У ЄС можуть визнати «екологічними» атомну енергію та газ
Атомна енергія та газ найближчим часом можуть бути визнані екологічно безпечними у Євросоюзі.
Відповідний проєкт ухвали Єврокомісія направила державам-членам ЄС у суботу, 1 січня. Цей документ одразу ж викликав критику у Німеччині, повідомляє DW.
Згідно з документом, атомна енергія класифікується як екологічна. Крім того, газ з деякими застереженнями також пропонується вважати «зеленим» джерелом енергії. Відповідно, інвестиції в атомні електростанції слід вважати стійкими, якщо вони забезпечують поховання радіоактивних відходів, а їхнє будівництво було схвалено до 2045 року.
Щодо електростанцій, що працюють на природному газі, вони зможуть отримати «зелене» маркування, якщо їх будівництво було дозволено до 2030 року. Крім того, їм потрібно буде замінити застарілу техніку та утримувати обсяг викидів CO2 у рамках встановленої норми.
Держави-члени ЄС мають вивчити проєкт постанови. Його прийняття ще може бути заблоковане, якщо проти виступлять більшість країн чи Європарламент.
Міністр охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки ФРН Штеффі Лемке розкритикувала плани Єврокомісії як «абсолютно неправильні».
«Джерело енергії, яке у разі аварії на реакторі може призвести до руйнівних екологічних катастроф і залишає по собі величезну кількість небезпечних високорадіоактивних відходів, не може бути екологічним», — заявила вона в інтерв'ю виданням концерну Funke Mediengruppe.
У рамках переходу на відновлювані джерела енергії в новорічну ніч у Німеччині було виведено з експлуатації три АЕС та стільки ж вугільних електростанцій. У країні залишилося лише три АЕС, але й вони мають завершити роботу за рік.
На визнанні Єврокомісією екологічної атомної енергії наполягають Франція, Польща та шість інших східноєвропейських країн. Їхні аргументи полягають у тому, що без використання енергії атома ЄС не вдасться стати нейтральним щодо впливу на клімат до 2050 року, чого вимагають міжнародні зобов’язання.
Як пише агенція AFP, деякі дипломати в Брюсселі повідомили, що Франція, більша частина енергії в якій виробляється на АЕС, вела інтенсивні залаштункові переговори з іншими членами Євросоюзу, щоб переконати їх підтримати цю позицію.