Проект на мільярди. Westinghouse та Енергоатом підписали угоди про будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС
Американська компанія Westinghouse та НАЕК Енергоатом підписали дві угоди про співпрацю, які передбачають початок реалізації проектів з будівництва двох нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції (АЕС) за технологією АР1000.
Підписання документів відбулося сьогодні на міжнародній конференції Атомні можливості для розвитку країни, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.
Одна з угод передбачає закупівлю послуг американської компанії з проєктування енергоблоків, інша — закупівлю тренажера та обладнання із тривалим терміном експлуатації.
За словами в.о. голови Енергоатому Петра Котіна, завчасна закупівля тренажера дозволить підготувати персонал задовго до моменту введення енергоблоків в експлуатацію.
«АР 1000 це нова технологія для нас. Вже зараз потрібно розпочати навчання інспекторів, щоб вони потім почали навчати персонал. Ми не хочемо на це витрачати час потім, тому закуповуємо тренажер насамперед», — пояснив він.
Угода передбачає авансове фінансування обладнання, яке має тривалий цикл виготовлення.
«Це робиться для того, щоб не зволікати з будівництвом. Деяке обладнання виготовляється близько трьох років», — пояснив голова НАЕК.
За його словами, домовленості з Westinghouse також передбачають підготовку пілотних проектів щодо будівництва енергоблоків, зокрема, підготовку інфраструктури та тестування майданчика, на якому вони будуть розміщені.
Наприкінці серпня в США було підписано меморандум про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС як пілотного проекту, а надалі ще чотирьох блоків за американською технологією. Президент України Володимир Зеленський наголошував, що загальна вартість проекту становить до $30 млрд. Меморандум передбачає залучення технології компанії Westinghouse Electric з будівництва ядерного реактора проекту АР1000 із електричною потужністю близько 1,1 ГВт.
Будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС потужністю по 1000 МВт кожен увійшло до затвердженого урядом України у листопаді 2020 року переліку пріоритетних для держави інвестиційних проектів на період до 2023 року. Завершити будівництво енергоблоків планували у 2026 році.
Загалом завершення будівництва енергоблоків Х3/Х4 відкладалося неодноразово. У 2015 році вартість будівництва оцінювали у 4 млрд євро.
У серпні 2014 року тодішній президент Енергоатому Юрій Недашковський заявляв, що під час будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції Україна має намір відмовитися від співпраці з Росією.
У вересні 2015 року Верховна Рада денонсувала угоду з Росією щодо будівництва двох енергоблоків Хмельницької АЕС.