Катастрофа для бізнесу і не тільки. Чому газ для населення не подорожчає, але ціни зростуть буквально на все

21 жовтня 2021, 08:28

Зростання цін на газ стане випробуванням для українського бізнесу. Багато хто вже зазнає збитків, оскільки споживачі не готові до підвищення цін на продукти, і ці витрати бізнес бере на себе.

Про це в колонці для НВ Бізнес пише Костянтин Башкаленко, CEO онлайн-сервісу покупки газу і електроенергії Megawatt.

Він зазначає, що ціна на газ на світових ринках досягла історичного максимуму. Якщо в серпні 2020 року вона становила 2,5 грн за кубометр, то вже восени 2021-го досягла 35 грн за кубометр і коливається в межах 27−32 грн за куб.

Відео дня

Але при цьому для населення природний газ не подорожчає через стримуючі політичні чинники.

«Газ для населення зараз коштує до 8 грн за кубометр, і ціна не буде змінюватися через вимоги держави до постачальників газу зафіксувати вартість газу для кінцевого споживача на рік. А ось виробництво і бізнес вже відчули на собі зміну ціни на світовому ринку. Це спричинить за собою збільшення вартості всього продуктового кошика і в кінцевому підсумку ляже на плечі споживача», — пише Башкаленко.

Він нагадує, що і в українській, і у світовій економіці газ використовується повсюдно і саме на газ припадає левова частка собівартості практично будь-яких товарів: від автомобілів до хліба.

«Подорожчають продукти харчування, молоко, хліб, цукор, кондитерські вироби: всі продуктові заводи працюють на природному газі. Сільське господарство — теж все тримається на газі. Щоб посіяти зерно, його потрібно обробити хімією — карбамідом і аміаком. Вони виробляються на хімкомбінатах, і 90% їх собівартості - вартість природного газу. Без них не виростиш пшеницю. Виростив пшеницю — її потрібно посушити. Сушка — це елеватори, які теж працюють на природному газі», — пояснює Башкаленко.

Крім того, газ як і раніше використовують і металургійні комбінати, що може побічно вплинути, наприклад, на ціну житлової та комерційної нерухомості, а також автомобілів.

«Газ можна замінити вугіллям або мазутом, але оскільки це все взаємозамінні ресурси, подорожчання одного тягне за собою подорожчання всіх інших», — констатує експерт.

На його думку, прогнозувати падіння ціни на газ складно. Навіть за сприятливих умов вона знизиться не більше ніж на 30%. Єдиний позитивний фактор — такі ціни стимулюють газові і нафтові компанії інвестувати у розвідку родовищ і збільшення видобутку.

Повну версію колонки Висока ціна на газ: Як вона вплине на всіх нас? читайте тут .

Показати ще новини
Радіо NV
X