Катастрофа для бізнесу і не тільки. Чому газ для населення не подорожчає, але ціни зростуть буквально на все
Зростання цін на газ стане випробуванням для українського бізнесу. Багато хто вже зазнає збитків, оскільки споживачі не готові до підвищення цін на продукти, і ці витрати бізнес бере на себе.
Про це в колонці для НВ Бізнес пише Костянтин Башкаленко, CEO онлайн-сервісу покупки газу і електроенергії Megawatt.
Він зазначає, що ціна на газ на світових ринках досягла історичного максимуму. Якщо в серпні 2020 року вона становила 2,5 грн за кубометр, то вже восени 2021-го досягла 35 грн за кубометр і коливається в межах 27−32 грн за куб.
Але при цьому для населення природний газ не подорожчає через стримуючі політичні чинники.
«Газ для населення зараз коштує до 8 грн за кубометр, і ціна не буде змінюватися через вимоги держави до постачальників газу зафіксувати вартість газу для кінцевого споживача на рік. А ось виробництво і бізнес вже відчули на собі зміну ціни на світовому ринку. Це спричинить за собою збільшення вартості всього продуктового кошика і в кінцевому підсумку ляже на плечі споживача», — пише Башкаленко.
Він нагадує, що і в українській, і у світовій економіці газ використовується повсюдно і саме на газ припадає левова частка собівартості практично будь-яких товарів: від автомобілів до хліба.
«Подорожчають продукти харчування, молоко, хліб, цукор, кондитерські вироби: всі продуктові заводи працюють на природному газі. Сільське господарство — теж все тримається на газі. Щоб посіяти зерно, його потрібно обробити хімією — карбамідом і аміаком. Вони виробляються на хімкомбінатах, і 90% їх собівартості - вартість природного газу. Без них не виростиш пшеницю. Виростив пшеницю — її потрібно посушити. Сушка — це елеватори, які теж працюють на природному газі», — пояснює Башкаленко.
Крім того, газ як і раніше використовують і металургійні комбінати, що може побічно вплинути, наприклад, на ціну житлової та комерційної нерухомості, а також автомобілів.
«Газ можна замінити вугіллям або мазутом, але оскільки це все взаємозамінні ресурси, подорожчання одного тягне за собою подорожчання всіх інших», — констатує експерт.
На його думку, прогнозувати падіння ціни на газ складно. Навіть за сприятливих умов вона знизиться не більше ніж на 30%. Єдиний позитивний фактор — такі ціни стимулюють газові і нафтові компанії інвестувати у розвідку родовищ і збільшення видобутку.
Повну версію колонки Висока ціна на газ: Як вона вплине на всіх нас? читайте тут .