У Росії заговорили про труднощі з транзитом газу в ЕС

20 березня 2018, 09:36

Укладання нового транзитного контракту з Україною неминуче. У зв'язку з цим, російський монополіст компанія Газпром у 2020 році не зможе обійтися без української газотранспортної системи для транзиту в Європу, оскільки до того моменту наземна інфраструктура в ЄС ще не буде готова до прийому газу Північного потоку-2 (Nord Stream 2).

Про це пише видання Коммерсант.

До кінця 2019 року, коли закінчується контракт на транзит газу через Україну, Газпром зможе прокачати через Nord Stream 2 не більше 34 млрд куб.м. з проектних 55 млрд куб. м.

Відео дня

У Gascade (володіє 50,5% в проекті) зазначили, що газопровід Eugal, який має стати продовженням газопроводу Nord Stream 2 по території Німеччини, буде повністю побудований тільки до кінця 2020 року. При цьому, Nord Stream 2 проектною потужністю 55 млрд куб. м. в рік, згідно неодноразовим заявам Газпрому, планують ввести в експлуатацію до кінця 2019 року. Але до цього моменту буде побудована тільки перша з двох ниток Eugal. Це дасть можливість транспортувати лише 9,9 млрд куб. м. з Лубмін, де вийде на сушу Nord Stream 2, у Східну Німеччину (зона Gaspool), а також ще 21 млрд куб. м. до кордону з Чехією в Дойчендорфе.

Крім того, ще приблизно 2,7 млрд куб. м. російська компанія зможе додатково транспортувати в напрямку Нідерландів за існуючим газопроводом Nel.

Таким чином, російський Газпром у 2020 році зможе використовувати не більш ніж 34 млрд куб. м. потужності Nord Stream 2. Повністю завантажити трубу можна тільки у разі введення другої нитки Eugal. У Газпромі це питання поки не коментують.

В цілому графік відповідає історії будівництва першого Nord Stream.

Видання пише, що в цьому випадку терміни з будівництва газопроводів були прив'язані до кінця транзитного контракту з Україною, який закінчується 31 грудня 2019 року. Втім, неможливість повністю завантажити Nord Stream 2 в перший рік експлуатації означає, що у Газпрому немає шансів уникнути нової угоди про транзит з Україною, яке покривало б щонайменше 2020 рік.

Автор також зазначає, що Газпром буде повністю завантажувати доступні потужності Nord Stream 2 і встигне побудувати обидві нитки Турецького потоку (по 15,7 млрд куб. м.), компанії все одно доведеться прокачувати через Україну не менше 30 млрд куб. м. газу в 2020 році при збереженні поточного попиту на російський газ в Європі.

Крім того, слід очікувати, що російський монополіст не встигне побудувати газопроводи на Балканах для подачі газу в ЄС з другої нитки Турецького потоку. Причиною є те, що будівництво навіть невеликого магістрального газопроводу займає не менш ніж півтора року. Крім того, Болгарія, Сербія і Угорщина поки навіть не почали процес видачі дозволів. Слід припускати, що на початок 2020 року Газпром зможе використовувати Турецький потік тільки для потреб Туреччини, знявши з українського напрямку малу частину транзиту - близько 16 млрд куб. м. Таким чином, Газпрому потрібно прокачувати через Україну вже 43 млрд куб. м у 2020 році. В іншому випадку компанії доведеться порушувати довгострокові контракти зі споживачами, що може обернутися штрафами і втратами на мільярди доларів.

Втім, всі ці оцінки обсягів необхідного українського транзиту зроблені на підставі поточного рівня попиту на російський газ в Європі, але в найближчі роки ця потреба може вирости. Так, якщо уряд Нідерландів в березні вирішить скоротити видобуток на найбільшому в ЄС родовищі Гронінген з нинішніх 21,6 млрд куб. м.до 12 млрд куб. м. потреби країни в імпорті збільшаться на 10 млрд куб. м. на рік. І навіть якщо Газпром займе лише половину звільнилася ринкової ніші, для зростання експорту на 5 млрд куб. м. не буде іншого варіанту, окрім українського маршруту.

Крім того, Симон Пірані з Оксфордського інституту енергетичних досліджень каже, що Газпром може до 2024 року забезпечити повне завантаження Nord Stream 2 і двох ниток Турецького потоку, що, ймовірно, дозволить компанії відмовитися від українського маршруту для забезпечення портфеля довгострокових контрактів (близько 180 млрд куб. м. на рік).

Він також вважає, що з огляду на зростання попиту на російський газ, компанія "на практиці не зможе повністю закрити двері для українського транзиту", навіть коли зазначені газопроводи будуть побудовані.

Газпром нагадав, що ще раніше подав заяву до Апеляційного суду округу Свеа (Швеція), і тепер має намір уточнити його параметри.

Раніше повідомлялося, що 5 березня російський монополіст Газпром офіційно направив повідомлення в Нафтогаз України про початок процедури розірвання контрактів на поставку і транзит газу через Стокгольмський арбітраж.

Нагадаємо, у грудні 2017 року Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за контрактом на поставку газу практично з усіх спірних питань. Судові розгляди між компаніями почалися ще в червні 2014 року.

28 лютого 2018 року Нафтогаз виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому за більшістю оспорюваних положень контракту на транзит газу. Арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу про компенсацію за недопоставлені Газпромом обсяги газу для транзиту. Суд зобов'язав Газпром виплатити Нафтогазу компенсацію в розмірі $4,6 млрд за цим положенням.

Остаточна сума розрахунків між компаніями з урахуванням взаємозаліку становить $2,6 млрд на користь Нафтогазу.

2 березня компанія Газпром почала негайну процедуру розірвання контрактів з Національною акціонерною компанією Нафтогаз України на постачання і транзит газу в Стокгольмському арбітражі.

6 березня Газпром назвав терміни подачі апеляції на рішення арбітражу щодо транзиту газу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X