Частка виплат «зеленим» електростанціям може перевищити 50% в кінці 2021 року — НКРЕКП

6 травня 2020, 10:30

Електростанції, які отримали «зелений тариф», вже через 1,5 року збиратимуть більше 50% всіх грошей на ринку електроенергії України. Якщо не внести зміни.

Уже в кінці 2021 рік електростанції, що працюють на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ), можуть збирати більше 50% від усіх грошей на ринку електроенергії України. Про це йдеться в презентації, опублікованій на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Відео дня

«При незмінності інших факторів (рівень споживання, тарифи для споживача, курс євро і т. ін.) і за умови реалізації 12 ГВт Pre-PPA протягом 2 років, уже в кінці наступного року ВДЕ будуть забирати 57% від усіх грошей на ринку е/е», - йдеться в презентації.

У Нацкомісії уточнюють, що за підсумками 2019 року частка відпуску е/е з ВДЕ в кВт*год склала 4%. А частка вартості електроенергії в грошах склала 13%. У 2020 році ці показники можуть досягти 8% і 22% відповідно. А в разі реалізації всіх запланованих проектів Pre-PPA (попередні угоди купівлі-продажу електроенергії за "зеленим тарифом" до введення об'єкта генерації в експлуатацію) - 12% і 37% відповідно.

За даними НКРЕКП, встановлена потужність ВДЕ протягом минулого року майже потроїлася з 2,1 ГВт в 2018 році до 6,4 ГВт в 2019 році. Найбільша частка - у сонячних електростанцій (СЕС). Станом на 22 квітня 2020 року встановлена потужність електростанцій, які отримали «зелений тариф», зросла ще на 11,6% до 7,1 ГВт. В тому числі 5,6 ГВт - СЕС.

У найближчі 1-2 місяці будуть введені в експлуатацію ще близько 1 ГВт встановленої потужності ВДЕ.

«Розрахункова вартість е/е, виробленої з ВДЕ в 2020 році складе 46,2 млрд грн, 41,5 млрд грн з яких вже введені і мають "зелений тариф" (при курсі 30 грн за 1 євро)», - йдеться в презентації Нацкомісії.

У НКРЕКП впевнені, що збереження ситуації призведе до зростання тарифів. Тому в регуляторі вважають, що необхідно заборонити будівництво нових потужностей ВДЕ до моменту вирішення питання будівництва швидкоманеврових потужностей, домовитися з інвесторами про зниження «зеленого тарифу» і ввести інші обмеження і зміни на ринку е/е.

Нагадаємо, що вчора під час круглого столу «Подолання кризових явищ в українській енергетиці» в.о. міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Ольга Буславець сказала, що проект меморандуму з інвесторами в відновлювані джерела енергії буде розроблений протягом тижня для подальшого обговорення урядом і учасниками галузі.

Редактор: Артем Ільїн

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X