Завищені тарифи. Українцям дозволили не платити за січневими платіжками
Платіжки із завищеними тарифами на газ, які українці отримали у січні, є незаконними, платити за ними не потрібно.
Про це в ефірі телеканалу 112 заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева.
В Україні є три групи споживачів. До першої належать ті, хто має лічильники і використовує газ комплексно – для опалення, підігріву води і приготування їжі. Всі вони мають лічильники.
Друга група – українці, які споживають газ для підігріву води та приготування їжі. За словами міністра соціальної політики України Андрія Реви, у них майже на 75% встановлені прилади обліку.
До третьої групи належать споживачі, які використовують газ тільки для приготування їжі. І ось ця група людей за фактом використовує палива найменше, але їхні помешкання не обладнанні лічильниками.
Для них норматив споживання газу становив трохи більше 3 кубометрів на одну прописану людину. Утім, за рішенням Верховного суду, де позивачем був Дмитро Фірташ, який володіє облгазами, цю постанову Кабміну від 2016 року скасували.
Не підлягають оплаті
У цьому випадку ідеться про тих абонентів, у яких не встановлені лічильники, а газ використовується для приготування їжі. Міністр також додав, до складу тарифу було включено вартість установлення лічильників.
І, відповідно, газозбутова організація зобов’язана була встановити газові лічильники людям. У разі здійснення оплати за платіжками з підвищеним тарифом споживачі мають право вимагати повернення коштів.
"Доплати, які незаконно, підкреслюю, незаконно нарахували газозбутові організації, не підлягають оплаті. Я вважаю, що взагалі повинна цим займатися правоохоронна система. Тому що те, що відбувається на наших очах, це абсолютно беззаконна дія з боку газозбутових організацій. Вони не мають права за тридцять місяців робити перерахунок людям", – заявив Рева.
Незаконні норми
Після анулювання постанови Кабміну чинним стало рішення уряду від 96-го року, згідно з яким нормою є майже 10 кубометрів. У Нафтогазі нові норми споживання газу вважають незаконними, хоч і вплинути на них теж не можуть.
Споживачам радять скаржитись на урядову гарячу лінію, повідомив заступник керівника департаменту з енергоефективності Нафтогаз України Олексій Хабатюк.
"Міненерго, яке мало затвердити нові норми, з літа їх не затвердило. Сьогодні люди стоять просто перед складним вибором: платити за старими нормами чи чекати чогось. На сьогодні з юридичної точки зору діють дійсно старі завищені норми. Але в площині Уряду залежить це рішення, щоб ці норми переглянули. Що робити людям з самими платіжками, то це питання в принципі кожної людини", – зазначив Хабатюк.

Будинки повинні мати лічильники
Як передбачено законом про комерційний облік природного газу, до 1 січня 2018 року всі житлові будинки, незалежно від того, чи там плита, чи колонка, повинні мати лічильники, наголосив у коментарі Радіо НВ директор аналітичного центру Інститут міста Олександр Сергієнко.
Утім депутати, підігруючи облгазам, внесли зміни до закону про комерційний облік і продовжили до 2021 року цей термін.
Теоретично, людина може встановити лічильник самостійно, утім постачальник за це давно отримав гроші, і саме він повинен обладнати помешкання приладом обліку, каже експерт.
"Просто не платити – це значить наражатися на страшні санкції. Якщо є така можливість, то можна сплатити, якщо Уряд перегляне оцей тариф у бік зменшення, то гроші мають залишитися у вас на рахунку. Але є ризик, що у цей проміжок, поки не працює новий норматив, ці гроші пропадуть", – наголосив Сергієнко.
Раніше голова громадської ради Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Василь Котко повідомив, що січневі платіжки за газ розраховані законно. І споживачам треба сплатити квитанції.