Реакція Європи. Лідери Євросоюзу шукають, як допомогти компаніям і споживачам через різке зростання цін на газ
Учасники саміту лідерів країн ЄС закликали Єврокомісію та Європейську раду вивчити роботу газового ринку на тлі підвищення цін.
Вони також доручили підтримати споживачів і європейські компанії через наслідки такого підвищення.
Про це йдеться у заяві, оприлюдненій за підсумками першого дня саміту в Брюсселі.
«Комісії та Раді рекомендовано оперативно оцінити середньострокові і довгострокові заходи, які дозволили б тримати ціну на енергію на прийнятному рівні як для домогосподарств, так і для підприємств, збільшити гнучкість енергетичної системи ЄС і внутрішнього енергетичного ринку, забезпечити безпеку поставок і підтримку переходу до нульових викидів з урахуванням різноманітності і конкретних умов кожної з держав-членів», — йдеться в документі.
Серед інших доручень:
— Єврокомісії і Європейському управлінню з нагляду за ринком цінних паперів (ESMA) — вивчити функціонування ринків газу та електроенергії, а також оцінити, чи потрібно застосовувати заходи для їх регулювання;
— закликати Європейський інвестиційний банк прискорити інвестиції в перехід до зеленої енергетики.
Лідери країн ЄС повернуться до обговорення цін на газ і електроенергію наприкінці року. Наступний їх саміт запланований на 16−17 грудня.
«Різні країни ЄС розглядають проблему зростання цін на енергоносії під різними кутами, у них різні пріоритети», — зазначив напередодні саміту високопосадовець ЄС, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Одні роблять ставку на ядерну енергію, інші на імпорт газу. Звичайно, це піднімає питання Росії. Одні вважають Росію джерелом проблеми, інші кажуть, що вона не є причиною… Хтось вважає, що Росія не допомогла пом’якшити кризу. Все це буде предметом дискусії», — додав він.
Ціни на газ в Європі перейшли до різкого зростання з кінця літа. Якщо на початку серпня ціна найближчого ф’ючерсу на голландському хабі TTF становила близько $515 за тисячу кубометрів, то вже до початку жовтня вона побила історичний рекорд, перевищивши позначку в $1900, після чого ціни перейшли до зниження. Вранці 22 жовтня найближчі ф’ючерси торгуються в діапазоні $1040−1100 за тисячу кубометрів.