Перемогти Газпром. Які Україна має шанси перейти на транспортування водню і що для цього потрібно зробити

12 листопада 2021, 06:45

До 2050 року ринок водневої енергетики в Європі генеруватиме 2,2 трильйона євро на рік. Які шанси в України перейти на транспортування та виробництво водню.

Через різке зростання цін на імпортний газ виробництво електроенергії на газових електростанціях Британії стало втричі дорожчим, ніж на вітряних електростанціях і вдвічі дорожчим, ніж виробництво на СЕС.

Відео дня

Про це у колонці для НВ Бізнес пише радник міністра закордонних справ з питань розвитку водневої економіки Олександр Рєпкін.

В той же час, ціни на «зелену» електроенергію й надалі знижуватимуться зі зростанням кількості екологічно чистих енергетичних установок, пише Репкін. Також він зазначає, що капітальні та експлуатаційні витрати на відновлювані джерела енергії значно нижчі, ніж у традиційних видів палива.

«Передбачається розвиток системи трубопроводів для транспортування водню. Найдешевший спосіб – це переоснащення газопроводів. Вартість переобладнання оцінюється в 10-30% від ціни прокладання нових труб», - зазначає автор колонки.

Зазначається, що збереження ГТС залежить лише від керівництва таких компаній. У такому разі компанії або самі починають розробляти реальні заходи щодо адаптації ГТС до транспортування водню, або продовжують виводити з ладу частину ГТС через скорочення транзиту.

" Або бізнес знайде рішення щодо будівництва приватних мереж, у тому числі на міждержавних з'єднаннях", - зазначає Репкін.

Водночас, він зазначає, що за офіційними даними Оператор ГТС України не почав інвестиції в цей напрям. При цьому Репкін зазначає, що в Україну вже завезено зразки труби для транспортування чистого водню та розглядається питання створення такого виробництва.

Чи може український водень замінити російський газ?

Як зазначає Репкін, Україна має величезні можливості для виробництва водню за допомогою відновлюваних джерел енергії. Крім того, за оцінками експертів, Україна є другою країною в Європі щодо потенціалу поновлюваної енергетики.

Також експерт зазначає, що у березні цього року уряд сформував так звану дорожню карту для виробництва та використання водню в Україні.

По суті, це своєрідний план дій щодо енергетичної трансформації сфер енергетики, промисловості та транспорту, пише Репкін.

За даними Goldman Sachs, до 2050 року ринок водневої енергетики в Європі генеруватиме 2,2 трильйона євро на рік. З цієї причини, вважає Репкін, потреба європейських країн у російському газі може просто відпасти.

Повну версію колонки Олександра Рєпкіна для НВ Бізнес можна почитати за посиланням.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо NV
X