Потрапити в десятку. Кого обрав Порошенко в голови Нацбанку

18 січня 2018, 21:57

Президент запропонував Верховній Раді обрати нового голову Національного банку України.

Сага з призначенням голови Національного банку України (НБУ), за якою спостерігала вся країна та міжнародні партнери держави з весни 2017 року, закінчилася. Керувати Нацбанком все ж буде Яків Смолій, який протягом останніх 8 місяців старанно виконував обов'язки голови НБУ.

Відео дня

Кілька годин тому президент Петро Порошенко вніс до парламенту подання на призначення головою НБУ саме кандидатуру Смолія. Кандидатуру на призначення голови НБУ подає президент, а затверджує Верховна Рада. Смолій після обрання стане десятим головою Національного банку.

Але спочатку депутати повинні проголосувати за подання президента на звільнення голови НБУ Валерії Гонтаревої, яку так і не було звільнено після того, як вона оголосила про відставку навесні минулого року, і весь цей час перебуває у відпустці за власний рахунок.

Крісло голови НБУ пророкували Володимиру Лавренчуку – прозахідному банкіру, який зараз керує Райффайзен Банком Аваль. Його рекомендувала Порошенку сама Гонтарева. Призначення Лавренчука підтримував також і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Станом на кінець вересня президент розглядав дві кандидатури для призначення на посаду голови НБУ – Смолія та Лавренчука. Але Порошенко зробив вибір все-таки на користь Смолія – ​​людини системи. Лавренчук найімовірніше був би занадто незалежною фігурою. В той час як Смолій дотримуватиметься обраного раніше курсу. Тобто не буде робити різких кроків.

Смолій більше 25 років пропрацював в банківській системі України. Свій шлях у банківській справі почав ще в далекому 1991 році в Тернопільському обласному управлінні НБУ на позиції провідного інженера. Працював на різних посадах і в комерційних банках. А з квітня 2014 року – заступником голови НБУ.

Кандидатура Смолія може також влаштувати міжнародних партнерів нашої держави, оскільки він також декларує необхідність продовження нинішнього курсу НБУ.

"Гідно керував інститутом понад півроку", – такими словами характеризує Смолія член ради НБУ Василь Фурман. І додає: вибір на користь його кандидатури підтримують ключові стейкхолдери.

Смолій на сьогодні є найбільш компромісною кандидатурою. Вона влаштовує і політиків, і кредиторів, включно з Міжнародним валютним фондом (МВФ), який давно чекає на призначення постійного керівника НБУ і без цього не надто поспішає продовжувати співпрацю з Україною.

Зараз банківська система збалансована, стабільна, вона стоїть на правильних стандартах, правлінню потрібно просто виконувати встановлені цілі на цей рік, а це низька інфляція, відновлення кредитування та вільний рух капіталу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Порошенко обрав, мабуть, найбезпечніший варіант, залишаючи місце для маневру, який дозволяє впливати на питання, які потребують невідкладних рішень, в яких останнє слово завжди залишається за головою НБУ.

Показати ще новини
Радіо НВ
X