Завищені тарифи. Українцям дозволили не платити за січневими платіжками

25 січня 2019, 08:42

Платіжки із завищеними тарифами на газ, які українці отримали у січні, є незаконними, платити за ними не потрібно. 

Про це в ефірі телеканалу 112 заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева.

В Україні є три групи споживачів. До першої належать ті, хто має лічильники і використовує газ комплексно – для опалення, підігріву води і приготування їжі. Всі вони мають лічильники.

Відео дня

Ідеться про абонентів, у яких не встановлені лічильники

Друга група – українці, які споживають газ для підігріву води та приготування їжі. За словами міністра соціальної політики України Андрія Реви, у них майже на 75% встановлені прилади обліку.

До третьої групи належать споживачі, які використовують газ тільки для приготування їжі. І ось ця група людей за фактом використовує палива найменше, але їхні помешкання не обладнанні лічильниками.

Для них норматив споживання газу становив трохи більше 3 кубометрів на одну прописану людину. Утім, за рішенням Верховного суду, де позивачем був Дмитро Фірташ, який володіє облгазами, цю постанову Кабміну від 2016 року скасували.

Не підлягають оплаті

У цьому випадку ідеться про тих абонентів, у яких не встановлені лічильники, а газ використовується для приготування їжі. Міністр також додав, до складу тарифу було включено вартість установлення лічильників.

Доплати, які незаконно нарахували газозбутові організації, не підлягають оплаті

І, відповідно, газозбутова організація зобов’язана була встановити газові лічильники людям. У разі здійснення оплати за платіжками з підвищеним тарифом споживачі мають право вимагати повернення коштів.

"Доплати, які незаконно, підкреслюю, незаконно нарахували газозбутові організації, не підлягають оплаті. Я вважаю, що взагалі повинна цим займатися правоохоронна система. Тому що те, що відбувається на наших очах, це абсолютно беззаконна дія з боку газозбутових організацій. Вони не мають права за тридцять місяців робити перерахунок людям", – заявив Рева.

Незаконні норми

Після анулювання постанови Кабміну чинним стало рішення уряду від 96-го року, згідно з яким нормою є майже 10 кубометрів. У Нафтогазі нові норми споживання газу вважають незаконними, хоч і вплинути на них теж не можуть.

На сьогодні діють старі завищені норми

Споживачам радять скаржитись на урядову гарячу лінію, повідомив заступник керівника департаменту з енергоефективності Нафтогаз України Олексій Хабатюк.

"Міненерго, яке мало затвердити нові норми, з літа їх не затвердило. Сьогодні люди стоять просто перед складним вибором: платити за старими нормами чи чекати чогось. На сьогодні з юридичної точки зору діють дійсно старі завищені норми. Але в площині Уряду залежить це рішення, щоб ці норми переглянули. Що робити людям з самими платіжками, то це питання в принципі кожної людини", – зазначив Хабатюк.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Будинки повинні мати лічильники

Як передбачено законом про комерційний облік природного газу, до 1 січня 2018 року всі житлові будинки, незалежно від того, чи там плита, чи колонка, повинні мати лічильники, наголосив у коментарі Радіо НВ директор аналітичного центру Інститут міста Олександр Сергієнко.

Утім депутати, підігруючи облгазам, внесли зміни до закону про комерційний облік і продовжили до 2021 року цей термін.

Просто не платити – це наражатися на санкції

Теоретично, людина може встановити лічильник самостійно, утім постачальник за це давно отримав гроші, і саме він повинен обладнати помешкання приладом обліку, каже експерт.

"Просто не платити – це значить наражатися на страшні санкції. Якщо є така можливість, то можна сплатити, якщо Уряд перегляне оцей тариф у бік зменшення, то гроші мають залишитися у вас на рахунку. Але є ризик, що у цей проміжок, поки не працює новий норматив, ці гроші пропадуть", – наголосив Сергієнко.

Раніше голова громадської ради Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Василь Котко повідомив, що січневі платіжки за газ розраховані законно. І споживачам треба сплатити квитанції.

Показати ще новини
Радіо NV
X