Гроші тижня: від'їзд експертів МВФ, обвал фондових ринків, віртуальний реверс газу, кримський аргумент у справі ЮКОСа
НВ Бізнес вибрав головні економічні новини і найцікавіші заяви цього тижня.
Фондові ринки в усьому світі відчули небезпеку коронавірусу
На цьому тижні індекс Dow Jones Industrial Average впав на 3583 пункти, або на 12%. Це найбільше падіння з часів фінансової кризи 2008 року. Індекси S&P 500 і Nasdaq Composite знизилися на 13%. Дохідність американських десятирічних держоблігацій знаходиться на рекордно низькому рівні - 1,17%. Зведений індекс найбільших підприємств європейського регіону Stoxx Europe 600 за тиждень впав більш ніж на 12%.
За даними Refinitiv DataStream, акції приблизно 7000 компаній подешевшали майже на $6 трлн або більш ніж на 10%. За підрахунками Bloomberg, сумарні статки 500 найбагатших людей світу знизилися на $444 млрд.
Українські ВВП-варранти подешевшали на 8,5% - до 99,1% від номіналу, а прибутковість по євробондах виросла в середньому на 1 процентний пункт.
Експерти МВФ поїхали з Києва
28 лютого в українському представництві МВФ повідомили, що команда експертів Фонду виїхала з Києва. У заяві за підсумками візиту йдеться, що було досягнуто суттєвого прогресу в обговоренні законодавчих ініціатив, спрямованих на підтримку зростання і забезпечення стабільності. Дискусії продовжаться в найближчі дні. За даними НВ Бізнес, в ході візиту команду експертів МВФ майже умовили підтримати «компромісний» варіант проекту закону 2571, в якому є норма, що колишнім власникам банків-банкрутів, в тому числі тих, які були націоналізовані, дається півроку на переговори з Кабміном про можливу компенсацію збитку. Передбачено, що якщо компромісу досягти не вдається, розмір компенсації повинен визначити український суд.
Суд в Гаазі прийняв «кримський» аргумент у справі ЮКОСа
На цьому тижні стало відомо, що рішення Апеляційного суду Гааги, що зобов’язує Росію виплатити $50 млрд за позовом колишніх акціонерів ЮКОСа, було прийнято з використанням аргументу про анексію РФ півострова Крим. Позиція РФ у справі про непідсудність справи міжнародному арбітражу полягала в тому, що Росія підписала, але не ратифікувала Договір до Енергетичної хартії (ДЕХ). З цієї причини до справи непридатний арбітражний механізм вирішення енергетичних суперечок. Апеляційний суд Гааги вирішив, що тимчасове застосування Договору не суперечило російському праву. Також суд постановив, що договір може або застосовуватися цілком, або не застосовуватися зовсім. Зокрема, суд вирішив Договір про «прийняття Криму до складу Російської Федерації» 2014 року свідченням того, що Росія користується механізмом тимчасового застосування міжнародних договорів у всій їх цілісності. Договір було підписано 18 березня 2014 року і він застосовувався тимчасово до його ратифікації через кілька днів.
Ковальчук пішов з Укренерго
Всеволод Ковальчук пішов з посади в.о. голови правління Укренерго. Він керував компанією більше чотирьох років. Ковальчук звинуватив Мінеконоенерго в блокуванні діяльності компанії і заявив, що не поділяє «поточну політику в галузі, а особливо політизацію чисто економічних процесів на ринку електроенергетики».
Україна і Словаччина запустили віртуальний реверс газу
ТОВ Оператор ГТС України і словацький оператор ГТС Eustream as з 1 березня запускають віртуальний реверс через точку з'єднання Вельке Капушани — Ужгород. Раніше віртуальний реверс був неможливим через позицію Газпрому. Голова ТОВ Оператор ГТС України Сергій Макогон зазначив, що скоро запрацює віртуальний реверс і на кордоні з Угорщиною.

Цитати тижня
«За кілька днів до введення санкцій німці і росіяни намагалися переконати американців, що санкції не матимуть ніякого ефекту на Північний потік-2. Вони свідомо брехали».
Глава Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що через американські санкції Росія не зможе добудувати Північний потік-2.
«Я з Антимонопольним комітетом поговорю, і вони будуть за».
Президент України Володимир Зеленський запропонував холдингу ДТЕК Ріната Ахметова приватизувати неприбуткові державні шахти, але в компанії цією пропозицією не зацікавилися.
«Якщо риторика зміниться і позиція МВФ стане негативною, то багато хто з інвесторів фактично почне виводити гроші, які вони вже вклали в країну. Можлива різка зміна обмінного курсу».
У разі скасування націоналізації ПриватБанку Україні загрожує витік капіталу і падіння курсу національної валюти, заявив глава правління банку Петр Крумханзл.