Усі подробиці тристоронньої зустрічі Україна-Росія-ЄС щодо газового питання

18 липня 2018, 13:53

Новий тип контрактів на транзит газу, нові ставки, мирова угода між Газпромом та Нафтогазом у Стокгольмі та створення дорожньої карти подальших зустрічей. Ці теми обговорювали вчора, 17 липня, у Берліні, під час тристоронньої зустрічі представників України, Росії та ЄС. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Переговори ініціював міністр економіки Німеччини Петер Альтмайєр. ЄС представляв віце-президент Єврокомісії Марош Шевчович, Україну - голова МЗС Павло Клімкін, від Росії був присутній міністр енергетики Олександр Новак.

Відео дня

Ставки транзиту та обсяги газу

Переговори мають особливе значення в рамках режиму тиші і мирного процесу в Україні, зазначив міністр економіки Німеччини Петер Альтмайєр. За його словами, вони можуть означати новий імпульс для мирного процесу в цілому. Шевчович повідомив, що за результатами зустрічі наступний раунд переговорів може відбутись восени, в Брюсселі. Росія та Україна визнають необхідність нового типу контрактів на транзит газу, відповідно до європейського законодавства, підкреслив Шевчович.

Нафтогаз відмовився обговорювати мирову угоду з Газпромом на газових переговорах з ЄС

Міністр енергетики Росії Олександр Новак повідомив, що на зустрічі розглядали пропозиції Києва щодо ставок транзиту та обсяги газу, які Європа буде споживати. Він зазначив, що експертна група із представників Європейської комісії, міністерства енергетики Росії та України буде це вивчати протягом кількох місяців. І в жовтні, за його прогнозами, знову відбудеться обговорення.

Транзит Україною буде збережено

Проведення переговорів на політичному рівні - позитивний сигнал, проте результати зустрічі стануть більш конкретними, коли в них офіційно будуть приймати участь Газпром та майбутній оператор газотранспортної системи України, вважає директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. У Газпромі вже немає впевненості в тому, що Північний потік-2 - справа вирішена, додав експерт.

У день переговорів газопровід Північний потік у Балтійському морі повністю зупинився

Російська сторона намагається продемонструвати, що із будівництвом газопроводу транзит Україною буде збережено.

У день переговорів у Берліні газопровід Північний потік у Балтійському морі повністю зупинився. Офіційна версія припинення роботи - планово-попереджувальний ремонт. За графіком профілактичні роботу на газопроводі триматимуть до 31 липня. У день зупинки прокачка газу суттєво збільшилась.

Президент Росії Володимир Путін пов’язав питання транзиту російського газу через територію України з суперечкою між Нафтогазом та Газпромом у Стокгольмському арбітражі. Про це він повідомив після зустрічі з Дональдом Трампом. За його словами, Росія готова продовжити транзитний контракт у разі, якщо питання буде врегульовано.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Позов до Стокгольмського арбітражного суду

Стокгольмський арбітраж загалом вже врегулював два спори щодо контракту, нагадав комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко. Саме Газпром не виконує рішення арбітражу - не постачає газ в Україну за цінами, які визначив арбітраж, і не сплачує 2,6 млрд доларів компенсації.

У Нафтогазі розповіли, що робитимуть з арештованими за борги активами Газпрому

За його словами, Україна готова врегулювати і новий спір щодо перегляду транзитного тарифу, з яким українська сторона нещодавно звернулася до Стокгольмського арбітражу. Нафтогаз вимагає від Газпрому приблизно 12 млрд доларів та впевнений у своїй юридичній позиції.

Раніше Юрій Вітренко повідомляв, що Нафтогаз виходив на тристоронні переговори із пропозицією забезпечувати транзит газу після 2019 року за європейськими правилами.

Умова Путіна

Путін продемонстрував, що Росія гарантуватиме транзит газу через Україну лише у випадку, якщо Україна пристане на позиції Газпрому, зазначив директор міжнародних програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ Віталій Мартинюк. Стокгольмський арбітраж вже виніс рішення на користь Нафтогазу.

Транспортуючи до 100 млрд куб. м російського газу газу Україна отримує 3 млрд доларів

Але Газпром намагається його оскаржити, нагадав експерт.

Питання, за його словами, також полягає в тому, який саме обсяг транзиту через Україну готова зберегти Росія. Коли з'являються надлишкові потужності по транзиту, у постачальника газу є можливості маніпулювати. Росія ж наполягає на завершенні будівництва Північного потоку-2. Цим маршрутом, додав Мартинюк, може перейти близько 55 млрд кубічних метрів газу. Транспортуючи до 100 млрд кубічних метрів російського газу газу Україна отримує 3 млрд доларів.

Мартинюк нагадав, що за контрактом 2009 року Росія зобов'язувалася постачати 100 млрд кубічних метрів газу. Минулого року ця цифра була 93 млрд. Україна зараз в процесі відокремлення транзиту від видобутку і дистрибуції, нагадав експерт. І Нафтогаз вже заявив, що має прагнення прискорити цей процес.

Показати ще новини
Радіо NV
X