Україна хоче продовжити зернову ініціативу ще на рік. Запропонують додати порт Миколаєва

Дія зернової ыныцыативи завершується 20 березня 2023 року (Фото:REUTERS/Serhii Smolientsev)
Україна цього тижня запропонує Туреччині та ООН ще щонайменше на рік продовжити Чорноморську зернову ініціативу та додати до неї порт Миколаєва.
Про це заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков заявив у інтерв'ю Reuters.
Київ звернеться до Анкари й ООН з проханням про початок відповідних переговорів. Їх точна дата ще не визначені.
«Цього тижня ми надішлемо офіційну пропозицію про необхідність працювати над продовженням угоди. Ми проситимемо продовжити її не на 120 днів, а принаймні на рік, тому що український і світовий сільськогосподарський ринок повинен мати можливість планувати обсяги експорту в довгостроковій перспективі», — заявив Васьков.
За його словами, ООН, Туреччина та Україна за потреби готові проводити 40 інспекцій на добу — на перевірку чекають близько 140 суден. Васьков заявив, що Україна експортує через зерновий коридор по 3 млн тонн аграрної продукції, але може збільшити цей показник вдвічі за нормальної роботи інспекційних груп. Якщо додати Миколаїв, то обсяги експорту збільшаться до 8 млн тонн, каже він.
Попри скорочення урожаю зерна з рекордних 86 млн тонн у 2021 році до 54 млн тонн у 2022-му, щонайменше 30 млн тонн зерна досі знаходяться в силосах і їх можна експортувати. На миколаївські порти до великої війни припадало близько 35% українського експорту продовольства, і їм знадобиться не більше двох тижнів, щоб відновити роботу. Заступник міністр заявив, що Україна не вважає окупацію Кінбурнської коси перешкодою для їх долучення до зернової ініціативи.
«Якщо порти доєднаються до ініціативи, буде зобов’язання не нападати на судна, що перевозять сільськогосподарську продукцію, це може працювати навіть у нинішній ситуації», — сказав Васьков.
17 листопада 2022 року Україна, ООН та Туреччина у Стамбулі домовились про продовження Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море ще на 120 днів — дія завершується 20 березня 2023 року.
Зернова ініціатива, багатостороння угода, учасниками якої є ООН, Україна, Туреччина та Росія, гарантує безпечний прохід караванів суден з агропродукцією з чорноморських портів України до проливу Босфор. Завдяки ній з кінця липня з трьох портів вдалося вивезти майже 10 млн тонн українського збіжжя та інших аграрних вантажів. Після вибухів на базі російського Чорноморського флоту в окупованому Севастополі, Росія заявила, що виходить з ініціативи.
Демарш Росії викликав занепокоєння на світових ринках продовольства. Але вже 2 листопада РФ вирішила повернутися.