В ОП радять спокійно ставитися до продажу перших об'єктів великої приватизації дешевше, «ніж вони теоретично могли б коштувати»
Заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма вважає, що перші десять об'єктів великої приватизації Фонд держмайна продасть дешевше, ніж вони теоретично могли б коштувати, через «накопичений рівень недовіри», який стримує стратегічних інвесторів.
Про це він сказав в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
«У нас накопичений рівень недовіри, який стримує стратегічних інвесторів. Щоб його подолати, потрібен просто час. Маємо розуміти, що перші десять об'єктів у нас придбають дешевше, ніж вони теоретично могли б коштувати. Наприклад, на ОГХК не прийде Rio Tinto чи хтось з великих видобувних компаній — вони бачать певні ризики. Скоріш за все, це буде якийсь проміжний інвестор. І він буде купувати цей актив з дохідністю, яка у півтори-два рази перевищує ту, за якою б рахували перелічені вище компанії. А отже, ціна цього активу буде в півтори-два рази нижча. І нам слід спокійно до цього ставитися», — заявив Шурма.
Він додав, що державі вигідніше отримати за такий актив менше, але мати робочі місця, збільшення обсягів експорту і продажів на внутрішньому ринку, «аніж тримати такі компанії в державній власності та щоб вони поступово затухали».
Шурма очікує, що в 2022 році буде приватизовано ОГХК, Центренерго, Одеський припортовий завод.
«Є десяток підприємств у державній власності, які ми будемо приватизовувати», — сказав заступник голови ОП.
До державного бюджету України в 2021 році від приватизації надійшло 5,1 млрд грн. План на минулий рік становив 12,3 млрд грн, а на 2022-й — 8 млрд грн.
У 2021 році було, зокрема, приватизовано завод Більшовик в Києві. Аукціон пройшов 27 жовтня. За стартової ціни 1,39 млрд грн підприємство було продано за 1,429 млрд грн ТОВ Дженерал Коммерс Василя Хмельницького, Олексія Баранова та Андрія Іванова. Як раніше писав НВ Бізнес, більшість претендентів відмовилися від участі в аукціоні через потенційний конфлікт з компанією Агроміл Дистриб’юшн.
12 листопада Фонд держмайна продав завод Електронмаш на аукціоні за 970 млн грн за стартової ціни в 67 млн грн. Переможцем торгів стала маловідома компанія Лортен груп зі статутним капіталом у 100 грн, однак вона не підписала договір про купівлю об'єкта. ФДМ проведе повторний аукціон.
Фонд держмайна також планував у 2021 році продати ПрАТ Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК). Аукціон зривався тричі через недостатню кількість заявок. Радник із приватизації ОГХК — ТОВ BDO корпоративні фінанси — заявив, що міжнародні компанії не готові до участі в аукціоні через відсутність гарантій захисту великих інвестицій з боку Кабінету Міністрів.
Через кілька після аукціону з продажу Електронмашу стало відомо, що голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко йде у відставку. Це пов’язували з аукціоном з продажу заводу Більшовик. Парламент поки не проголосував за його звільнення.