«Вони зруйнували життя багатьом людям». На сталеливарних заводах Коломойського в США байдуже ставилися до безпеки — розслідування
На розташованих в США сталеливарних заводах українського олігарха Ігоря Коломойського в різні роки відбулося кілька вибухів через халатне ставлення до безпеки.
Про це йдеться в розслідуванні американського видання Pittsburgh Post-Gazette.
За даними Мін'юсту США, сталеливарні заводи були куплені за гроші, виведені з ПриватБанку. Вибухи і збої в системі безпеки на цих об'єктах показують, як фінансові злочини можуть впливати на життя звичайних людей. Оскільки заводи купувалися для відмивання грошей, це призводило до урізання витрат, халатного ставлення і нестачі інвестицій, відзначають автори розслідування.
Колишні працівники заводів кажуть, що їм не забезпечили безпечні умови роботи, що призвело до серйозних травм.
На підприємстві Warren Steel в штаті Огайо сталися два вибухи, в результаті яких постраждали робітники.
«Панелі, які охолоджували гігантську дугову піч, часто протікали. В результаті цього вода змішувалася з гарячою сталлю, а це смертельна комбінація, яка може викликати вибухи», — йдеться в розслідуванні.
«Вони зруйнували життя багатьох людей. Я не знаю, як їм це зійшло з рук», — розповів 53-річний слюсар Брайан Шаффер, який отримав травми спини в результаті першого вибуху, який стався у 2010 році.
Після вибуху він переніс три операції. «Я йду, а потім просто бум, і я починаю бити себе, тому що горю», — згадує Шаффер, який з тих пір ходить з тростиною.
Наступного року стався ще один вибух. Трьох робітників, які отримали серйозні опіки, доставили в лікарню на вертольоті. Всього постраждало п’ять працівників заводу.
Шаффер, який після другого вибуху допомагав посадити одного з постраждалих колег в вертоліт, згадує, що у того відшаровувалася шкіра на передпліччі, а з ока текла кров. «Це найжахливіше з того, що мені коли-небудь доводилося бачити», — розповів він.
За словами 34-річного Майка Бакнера, який постраждав під час другого вибуху, було відчуття, ніби вибухнула «воднева бомба». Він перелетів через перила і кілька сходинок сходів. Після вибуху Бакнер не міг нічого бачити, оскільки його обличчя розпухло. Йому робили пересадку шкіри через опіки на лівій руці.
Шаффер і Бакнер кажуть, що працівники підприємства намагалися переконати менеджерів замінити алюмінієві затискачі на затискачі з нержавіючої сталі, щоб запобігти вибухам, але компанія не захотіла витрачати гроші.
На іншому заводі Коломойського, в Західній Вірджинії, в результаті вибуху в сміттєвому контейнері через небезпечну суміш води і хімікатів серйозно постраждала медсестра, яка намагалася допомогти загасити полум’я.
Управління з охорони праці та техніки безпеки США виявило 22 серйозних порушення на заводах в Західній Вірджинії і Огайо в період з 2010 по 2016 рік.
Марк Касовіц, юрист Мордехая Корфа (бізнес-партнер Коломойського), заявив у письмовому коментарі журналістам, що ці об'єкти функціонували краще, ніж заводи конкурентів. Він порівняв кількість проблем з безпекою на заводах Коломойського і Корфа і на підприємствах американського сталеливарного гіганта US Steel. При цьому Касовіц не надав співвідношення кількості випадків травмування із загальною кількістю робітників, хоча в US Steel працює на десятки тисяч осіб більше, ніж на всіх заводах Коломойського разом узятих.

Нагадаємо, що в травні минулого року ПриватБанк подав позов до Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова в Канцелярський суд штату Делавер. ПриватБанк звинувачує їх у відмиванні $622,8 млн, які були видані банком у вигляді кредитів пов’язаним з попередніми власниками компаніям, але потім були використані іншими компаніями на придбання для них активів у США. Йдеться про феросплавні і металургійні заводи, комерційну нерухомість і готелі. Одна з компаній, Optima Ventures, стала найбільшим власником комерційної нерухомості в американському Клівленді. Найбільше майна у Коломойського і Боголюбова ПриватБанк виявив у штатах Огайо, Іллінойс і Техас.
Юристи ПриватБанку повідомили також, що з січня 2006-го по грудень 2016 року загальний рух грошових коштів (кредитів) по рахунках кінцевих бенефіціарів власників у кіпрському філії ПриватБанку, які використовували для відмивання коштів, становив $470 млрд, що приблизно вдвічі перевищує валовий внутрішній продукт Кіпру за той же період.