Український ліс незаконно вивозять для трьох найбільших виробників дерев'яних панелей в світі - ЗМІ

16 липня 2018, 09:15

З України до країн ЄС імпортується більше незаконної деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу і більше, ніж з країн Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії, разом узятих.

Про це повідомляється у доповіді британської неурядової організації Earthsight, що вивчає проблеми незаконної вирубки лісів по всьому світу, передає Інтерфакс-Україна.

Відео дня

Організація протягом останніх двох років досліджувала проблему нелегальних лісозаготівель в Україні.

Згідно з її висновками, під час дії мораторію на вирубку лісу, в обхід не тільки національного законодавства, а й регламентів і сертифікацій ЄС, український ліс рубають і вивозять такими темпами, що за чотири роки його експорт в країни ЄС зріс на 75%, перевищивши позначку в €1 млрд в 2017 році.

"Наші дані свідчать про те, що сотні державних компаній беруть участь в систематичному, свідомому порушенні широкого кола правил при заготівлі лісу", - йдеться в дослідженні.

Таким чином, майже 60% вирубок порушують встановлені українським законодавством обмеження, найчастіше, під надуманим приводом санітарних рубок.

Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України, виконане на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78% рубок є невиправданими і, отже, незаконними.

Якщо цей результат екстраполювати на національний рівень, виходить, що незаконна санітарна вирубка становить на даний момент 38-44% від загального виробництва і експорту лісу.

За даними Earthsight, навіть якщо лісогосподарські підприємства продають деревину не напряму, а відповідно до закону на аукціонах, ті часто проходять непрозоро, і велика частина продукції в результаті потрапляє на "тіньові" лісопилки, яких, за оцінками дослідників, в Україні вже більше 12 тис.

Там з "санітарного" лісу виробляють пиломатеріали на експорт, і в такій кількості, що, за даними дослідження, експорт пиломатеріалів перевищує їх легальне виробництво в країні на 75%. На країни Євросоюзу припадає 70% українського експорту деревини.

При тому, що в Євросоюзі з 2013 року діє Регламент ЄС, який встановлює критерії експорту деревини на ринок країн ЄС, - EUTR. Він прямо забороняє імпорт дерев, незаконно отриманих у країні походження, а ще вимагає від імпортерів проводити юридичні перевірки "з належною обачністю" для мінімізації ризику потрапляння незаконної деревини на внутрішній ринок Союзу.

Однак дослідження Earthsight показує, що цей закон не працює, і деревина незаконного походження систематично потрапляє на ринки ЄС.

Зазначається, що на першому місці серед імпортерів українського дерева, за даними Earthsight, компанія Egger, другий у світі за обсягами виробник дерев'яних панелей, її два конкуренти - Kronospan і Swiss-Krono, а ще польська целюлозна фабрика, яка входить до найбільшої у світі паперової корпорації International Paper.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року діє абсолютна заборона експорту лісу (мораторій на тверді породи дерева діє ще з 2015 року, минулого року його доповнила заборона на експорт сосни).

Скасування мораторію зникло з переліку вимог для отримання нової макрофінансової програми Євросоюзу. У цьому питанні ЄС вирішив задіяти двосторонній механізм вирішення спорів, прописаний в Угоді про асоціацію.

У квітні цього року, стало відомо, що дані статистики України та Європейського союзу про вивезення лісу-кругляка з нашої країни після введення мораторію Верховною Радою розходяться в 238 разів.

Показати ще новини
Радіо NV
X