Незалежність. Початок. Нові виклики для нафтогазового комплексу в нових умовах

25 березня 2019, 09:41
Спецпроект
Розвиток нафтогазового комплексу в 90-х (Фото:Depositphotos_179999846)

Розвиток нафтогазового комплексу в 90-х (Фото:Depositphotos_179999846)

Розпався Радянський Союз. Україна стає незалежною, але для справжньої економічної свободи українців потрібно замінити радянську систему центрального планування на ефективну ринкову. 

Перед нафтогазовим комплексом України постають нові виклики — як забезпечити злагоджену роботу всіх складових частин у нових економічних умовах. 

Стара система руйнується, але нова не створюється через некомпетентність та імперську політику Росії. 

Відео дня

«Буремні дев’яності»

Для СРСР нафтогазовий комплекс України мав настільки велике стратегічне значення, що керувався з Москви. Після розпаду СРСР нафтогазові підприємства України залишилися без належного стратегічного управління. Спробою вирішення цієї проблеми в контексті розбудови української державності стало створення у 1992 році Державного комітету по нафті і газу. Але відбувалося це вже на фоні стрімкого падіння економіки й розгулу організованої злочинності.

Depositphotos_gogiyan
Фото: Depositphotos_gogiyan

Саме організована злочинність була найбільш пристосованою до нових реалій. Вона зберігала неформальну централізацію ще з радянських часів. Фактично мало місце зрощення органів державної влади й організованої злочинності.

група «Нафтогаз»
Фото: група «Нафтогаз»

Нафтогазовий комплекс України потерпав від усіх цих проблем. Стратегічний розвиток галузі поступається пріоритетом розподілу сфер впливу між спрутом корумпованих можновладців та організованої злочинності. Саме в ті роки на нафті й газі заробляють свої мільярди перші олігархи. За цих обставин масові неплатежі по всій системі доводять ситуацію до критичної межі, за якою через нестачу газу у системі міг наступити коллапс української промисловості та інфраструктури комунального побуту.

*Партнер проекту «Нафтогаз проти Газпрому» — Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК «Нафтогаз України». Думки і оцінки, опубліковані в матеріалах проекту, можуть не збігатися з позицією НАК «Нафтогаз України» і редакції НВ.

Читайте також:
Трансформація / Державний комітет по нафті і газу стає «Нафтогазом»

Аби прочитати всю історію — перейдіть на сторінку спецпроекту «Нафтогаз проти Газпрому».

Показати ще новини
Радіо НВ
X