Ринок ВДЕ. Підсумки року та перспективи 2022

Відновлювані джерела енергії
Рекордно дешева сонячна та вітрова енергія витісняє викопне паливо зі світових енергетичних ринків швидше, ніж прогнозували уряди. Однак в Україні відновлювані джерела енергії (ВДЕ) після стрімкого запуску вже другий рік переживають кризу. Експерти та учасники ринку сподіваються, що у новому 2022 році державне регулювання ВДЕ буде більш сприятливим і Україна не залишиться аутсайдером глобального зеленого переходу.
Яким був 2021 рік для відновлюваної енергетики
На тлі невизначеності навколо зеленого тарифу та наслідків коронавірусної кризи 2021 рік не можна назвати вдалим для ВДЕ України. Нові механізми підтримки зеленої енергетики, які мали прийти на заміну зеленому тарифу, на кшталт зелених аукціонів та Net Metering, досі в процесі розробки. Однак, поки держава зволікає, економічні чинники вносять свої корективи. Тому, навіть попри відсутність державної підтримки, ВДЕ є конкурентоздатними та продовжують зростати.
За даними Держенергоефективності, встановлена потужність об'єктів ВДЕ в Україні за І півріччя 2021 році збільшилась на 8,3%.

В Україні ринок росте головним чином за рахунок домашніх та комерційних сонячних електростанцій (СЕС) під власне споживання. Навіть в умовах українського клімату і короткого світлового дня взимку невеликі СЕС потужністю 3−5 кВт забезпечують домогосподарствам відчутну економію.
«Ринок почав зростати поза межі зеленого тарифу, з’явилися нові бізнес-моделі. Почали активно розвиватись Private PPA (приватні договори купівлі-продажу електроенергії) — модель, коли електростанція будується під власне споживання того чи іншого бізнесу. В цьому році реалізовані успішні проєкти на металургійних заводах, гірничо-збагачувальному комбінаті та ряді великих підприємств.Бізнес встановлює СЕС з двох причин. Перша — це бажання зменшити операційні витрати, адже вартість електроенергії збільшується по кілька разів на рік і буде планово зростати надалі. Друга причина пов’язана з Європейським Зеленим Курсом та механізмом транскордонного вуглецевого регулювання (СВАМ). Продукти, які Україна експортує до Європи, будуть обкладатись додатковим податком, якщо вони вироблені з використанням „брудної“ енергії.Не лише великі бізнеси, а й водоканали та комунальні підприємства зацікавились встановленням СЕС. Такі установи не мають на меті заробіток, а лише заміщують частину власного споживання, адже витрати на електроенергію для них є болючим питанням», — зазначає Андрій Зінченко, співзасновник ГО Greencubator, експерт з питань енергетики.
Міжнародні тенденції
З початку 2020 року сировина й логістика обладнання для відновлюваної енергетики виросли в ціні. Однак, навіть попри це, за даними звіту Lazard енергія вітру та сонця лишається найдешевшою у світі.
Міжнародне енергетичне агентство зазначає, що у 2021 році встановлений історичний рекорд по введенню потужностей ВДЕ. Агентство прогнозує, що протягом найближчих п’яти років відновлювана енергетика виросте більш ніж на 60%.
У 2020 році «зеленої» енергетики в ЄС вперше стало більше, ніж «викопної». Таке стрімке зростання можливе завдяки державним програмам відмови від викопного палива та підтримки зеленої генерації. До прикладу, Іспанія передбачила 215 мільйонів доларів в державному бюджеті на проєкти з відновлюваної енергетики, а Португалія виділила 10 мільйонів євро на субсидії фермерам, що хочуть встановити СЕС.

