Журналісти розповіли, як бізнесмени перепродають сіль і збагачуються за рахунок держави - розслідування

5 лютого 2016, 16:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Приватні фірми заробляють на продажу солі, купуючи її задешево у державного монополіста Артемсіль, а потім продаючи її на тендерах тій же державі за удвічі-тричі вищими цінами

Про це йдеться в розслідуванні програми Схеми, спільному проекті Радіо Свобода та UA:Першого каналу.

Як зазначають журналісти, після Майдану державне підприємство Артемсіль у місті Соледар у 23 кілометрах від лінії фронту почало різко бідніти - попри те, що ціни на сіль в Україні та світі не падали. Це підтверджують і співробітники Артемсолі. Так, у відділі збуту держпідприємства кажуть, що за останні два роки обсяги реалізації продукції значно знизилися.

Відео дня

"Раніше ми відвантажували більше, раніше ми краще працювали. А зараз, буває, неповну робочу зміну працюємо", - розповідають у свою чергу працівники цеху, де фасують харчову сіль.

21b5c744-aaa2-4738-9386-237633fc9313_w640_s
21b5c744-aaa2-4738-9386-237633fc9313_w640_s Фото:

За даними журналістів, Артемсіль відпускає товар обмеженому колу компаній-посередників. До їхнього числа потрапити з вулиці неможливо. Потім ці фірми-посередники перепродають сіль кінцевому споживачу. Причому, кінцева ціна буває вдвічі, а інколи і в п’ять разів дорожчою.

У Міністерстві аграрної політики повідомили, що в 2015 році через дилерську мережу було реалізовано 568,8 тисячі тонн, або 81,9% від загального обсягу реалізації. При цьому дилерам робили додаткову знижку в 5%.

Технічна сіль, яка використовується у промисловості, є найбільшою за об’ємами група товару. У 2015 році приватна компанія Торговий дім Артемсіль придбала половину від усіх обсягів технічної солі, видобутих на держпідприємстві. Журналісти зазначають, що ця компанія купує в держави сіль, а потім продає тій же державі на тендерах по всій країні вже у два-три рази дорожче. За даними Єдиного держреєстру, ТОВ Торговий дім Артемсіль існує менше двох років - фірму було зареєстровано у Києві в серпні 2013 року. Керівником компанії значиться донеччанин Кирило Потетня.

За словами сьомого за два останні роки очільника держпідприємства Артемсолі Володимира Долі, дистриб’юторам продають технічну сіль по ціні приблизно 350 гривень за тонну. Натомість у Торговому домі Артемсіль заявили, що технічну сіль у Києві вони можуть продати по ціні 850 гривень за тонну. "У цю ціну ще вкладався залізничний тариф, який оплачується також нами, в цю ціну закладається вартість доставки і перевезення, розвантаження, подання вагонів, прибирання вагонів, перевезення на склад покупцеві, це все враховується", - пояснює комерційний директор ТОВ Торговий дім Артемсіль Володимир.

"Придбану задешево сіль приватний торговий дім продає вдвічі, а то і втричі дорожче! Упевнитись у цьому дуже просто: хоча би з офіційного Вісника держзакупівель. Так, хмельницькі комунальники заплатили за цю ж сіль приватному посереднику вже 750 гривень за тонну, а чернівецькі ще більше - 835 гривень", - наголошується у розслідуванні.

Поки журналісти Схем були в Соледарі, з Єдиного реєстру судових рішень стало відомо, що в НАБУ порушили кримінальне провадження та перевіряють роботу Артемсолі. У провадженні говориться, що підприємства брали регулярну участь у держзакупівлях, внаслідок чого державні та комунальні підприємства закупили продукцію за ціною, яка необґрунтовано завищена приватними посередниками в середньому у 1,96 раза.

Як говориться у розслідуванні, влітку 2015 року на завод прийшов новий дистриб'ютор - ТОВ Констанза. У 2016 році лише ця компанія купувала на Артемсолі технічну сіль.

За даними джерел, кураторами схем на державному заводі Артемсіль називають нардепів від БПП. Один з них - Олег Недава. Саме він, ймовірно, причетний до компанії Констанза, яка зараз отримує на продаж найбільше державної солі. Як повідомили у Мінагрополітики, станом на лютий 2016 року на постачання технічної солі укладено всього три дилерські контракти: один із них - з ТОВ Костанза, а також 23 договори з кінцевими споживачами, не називаючи їх.

9c565f42-015e-4cd5-8465-6210f70dd53d_mw1024_s_n
9c565f42-015e-4cd5-8465-6210f70dd53d_mw1024_s_n Фото:

У свою чергу депутат Недава запевнив, що про ситуацію на Артемсолі знає з інтернету, де часто згадується його ім’я. І обіцяє написати заяву в Національне антикорупційне бюро, щоб розібратися.

Журналісти наголошують, що видобуток солі - це державний бізнес, який має приносити прибуток українцям як власникам усіх корисних копалин у надрах держави. "Запасів Артемівського соляного родовища людям вистачить на багато сотень років. У цьому ми переконались на власні очі, коли спустились у шахту, на 260 метрів під землю. За 135 років існування державного підприємства Артемсіль тут видобули тільки 4% місцевих запасів цього мінералу", - наголошують вони.

Тепер на ключове питання, хто збагачується на стратегічному державному підприємстві, мають дати відповідь детективи Національного антикорупційного бюро.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X