В Україні почнуть блокувати піратські сайти без суду та слідства

16 травня 2016, 18:54
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Уряд знову вніс на розгляд Верховної Ради законодавчі зміни, які загрожують свободі в інтернеті та які жорстко розкритикували експерти

Минулого тижня прем’єр-міністр Володимир Гройсман направив у парламент законопроект №4629 про захист авторських і суміжних прав у інтернеті. Автори документу відзначили, що кількість нелегального контенту, який поширюється в інтернеті, постійно зростає. Поряд з цим в Україні відсутній швидкий і ефективний спосіб видалення нелегального контенту, а відповідальність за порушення авторських прав і суміжних прав в інтернеті значно ускладнена. «Дана ситуації позначається на іміджу країни і її економіці загалом», - б’ють на сполох чиновники – автори документу.

Відео дня

Кабмін запропонував запровадити спосіб видалення або блокування піратського змісту без обов’язкового на те дозволу суду. Після звернення правовласника сайт чи хостинг змушений буде впродовж 24 годин задовільнити скаргу.

Тетяна Попова, заступник голови правління Інтернет Асоціації України, різко розкритикувала законодавчу ініціативу Кабінету міністрів. «Це недолугий законопроект, попередню версію якого учасники ринку та експерти пропонували виправити, але новий уряд проігнорував ці пропозиції», - підкреслила вона.

Адвокат и генеральний директор Axon Partners Дмитро Гадомський відзначив, що в жовтні 2015 року попередній склад Кабінету міністрів уже подавав у Верховну Раду законопроект про боротьбу з піратством (№3353). У квітні, в зв’язку зі зміною уряду, він був відкликаний і ось знову з’явився в порядку денному ВР практично у незмінному вигляді.

На думку Гадомського, згаданий документ не враховує інтереси українського бізнесу, відтак суперечить національним інтересам. Текст закону «просякнутий» зобов’язаннями хостинг-провайдерів і власників сайтів задовольняти вимоги правовласників. «Очевидно, що всі учасники ринку проти такого підходу», - зазначив керівник Axon Partners.

Низка опитаних НВ Бізнес правників схвально відгукнулися про наміри держави побороти піратство. «Позитивно та прогресивно те, що буде врегульоване питання боротьби з піратством», - вважає Армен Нерсесян, адвокат, старший партнер ЮК Майоров, Нерсесян і партнери. Однак він назвав «специфічною» процедуру, згідно якої законопроект пропонує блокувати контент, адже вона має заявний характер. При цьому штрафи за порушення доволі суттєві, 8,5-17 тис. грн.

«Законопроект потрібен, з піратством боротися треба, але треба би було обмежитися тільки комерційним використанням інтернет-контенту», - підкреслив Нерсесян. Він вважає, що потрібно відділити відео- та аудіопродукцію, призначену на продаж, від, наприклад, наукових статей. Автори законопроекту не запропонували подібного поділу, тож під заборону може потрапити буд-який контент.

«Наприклад, хтось розмістив наукову статтю, а хтось інший зможе – у разі, якщо законопроект вступить в силу – вимагати видалити цей матеріал. При цьому не передбачено, що треба довести своє авторство. Тут є проблема з самозванством. Творці законопроекту вказали, що для того, щоби доказати свої права на контент, треба надати документ. Який це документ – невідомо», - підсумував старший партнер юридичної компанії Майоров, Нерсесян і партнери.

Cтарший партнер юридичної компанії Кравець та партнери Ростислав Кравець відзначив, що запропоновані у законопроекті нововведення скеровані на отримання якнайповніших даних про тих, хто розміщає в інтернеті піратський контент. Якщо ж виявиться, що заявник неправомірно скористається цією нормою, то для таких випадків відповідальність автори законопроекту не передбачили. «Зміни скоріше направлені на побудову тоталітарної держави і отримання контролю над інтернет-користувачами», - підкреслив Кравець. Позитивним нововведенням він назвав надання нотаріусам права забезпечувати докази в інтернеті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X