Deloitte прогнозує, що головними трендами для ВДЕ у 2022 році будуть:
- Розвиток технологій нового покоління. Використання штучного інтелекту для оптимізації енергетичних процесів.
- Впровадження нових бізнес-моделей (зокрема бізнес-моделі для систем зберігання енергії та розширення ВДЕ проєктів на нові ринки).
- Розвиток інфраструктури для ВДЕ проєктів.
- Вдосконалення ланцюгів постачання.
- Впровадження принципів циркулярної економіки (раціональне використання ресурсів та переробка вторинної сировини).
Що стримує ринок ВДЕ в Україні
Економічно ВДЕ вже давно є конкурентоздатними. Все більше громадян і бізнесів не покладаються на регульовані державою монополії та зменшують витрати завдяки власній генерації. Однак ринок розвивається не так швидко, як міг би. Причини цьому — недосконале законодавство, відсутність механізмів підтримки та зручних програм кредитування, а також невиконання державою зобов’язань перед виробниками у секторі ВДЕ.
Одним із факторів, які стримують ріст відновлюваної енергетики є перехресне субсидування — штучне заниження цін на електроенергію для населення. Така політика призводить до деградації ринку електроенергії та прирікає його на накопичення внутрішніх боргів.
Як наукові та інженерні розробки змінюють ринок ВДЕ
Вважається, що потенціал ВДЕ здатен забезпечити достатнє та надійне електропостачання у всьому світі до 2050 року. Це доводять результати моделювання Технологічного університету Лапенранта (Фінляндія). Така перспектива спонукає державних та приватних інвесторів мобілізувати мільярди доларів на вдосконалення технологій відновлюваної енергетики. Особлива увага приділяється технологіям довготривалого зберігання електроенергії з відновлюваних джерел, таким як зелений водень та системи накопичення.
«Щоб зробити обладнання для ВДЕ ефективнішим і доступнішим, виробники поєднують різні технології, постійно шукають способи зменшити використання матеріалів та виробничі витрати, а також впроваджують інноваційні елементи. Один із трендів — розвиток технологій зберігання енергії (Energy Storage). Буває, рішення приходять з інших сфер. Так, акумулятори стають ефективнішими та значно дешевшими паралельно з розвитком ринку електротранспорту.Ще одна перспективна сфера, яка зароджується поруч з ВДЕ — це індустрія переробки обладнання. Розробляються технології повторного використання срібла, алюмінію, літію, завдяки яким зелена енергетика стане на 100% екологічною і безвідходною», — зазначає Олексій Бадіка, засновник та генеральний директор компанії «Атмосфера», співзасновник і член правління Асоціації Сонячної Енергетики України.
Чи буде 2022 кращим?
Прогресивний світ тримає курс на декарбонізацію економіки. Україна теж взяла на себе зобов’язання до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 65% від рівня 1990 року. Під час панельної дискусії у рамках Конференції ООН зі зміни клімату (COP26) Міністр енергетики України заявив, що стратегія міністерства передбачає збільшення частки відновлюваної генерації до 25%.
У Прогнозному балансі електроенергії об'єднаної електроенергетичної системи України на 2022 рік теж передбачається збільшення частки ВДЕ до 9,2% у порівнянні з 7,8%, про які йшлося в аналогічному прогнозі на 2021 рік.
Зокрема ринок очікує на впровадження нової системи підтримки малої розподіленої генерації Net Billing, яка дозволить власникам сонячних електростанцій продавати надлишки виробленої електроенергії постачальникам за ринковою ціною.
Також очікується прийняття проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах, який дозволить виробникам зеленої електроенергії виступати самостійними учасниками ринку та збільшувати доходи.
Ще одна довгоочікувана зміна до законодавства — проєкт Закону №5436-д щодо розвитку систем накопичення енергії, прийнятий за основу 16 листопада 2021 року. Проєкт передбачає створення нового учасника на ринку — оператора системи накопичення енергії, який збалансує роботу енергосистеми та підвищить стабільність електропостачання для споживачів.
Крім того, ще з 2019 року гравці ринку очікують на проведення першого зеленого аукціону. Цей механізм дасть поштовх конкуренції між інвесторами та стимулюватиме компанії, які пропонують найнижчі ціни за електроенергію.
Стратегічні цілі з розвитку ВДЕ (З презентації Олександра Мартинюка, Міністерство енергетики України від 29.10.2021):

Зелена енергетика — це безумовний світовий тренд найближчих десятиліть. Окремим споживачам, власникам домогосподарств та бізнесів, вона дозволяє здобути енергетичну незалежність та суттєво зменшити витрати на електроенергію, що постійно зростає в ціні.
Для держави розвиток ВДЕ — це запорука стабільних інвестицій і гарантія того, що Україна і надалі зможе вигідно експортувати продукцію. Від 36% до 42% українського експорту припадає на ЄС, тому зволікання з переходом на зелену енергетику дорого коштуватиме українській економіці. Дослідження Київської школи економіки показало, що введення механізму транскордонного вуглецевого регулювання (СВАМ) може призвести до скорочення ВВП України на 0,08% щороку у 2026−2030 роках.
«Для нас важливо вже сьогодні створити такі ринкові умови, щоб після 2023 року енергетичний ринок України був цілком інтегрований в загальноєвропейський і працював по правилам, процедурам та регламентам, які діють в Європі (…) Нам необхідно зробити амбітну, але дуже необхідну програму поступової відмови від використання вугілля при виробництві електричної енергії. Нам важливо зробити великий акцент на підтримку ВДЕ. Але підтримку не таку, яка була, і яка створила для держави великі борги. Ми досі маємо проблеми, не користуючись електроенергією, виробленою з ВДЕ, але сплачуючи за неї. Ми маємо створити умови, щоб ВДЕ розвивалося, але з мінімальним можливим додатковим навантаженням на ринок електроенергії та так, щоб не спричиняти технічне розбалансування енергосистеми», — зазначив заступник Міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков під час конференції Ukrainian Energy Security Dialogue.
Не менш важлива екологічна складова. Україна має робити свій внесок у боротьбу зі зміною клімату та скорочувати викиди парникових газів. Крім того, кожен кВт зеленої енергії - це збережене атмосферне повітря, якість та тривалість життя людей. За даними міжнародного аналітичного центру EMBER, українська теплова генерація відповідальна за більшість шкідливих викидів у повітря у Європі. Токсичні речовини на кшталт зольного пилу, двоокису сірки та оксидів азоту пов’язують з тисячами смертей в Україні та Європейському Союзі.
Україна має достатній потенціал, щоб у 2022 році ринок відновлюваної енергетики став майданчиком для розвитку нових бізнес-моделей та залучення іноземних інвестицій. Адже навіть за несприятливих політичних умов українські громадяни і бізнеси все частіше роблять вибір на користь вигідних та чистих технологій ВДЕ.