Український бізнес активніше озброюється новою технікою з допомогою лізингу

24 березня 2017, 09:26
Новини компаній

Ринок фінансового лізингу в Україні отримав друге дихання

Про це впевнено заявили представники ринку - Асоціація лізингодавців України - конференції за підсумками року. За даними організації, кількість укладених у 2016 році договорів з цього виду послуги склала більше дев'яти тисяч, що на 120 відсотків перевищує результати 2015 року. Загальна сума угод склала 9,7 мільярда гривень.

Відео дня

Зараз на ринку зареєстровано понад 200 компаній, які мають право надавати такого роду послуги. А саме, висловлюючись простими словами, купувати необхідне клієнту устаткування і здавати йому в оренду з правом викупу. Тим не менше, відзначають в асоціації, реально діючих компаній у цій сфері набагато менше. При цьому топ-10 компаній займають близько 60% ринку.

Ринок оновлюється, є перспективні напрямки, однак докризових показників ще не досягнуто, відставання становить мінімум третину від минулих років, зазначає Олександр Залєтов, член Нацкомісії з держрегулювання ринків у сфері фінансових послуг. За його словами, запущені нові програми, які повинні допомогти ринку лізингу зрушити з місця. Так, у Верховну Раду поданий новий законопроект про регулювання лізингу, який, за словами Залєтова, допоможе українським лізингодавцям отримати свіжі інвестиції.

Найпопулярнішими напрямками у сфері лізингу залишаються транспортний з 7,9 мільярда гривень і сільськогосподарський з 5,4 мільярда гривень. За ними йдуть видобувна промисловість, харчопром і хімпром. Причому зростають саме перші дві. Причиною цього в Асоціації вважають розвиток цього бізнесу, а також зношеність його основних фондів.

Як це працює

Член Ради директорів Асоціації, директор компанії ОТП Лізинг Андрій Павлушин визнав, що на зорі його кар'єри у ранніх 1990-х навіть і подумати не міг би про співпрацю з аграрним сектором. Зараз же ситуація, каже він, зовсім інша - цей вид підприємництва став сучасним і орієнтованим на нові технології.

Член Ради директорів Асоціації, директор компанії ОТП Лізинг Андрій Павлушин

“Ми фінансуємо дві речі — сільськогосподарські активи та автомобільні активи. За 2016 рік ми видали 77 мільйонів доларів: 60 мільйонів — на сільгоспактиви, 17 мільйонів доларів — на автомобілі", - розповідає він про роботу ОТП Лізинг. Компанія тісно співпрацює з материнською структурою, банком OTP, з яким ділить фінансові зобов'язання. За словами Павлушина, банк з активами в 24 мільярди гривень займається переважно договорами до року. Сам же лізингодавець, активи якого становлять 4 мільярди гривень, веде довгострокові угоди.

Одним із завдань лізингового бізнесу Павлушин називає допомогу фермерам, причому не тільки великим агрохолдингам, але й малим підприємствам. Він навів статистику: десятка найбільших землевласників країни контролює лише близько 10 відсотків сільськогосподарських площ, "тому за маленькими підприємствами - майбутнє". Топ-менеджер підкреслив, що зараз все більш важливим для аграрного бізнесу стає перехід на енергоефективну техніку та сучасні технології обробки землі і врожаю. Тому компанія активно співпрацює з провідними світовими виробниками сільськогосподарської техніки, привозячи в Україну найкращу доступну на сьогодні техніку. Серед партнерів такі компанії, як: CNH, John Deere, Kuhn, CLAAS, Lemken, Manitou та інші.

“Будь-який клієнт важливий. Новий аграрний міністр зараз робить ставку на маленьких фермерів, думаю, це правильно. Ми також зменшуємо середній розмір лізингового договору, він доходить вже до 250 тисяч доларів. Число клієнтів за останні роки зросло удвічі, їх вже більше п'яти сотень", - пояснює керівник ОТП Лізинг. Мінімальна сума угоди для аграрія в його компанії становить від 50 тисяч доларів, максимум на цей момент - на рівні 8 мільйонів доларів.

Компанія фінансує бізнес як у доларах, так і в гривні. В Асоціації відзначили, що за останні роки частина гривневих угод значно зросла, з 10-20 відсотків до половини від усього обсягу договорів. Павлушин визнає, що ризики у лізинговому бізнесі зберігаються, однак умови цієї послуги спрощують повернення техніки від клієнта-банкрута. Як приклад він назвав історію з агрохолдингом Мрія - з 625 одиниць його техніки успішно реалізували майже 550.

Показати ще новини
Радіо НВ
X