Свої серед чужих. Як українські сервісні компанії завойовують європейські ринки

7 лютого 2021, 10:10
НВ Преміум

Вітчизняні сервісні компанії, відточивши на батьківщині свої бізнес-моделі, кинулися на європейські ринки і прицінюються до Китаю, пише журнал НВ.

У країна — добра школа бізнесу. Принаймні такою вона стала для цілої низки сервісних компаній, які виробили на місцевому ринку свою бізнес-модель і пішли з нею на іноземні ринки — боротися за тамтешніх споживачів.

Відео дня

Подібних компаній у країні виявилося більше тридцяти — саме стільки їх, за підрахунками Асоціації франчайзингу (АФ), вийшли за кордон, починаючи з 2014 року. І це лише ті фірми, які працюють через продаж франшизи. Якщо ж враховувати структури, які створюють дочірні компанії поза Україною, то рахунок перевалить за сотню.

Успішним прикладом такої експансії на Захід стала Ірина Погодіна. Українка вперше вийшла зі своєю компанією за кордон у 2015-му. Вона володіє мережею перукарень Експрес Стрижка, яка сьогодні має 130 салонів: окрім України, вони працюють у Польщі, Чехії та Казахстані.

Коронавірусний 2020-й прискорив Погодіну розширити закордонну присутність. Її перукарні беруть споживача низькими цінами і швидкістю обслуговування. Виявилося, що в складні часи люди хочуть заощадити і час, і гроші. «Бізнес залишається рентабельним навіть у такий час», — каже підприємниця.

Головний закордонний напрям для неї — Польща: у Варшаві українка володіє 11 салонами, в яких працюють 40 співробітників. Один із них відкрився у 2020-му, а незабаром, після успішного продажу франшизи, з’явиться ще один.

Спробувати себе на іноземних ринках наважуються, як правило, ті, хто впевнено почувається в Україні, але відчуває тут обмеженість і досяг межі зростання. Та й бізнес-середовище у країні далеко не ідеальне.

«Компаніям хочеться розвиватися, отримувати більше грошей, тому вони виходять за межі обмежень українського ринку й українського споживача», — пояснює Андрій Кривонос, голова директорату АФ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X