвесткомпанії Dragon Capital Олени Білан, наступного року темпи зростання сповільняться до 3%.

Показово, що з такою неприємною оцінкою погоджуються і в уряді. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман каже, що 3% - це не межа. Він вважає, що темпи мають досягати 7%.

Але для цього в країні має змінитися структура економіки і діловий клімат. За словами Яблоновського, нинішнє зростання - це результат стимулювання доходів і витрат населення завдяки тому, що Кабмін підвищує пенсії і зарплати. Але така стратегія не дає стійкого зростання.

Водночас Кабінет міністрів не робить фундаментальних речей. Наприклад, у нас ніяк не йде приватизація. "Якби у нас продали великі об'єкти, то це б значно підштовхнуло економіку", - говорить Яблоновський.

Також необхідно створити в країні такі умови, за яких інвестувати в Україну будуть не тільки іноземці, а й українці. Щоб вони не боялися вкладати кошти, які зберігають за кордоном, в нові виробництва і технології.

Локомотивом зростання може також стати сільське господарство. Як заявила НВ Бізнес Сату Кахконен, глава представництва Світового банку в Білорусі, Молдові та Україні, якщо в країні з'явиться ринок землі, то це відразу ж підштовхне інвесторів вкладати кошти в сільське господарство, транспортну інфраструктуру, зрошення тощо.

"Для того, щоб Україна змогла повноцінно скористатися цими можливостями, керівництво країни має вирішити, чи продовжувати реформи, щоб прискорилося економічне зростання, чи ні, і тоді країна знову потрапить у пастку повільного зростання", - заявила Кахконен. Під реформами у Світовому банку, крім земельної, розуміють завершення трансформації енергетичного ринку, а також створення Антикорупційного суду і боротьбу з корупцією, яка б приводила до винесення тюремних строків. Без цього, вважає Кахконен, буде складно переконати іноземців вкладати кошти в Україну.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Є, звичайно, і фактори, які не залежать від уряду. Зростання ВВП буде залежати від погодних умов, які минулого року значно знизили урожай. А також від цін на продукцію українського експорту: руду, зерно, метал, зазначає Білан.

Окрім того, за словами Павла Кухти, експерта реанімаційного пакету реформ, у 2019 році Україну чекають зовнішні виплати, вибір подальшого курсу країни, тобто вибори, і залежність від зовнішніх кредиторів.

Ну і нарешті економічне зростання буде стримувати висока облікова ставка НБУ. Яку нещодавно було підвищено до 17%. Це робить кредити практично недоступними як для бізнесу, так і для населення. "Підвищення облікової ставки може "вкрасти" частину економічного зростання на цей рік", - говорить Устенко.

Проте, в перспективі Україна має потенціал для того, щоб рости швидше від світової економіки, але це можливо тільки за умови продовження реформ, вважає Кахконен.

Показати ще новини
Радіо NV
X