У переговорах по «зеленому тарифу» з’явився новий гравець
Інвестори, які будують сонячні електростанції загальною потужністю близько 1 ГВт, можуть залишитися без «зеленого тарифу». Вони об'єднались, щоб стати учасником переговорів з Президентом та Урядом.
Близько 20 учасників ринку «зеленої енергетики» звернулись до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, в Офіс президента України та до Міхеіла Саакашвілі, голови виконкому Ради нацреформ. Причиною звернення стало те, що під час переговорів уряду України з інвесторами у відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) щодо зміни умов роботи енергоринку, не враховані інтереси великої частки гравців.
«Ми уважно стежимо за пропозиціями Мінекоенерго та інших учасників ринку щодо Меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами у ВДЕ, що передбачає добровільну згоду останніх на реструктуризацію діючих умов „зеленого“ тарифу. І ми також готові погодитися на ці зміни. Але не на дискримінаційних умовах для учасників ринку з підписаними договорами pre-PPA», — йдеться в колективному звернені, копія якого є у НВ Бізнес.
Лист підписали власники сонячних станцій потужністю більш ніж 550 МВт. Хоча за словами одного з підписантів сукупний портфель цих компаній становить близько 1 ГВт потужності. Це 1/6 від загальної потужності СЕС, які вже введені в експлуатацію в Україні. Вони вже мають підписані до кінця 2019 року договори з ДП Гарантований покупець (pre-PPA договори) та зареєстровані повідомлення про початок будівельних робіт у ДАБІ.
«Реалізація наших проєктів дасть близько 650 млн євро прямих іноземних та внутрішніх інвестицій, вже генерує податки для місцевих (земельний податок) та центрального бюджетів, а також створить сотні нових робочих місць у галузі», — наголошують підписанти.
В листі нагадується, що згідно з проєктом Меморандуму, який було оприлюднено на початку тижня, заплановано обмеження введення в експлуатацію нових генеруючих установок СЕС, які отримають «зелений тариф», до 30 червня 2020 року. Проте, згідно з абзацом 3 ч. 2 ст. 9(1) Закону України Про альтернативні джерела енергії цей термін мав закінчитися у грудні 2021 року.
Якщо ці норми Меморандуму будуть ухвалені, то компанії будуть змушені відмовитись від будівництва станцій. Тому вони пропонують забезпечити можливість завершення будівництва та введення в експлуатацію проєктів з pre-PPA у строк до 01 квітня 2021 року з збереженням за проєктами підтримки за діючим «зеленим тарифом» або зменшеним тарифом і відповідно подовженим терміном його дії. Або забезпечити два окремі аукціони для проєктів з pre-PPA на осінь 2020 та весну 2021 року із розміром квоти не менш ніж 75% від обсягу підписаних pre-PPA.
Нагадаємо, що у зв’язку з наявними кризовими явищами в енергетиці Україні, з осені минулого року між урядом та учасниками ринку ведуться переговори про обмеження частки ВДЕ та зниження «зеленого тарифу».
Очікується, що наступний раунд переговорів щодо цього питання відбудеться в п’ятницю 29 травня 2020 року.
Вже минулого року в профільний закон було внесено норму про проведення, так званих, зелених аукціонів. Під час цих торгів на зниження, нові інвестори будуть конкурувати між собою на отримання тарифу на е/е. Очікується, що це призведе до зменшення тарифів на електроенергію для нових об'єктів ВДЕ. Проте разом з тим в закон України Про альтернативні джерела енергії була введена норма, яка дозволила частині ринку отримати гарантований «зелений тариф» попри те, що станції ще не введено в експлуатацію. В законі йдеться: «Інвестори, які встигли укласти договір купівлі-продажу за „зеленим тарифом“ з ДП Гарантований покупець (Pre-PPA — НВ Бізнес) до 31 грудня 2019 року, можуть ввести в дію свої об'єкти протягом двох років з дати укладання договору».
Цією нормою скористалися компанії, у яких проєкти більш ніж на 12 ГВт потужності. Вважається, що більша частка з них не будуть реалізовані, тому що створені для подальшого продажу реальним інвесторам. Проте, як виявилось, близько 1 ГВт — це якраз реальні компанії, які вже близько двох років займаються реалізацією власних проєктів, в тому числі, із залученням іноземних інвестицій.
Станом на травень 2020 року в Україні введено в експлуатацію СЕС, потужністю близько 5,6 ГВт.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.