Вийти з-під контролю Кремля. Економіст розповів, як Україні позбутися енергетичного впливу Москви
Американський економіст Андерс Аслунд закликав український уряд перевести Україну з колишньої радянської мережі електропередач до європейської, щоб позбавитися енергетичного шантажу РФ.
Про це він написав у власній колонці, опублікованій на сайті НВ.
«Європейський континент, за винятком островів (Великобританія, Ірландія та Кіпр), розділений на чотири різні системи електропередачі: континентальну, пострадянську, північну та балтійську. Північна та балтійська системи передачі поступово уніфікуються. Але Україна, Молдова та інші колишні радянські республіки все ще належать до системи передачі, яку контролює Москва. Вони мають звільнитися від російської електричної зони в цілях національної безпеки», — зазначив економіст.
Аслунд пояснив, що українська енергомережа все ще технічно пов’язана з Росією та Білоруссю, і якщо їй потрібно імпортувати електроенергію, то це можна зробити лише з цих країн.
«Основою для інтеграції України до ЄС є її розширена Угода про асоціацію з ЄС, що набула повної чинності у вересні 2017 року. Але вже у 2011 році Україна приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства, завданням якого є імплементація третього європейського енергетичного пакету, що передбачав розділення транспортування, виробництва енергії та маркетингу», — додав він.
Україна та Молдова мають укласти угоду з ЄС про вступ до Європейської мережі операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E) вже у 2023 році, зазначає Аслунд.
На початку листопада Росія зупинила транзит через її територію енергетичного вугілля з Казахстану в Україну. За даними Міненерго, компанії теплової генерації у листопаді планують імпортувати 562 тисячі тонн вугілля. Зокрема, державне Центренерго хоче імпортувати близько 200 тисяч тонн, у тому числі з Казахстану. ЗМІ повідомляли, що до українських портів найближчим часом прибудуть п’ять суден (чотири для ДТЕК та одне для Центренерго) з імпортним вугіллям із США загальним обсягом приблизно 280 тисяч тонн.
В українському Міненерго вже повідомили, що для балансування енергосистеми під час опалювального сезону залучатимуться енергоблоки теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, які використовують як паливо природний газ.