Хитрий хід у відповідь Газпрому. У Євросоюзі вигадали, як економити газ у підземних сховищах

Європейці придумали, як заощадити газ у підземних сховищах (Фото:utg.ua)
Європейські газовики цієї осені насамперед намагаються витрачати запаси газу у приймальних терміналах СПГ, а не у підземних сховищах. Цим багато в чому пояснюється відстрочка початку сезону відбору газу із підземних сховищ.
Згідно з актуальними прогнозами погоди, зимові температури повітря повинні встановитися в Європі вже в середині тижня, і до вихідних (19−20 листопада) очікується ще серйозніше зниження температури — до рівня багаторічних мінімумів, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Однак це поки що лише прогноз, який може змінюватися кілька разів на день. Втім, щодо цього похолодання поки що він змінювався лише у бік зниження.
Грудневий ф’ючерс на газ на хабі TTF у понеділок, 14 листопада, підріс до $1130 за тисячу кубів з $1035 на закритті торгів у п’ятницю, 11 листопада.
За час тривалого передзиму Європа продемонструвала нову модель управління балансом газу. За зниження температури повітря насамперед витрачаються запаси СПГ у приймальних резервуарах, а не газ у підземних сховищах.
Втім, практика роботи європейських терміналів вже намацала певну «скляну стелю» їхньої потужності. Поки максимальним рівнем їх використання за всю історію була позначка 77%, минулого тижня вона досягала 74%.
З початку листопада коефіцієнт використання потужностей регазифікації становить 67%, при тому, що в середньому за жовтень було 60%.
Європа ось-ось почне чистий відбір сформованих до зими запасів газу. Поточний стан резервів вже не можна назвати закачуванням у буквальному значенні цього слова (приріст за останні будні дні становить десяті частки відсоткового пункту).
Як повідомлялося, початок сезону відбору в 2022 році буде найпізнішим за історію спостережень (з 2011 року). Попередній рекорд було зафіксовано у 2013 році (резерви почали зменшуватися 4 листопада).
Рівень запасів зараз становить 95,51% - це понад 102 млрд кубометрів активного газу. Приріст за останню звітну добу (12 листопада) становив 0,08 процентного пункту. При цьому чистий відбір за газову добу показали 12 листопада Італія та Нідерланди.