Задля впровадження 4G розпочалася підготовка до великої зачистки ринку

19 липня 2016, 22:41
Телеком-регулятор вирішив підвищити ставки для компаній, які заважають запуску мереж четвертого покоління. Це загрожує багатомільйонними збитками фірмам Ріната Ахметова, Ігоря Литовченка та Євгена Ройтмана

На засіданні 19 липня Національна комісія з регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) затвердила зміни до законопроекту, яким пропонується встановити нові ставки за користування радіочастотами.

Відео дня

Найрадикальніший перегляд ставок запропонований для власників ліцензій на частоти у діапазонах 2,3-2,4 ГГц і 2,5-2,7 ГГц. Це компанія Ес-Лайн російського бізнесмена Євгена Ройтмана, WiMAX оператора Giraffe колишнього президента Київстару Ігоря Литовченка та ММДС-Україна Ріната Ахметова. Ставки для них пропонується підвищити майже у 500 разів, з ₴40 до ₴20 тис за МГц. Для мобільних операторів ставки навпаки зменшуються, з ₴23 тис. до ₴20 тис. за МГц.

За словами голови комісії Олександра Животовського, перегляд ставок разом з іншими заходами потрібен, щоби підготуватися до 4G-конкурсу, який, за доручення президента Петра Порошенка, має відбутися у грудні 2017 року.

Зараз частоти розподілені хаотично і нерівномірно. Для ефективного впровадження зв’язку у цьому форматі потрібно провести рефармінг або перерозподіл частот таким чином, щоби кожен з операторів мав суцільну смугу достатньої ширини. Наразі серед найбільших телеком-операторів таку має лише Київстар. Натомість вони є у невеликих компаній, як от у вже згаданих, а також в Інтертелекому.

Заохочувати до рефармінгу також пропонується за допомогою коефіцієнтів. Якщо компанія матиме суцільний діапазон розміром, що не перевищуватиме достатній для роботи, то сплачуватиме 75% ставки. У разі перевищення розміру смуги ставка збільшиться в 1,4 рази, а за фрагментований діапазон в 1,2 рази. “Якщо операторів не заставляти, ніхто цим займатися не буде”, – пояснює Животовський.

Та запровадити ці зміни буде не просто. Для цього потрібно вносити зміни у Податковий кодекс, тобто їх має затвердити Верховна Рада та президент. "Треба до кінця року встигнути", - сподівається голова НКРЗІ.

Пропозицію регулятора підтримують лише великі телеком-оператори. У Київстарі схвалюють ідею коригувальних коефіцієнтів. А в МТС кажуть, що метод економічної стимуляції до рефармінгу – це світова практика. “Цей крок сприятиме розвитку нових технологій в Україні”, – прокоментували в прес-службі lifecell.

Малі компанії від частот відмовлятися на поспішають. Генеральний директор оператора Giraffe Андрій Дронюк у своєму листі до НКРЗІ назвав ініціативу регулятора дискримінаційною. Він здивований тим, для мобільних операторів, які й так “отримують надприбутки", ставка зменшиться на 13,4%. За його розрахунками нововведення може призвести до припинення діяльності його компанії та до втрати близько $100 млн, які були вкладені іноземними інвесторами у її розвиток.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Мурат Чинар, генеральний директор Vega, що управляє ММДС-Україна, каже, що прийняття нових ставок посилить монополію крупних телеком-гравців. “Потенційні інвестори можуть розцінити зміну правил під час гри як негативний фактор”, – вважає керівник Vega. Він запевнив, що компанія не має наміру відмовлятися від радіочастот і готова оскаржувати дії регулятора в суді.

Голова ради Асоціації Телекомунікаційна палата України Тетяна Попова вважає, що давно пора упорядкувати використання радіочастот. "Якщо ти взяв ліцензію на 10 років на якийсь діапазон, сплачуєш за це копійки і не надаєш послуг, то це несправедливо, це – якісь спекулянти", - переконана вона. Водночас Попова висловила думку про те, що у цій справі має бути диференційований підхід. Наприклад, оператор використовує багато радіочастот, але обслуговує велику кількість абонентів – це не означає, що він має платити за РЧР більше.

Голова правління Інтернет асоціації України Олександр Федієнко не підтримав ініціативу НКРЗІ. На його думку, спочатку потрібно було прийняти новий закон, де чіткіше прописати визначення про ефективне використання РЧР. Потім треба би було внести зміни у план використання радіочастот, адже технології 4G в ньому не вказані. І лише потім, за потреби, можна було би використовувати фінансові важелі впливу.

Попова сумнівається, що наміри НКРЗІ знайдуть належний відгук у парламенті. "Я не впевнена, що за це рішення проголосує Верховна Рада, якщо ввімкнуть свої важелі впливу ті, кому ці діапазони виділені", ­– зазначила вона.

Показати ще новини
Радіо NV
X